Nawet przy niegroźnej stłuczce nieprawidłowo przewożony sprzęt narciarki może wyrządzić poważne obrażenia pasażerom samochodu. Dlatego podczas wypraw na zimowy wypoczynek należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie zabezpieczenie butów narciarskich, nart czy snowboardu.

Narty, deski snowboardowe, buty narciarskie lub sanki są nie tylko problematyczne w transporcie, lecz także mogą się okazać bardzo niebezpieczne, jeżeli będziemy je przewozić nieprawidłowo. Kilka lat temu niemiecki automobilklub ADAC przeprowadził test zderzeniowy samochodu przewożącego buty narciarskie i narty bez prawidłowego unieruchomienia. W chwili uderzenia w nieruchomą przeszkodę przy prędkości około 30 km/h pasażerowie odnieśli większe obrażenia od nieumocowanego bagażu niż od samego zderzenia. But narciarski czy narty w chwili uderzenia zamieniają się w ciężkie pociski, które mogą wyrządzić poważne szkody w samochodzie.

Nie warto więc ryzykować, lepiej przed każdą podróżą zatroszczyć się o to, aby sprzęt narciarski był przewożony bezpiecznie.

Zobacz infografikę, dzięki której dowiesz się, jak bezpiecznie przewozić narty.

Przewożenie nart we wnętrzu samochodu

Jeżeli sprzęt narciarski przewozimy we wnętrzu, powinniśmy zadbać o odpowiedni pokrowiec, w którym umieścimy narty. Sam pokrowiec należy dodatkowo przytwierdzić specjalnymi pasami. Taki pokrowiec nie tylko skutecznie unieruchomi narty, lecz także zabezpieczy elementy samochodu przed ostrymi krawędziami. Ponadto będzie chronił od powstania plam na tapicerce z topniejącego śniegu. Do pokrowca można zapakować również kije. Buty muszą obowiązkowo zostać unieruchomione w bagażniku.

Przewożenie na zewnątrz auta

Najlepszym sposobem na transport sprzętu narciarskiego jest jego przewożenie na zewnątrz samochodu. Służą do tego boksy dachowe lub specjalne uchwyty montowane do bagażnika dachowego. Boks z pewnością okaże się najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem – zabezpieczy sprzęt narciarski i zwiększy możliwości przewozowe samochodu. Przyda się również latem.

Warto skorzystać z bogatej oferty akcesoriów do przewożenia bagażu. Ceny uchwytów do nart zaczynają się już od 150 zł, a boksów – od niecałych 300 zł. Niewątpliwie warto zainwestować w takie akcesoria, nawet jeżeli będą przydatne raz w roku. Poprawią one nasz komfort i bezpieczeństwo w trakcie zimowych wypadów.

Nowa gama boosterów i prostowników