Coraz więcej czasu spędzamy w samochodzie, wypełniając obowiązki związane z pracą, ale również dla przyjemności, podróżując z bliskimi i przyjaciółmi. Przemierzanie tysięcy kilometrów i spędzanie wielu godzin w niezmiennej siedzącej pozycji to ogromne obciążenie dla kręgosłupa i narażanie go na przeciążenia. Taka podróż dla kierowcy wiąże się także z koniecznością zachowania maksymalnej koncentracji, której skutkiem jest silne napięcie mięśni. Dlatego też u wielu osób długotrwała jazda samochodem skutkuje przede wszystkim z uporczywym i dotZdrowy kręgosłup w samochodzie – jak o niego dbać w trakcie podróży?kliwym bólem szyi, karku i pleców

Chroń kręgosłup w czasie podróży samochodem

Aby zapobiec bólom kręgosłupa związanym z wielogodzinną podróżą, warto przede wszystkim zaplanować regularne przerwy. Specjaliści zalecają zatrzymywanie się co ok. 2 godziny i wykorzystanie postoju na wykonanie kilku skłonów i przysiadów czy chociaż kilkuminutowy spacer.

Niezwykle istotnym czynnikiem pomagającym chronić przed bólami pleców związanymi z częstymi i wielogodzinnymi podróżami, jest też zadbanie o jak najwyższy komfort oraz zachowanie prawidłowej postawy ciała podczas siedzenia. Z pomocą zarówno kierowcom, jak i pasażerom przychodzą rozwiązania stworzone w trosce o zdrowy kręgosłup w samochodzie – profilowane oparcia dla całych pleców, korektory lędźwiowe czy poduszki wspierające odcinek szyjny kręgosłupa.

Jakie akcesoria mogą być przydatne w czasie podróży?

Prawidłowe podparcie pleców w samochodzie zapewnia Sissel DorsaBack Car – dodatkowe, specjalnie wyprofilowane oparcie z drewnianym wkładem, które wymusza zachowanie właściwej pozycji siedzenia podczas jazdy samochodem, jednocześnie odciążając plecy i zmniejszając napięcie mięśni. Wraz z dodatkowym klinem lędźwiowym Sissel DorsaBack-Pad stanowią kompleksowe rozwiązanie dla wyeliminowania bólu kręgosłupa, wspierające plecy na całej ich powierzchni, które może być stosowane w samochodach bez bocznych poduszek powietrznych.

Przydatne podczas podróży może być również stosowanie samych korektorów lędźwiowych Sissel Back (do samochodów bez bocznych poduszek powietrznych) czy Sissel Tour (do samochodów wyposażonych w boczne poduszki powietrzne), pozwalających zachować naturalną krzywiznę kręgosłupa oraz zapewniających wsparcie i odciążenie jego dolnego odcinka, a także wygodę. Poduszki lędźwiowe samochodowe te są bez trudu mocowane do oparcia fotela, na odpowiedniej dla każdego użytkownika wysokości.

Długie i wyczerpujące podróże to jednak nie tylko bóle pleców, ale również szyi i karku. Podtrzymująca szyję poduszka podróżna Sissel Buschi (z naturalnym wypełnieniem z gryki) ochroni przed negatywnymi skutkami przeciążeń – bólem i napięciem mięśni. Tego typu poduszki polecane są pasażerom i sprawdzają się nie tylko w samochodzie, ale też pociągu czy samolocie.

Jeśli jednak w czasie lub po długiej podróży kierowcy lub pasażerowie odczuwają dyskomfort związany z napięciem zastałych mięśni lub bóle pleców, karku czy szyi, warto skorzystać z naturalnych termoforów wypełnionych pestkami wiśni – Sissel Cherry (w dwóch rozmiarach, na mniejsze lub większe partie ciała) oraz stworzonym specjalnie dla dzieci Sissel Balu. Stosowanie rozgrzewających kompresów działa także uspokajająco, poprawia samopoczucie i odpręża nawet po najbardziej męczącej podróży.

Jak prawidłowo siedzieć za kierownicą samochodu?

Nie bez znaczenia dla zminimalizowania dolegliwości bólowych kręgosłupa jest również zachowanie optymalnej, ergonomicznej pozycji za kierownicą. Oparcie siedzenia należy ustawić w pionowej pozycji, dzięki czemu tułów będzie wyprostowany. Plecy powinny przylegać do fotela i mieć podparcie na ich całej powierzchni (tu z pomocą przychodzą zwłaszcza kliny lędźwiowe, wypełniające anatomiczne wygięcie dolnej części kręgosłupa).

Niezwykle ważne jest także zachowanie właściwej, indywidualnie dopasowanej odległości między fotelem a kierownicą, co pozwala uniknąć nadmiernych przeciążeń.  Ręce ułożone na kierownicy oraz nogi (nawet przy maksymalnie wciśniętym pedale sprzęgła) powinny pozostać nadal lekko ugięte w łokciach i kolanach. Oprócz tego ułożenie rąk na szczycie kierownicy nie powinno powodować konieczności oderwania pleców od oparcia fotela. Pasy bezpieczeństwa powinny dobrze przylegać do tułowia i bioder.

Zadbaj o zdrowy kręgosłup już dziś!

W przypadku dolegliwości kręgosłupa ważne jest, aby nie czekać na pierwsze objawy ani tym bardziej ich ignorować. Spędzanie wielu godzin w samochodzie stanowi jeden z najważniejszych czynników ryzyka chorób kręgosłupa, należy więc działać profilaktycznie i zapobiegać groźnym skutkom siedzącego trybu życia – uciążliwym bólom, niejednokrotnie prowadzącym do poważnych schorzeń i zwyrodnień, w najpoważniejszych sytuacjach wymagających leczenia chirurgicznego lub długotrwałej rehabilitacji.