Pomyłka przy tankowaniu paliwa zdarza się stosunkowo rzadko. Ze względu na konsekwencje, jakie może ona mieć dla działania silnika, warto jednak pamiętać, co robić, jeśli wlejesz np. benzynę zamiast diesla. Z czym wiąże się pomyłka przy tankowaniu paliwa? Jakie rodzaje paliwa są najniebezpieczniejsze dla danych silników? Odpowiadamy w tekście!

Czy wiesz, że znane są przypadki, w których winnymi pomyłki przy tankowaniu paliwa są… pracownicy stacji paliw? Na szczęście stacje są ubezpieczone i szybko podejmują działanie w celu wyeliminowania szkody, jaka powstała. Samochód zostanie przewieziony na lawecie do warsztatu, w którym złe paliwo zostanie odpompowane, a bak oczyszczony i zatankowany właściwą mieszanką. Pracownicy mogą także przygotować dla Ciebie oświadczenie, w którym potwierdzą zajście zdarzenia na wypadek, gdyby była konieczna naprawa.

Głównymi winnymi pomyłki przy tankowaniu są jednak zmęczenie, stres związany z pracą oraz zwykłe roztargnienie. W zależności od tego, jakie paliwo trafiło do silnika danego typu, należy działać w inny sposób.

Przeczytaj także: Samochody elektryczne – przyszłość motoryzacji?

Benzyna zamiast diesla – co robić?

Wlanie benzyny do silnika typu diesel to jedna z najczęstszych pomyłek przy tankowaniu. Może się ona zdarzyć zwłaszcza w przypadku starszych samochodów, w których średnica wlewu paliwa pasuje zarówno do końcówek węży dystrybutorów benzyny, jak i diesla (w nowszych modelach jest to niemożliwe). Dlaczego zatankowanie benzyny zamiast oleju napędowego jest szkodliwe dla diesla? Otóż benzyna różni się od oleju napędowego składem chemicznym oraz właściwościami fizycznymi m.in. brakiem własności smarnych.

Po zatankowaniu benzyny zamiast diesla należy postępować w następujący sposób:

  • jeśli zatankowałeś niewielką ilość benzyny (do 30 % w starszych dieslach, do 10 % w nowszych), to możesz po prostu dolać oleju napędowego oraz użyć specjalnych dodatków smarnych dostępnych w sieci Norauto, aby zwiększyć właściwości smarne oleju napędowego. W takiej sytuacji nie powinno się stać nic złego;
  • jeśli zatankowałeś dużo benzyny i odpaliłeś silnik, to zatrzymaj samochód oraz skontaktuj się z najbliższym warsztatem, który odpompuje benzynę i wyczyści bak silnika. W zależności od tego, jak długo diesel pracował na benzynie, konieczna może być wymiana filtru paliwowego lub naprawa całej instalacji wtryskowej.

Uwaga: po zauważeniu pomyłki przy tankowaniu paliwa nie należy odpompowywać benzyny samodzielnie. Może to bowiem doprowadzić do uszkodzenia czujnika kontroli paliwa czy wręcz samej pompy paliwowej, a przede wszystkim jest niebezpieczne dla zdrowia. Poza tym warto pamiętać, że mieszankę paliwową po odpompowaniu należy oddać do utylizacji.

Przeczytaj także: Najczęstsze usterki silników Diesla

Olej napędowy zamiast benzyny – czy to niebezpieczne?

Pomyłka przy tankowaniu paliwa dokonana w drugą stronę, czyli wlanie oleju napędowego do silnika pracującego na benzynie, należy do rzadkości. Jeśli w silniku iskrowym znajduje się tylko niewielka ilość oleju napędowego (ok. 5 %), to wówczas zaobserwujesz chwilowy spadek mocy. W sytuacji, w której zatankujesz więcej oleju napędowego, na szczęście można szybko zorientować się w pomyłce. Otóż ze względu na dużą gęstość olej napędowy po włączeniu silnika zmienia jakość mieszanki paliwowej i po prostu nie pozwala na jego rozruch.

Tego typu pomyłka przy tankowaniu paliwa wiąże się z koniecznością odpompowania oleju napędowego, przepłukania instalacji paliwowej i wymiany filtra paliwowego.

Przeczytaj także: Jak dobrać olej do typu silnika?

Nowa gama boosterów i prostowników