Na początku 2018 roku ma wejść w życie zmiana przepisów, dopuszczająca do użytku tablice rejestracyjne o niestandardowych wymiarach. Będzie to znaczne ułatwienie dla kierowców sprowadzających samochody ze Stanów Zjednoczonych i Japonii. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Obowiązujące w Polsce przepisy wskazują, że tablica rejestracyjna samochodu powinna mieć wymiar 520 mm × 114 mm (lub 305 mm × 214 mm w przypadku tablic dwurzędowych). Tymczasem w Stanach Zjednoczonych i Japonii kierowcy spotykają się z innymi standardami – używa się tam bowiem mniejszych tablic (305 mm ×  155 mm).

Produkowane w tych krajach samochody są więc konstrukcyjnie dopasowane do innego rozmiaru rejestracji. Osoby sprowadzające auto ze Stanów Zjednoczonych lub Japonii napotykają więc techniczny problem – polskie tablice nie mieszczą się w fabrycznie przygotowanych do tego miejscach. Kierowcy radzą sobie na 2 sposoby:

  • zaginając większe tablice – wpływa to jednak na obniżenie ich czytelności i może zostać ukarane mandatem w wysokości do 200 zł i nawet 3 punktami karnymi.
  • stosując zamienniki – nie są one jednak legalnymi tablicami rejestracyjnymi, nie posiadają nalepki kontrolnej czy wypukłych znaków. Jazda z zamiennikami grozi więc odebraniem dowodu rejestracyjnego (nawet jeśli kierowca wozi w bagażniku oryginalną, legalną tablicę).

Od stycznia 2018 roku (dla tablic jednorzędowych – od lipca 2018 roku) właściciele samochodów importowanych z rynku amerykańskiego lub japońskiego będą mogli legalnie wyrobić tablice w mniejszym rozmiarze. Jest to kolejna zmiana na korzyść kierowców w prawie dotyczącym tablic rejestracyjnych. 1 stycznia 2017 roku weszły bowiem w życie przepisy dopuszczające wyrobienie trzeciej tablicy, którą można umieścić np. na bagażniku montowanym z tyłu pojazdu. W związku z tym zmieniły się także wymagania dla tego typu bagażników samochodowych. Przeczytasz o tym w artykule: Nowe wymagania dla bagażników rowerowych.

Zobacz również:

 

 

Nowa gama boosterów i prostowników