Kierowcy coraz częściej decydują się na zakup bardziej ekologicznych od tradycyjnych żarówek ledowych. Zużywają one znacznie mniej energii, a jednocześnie świecą mocniej i dłużej, co przekłada się na niższe zużycie paliwa i mniejsze koszty utrzymania pojazdu. Według przepisów użycie nie wszystkich żarówek ledowych jest jednak dopuszczalne na polskich drogach. Dowiedz się, w jakie żarówki ledowe możesz zaopatrzyć swój pojazd, aby były one zgodne z wymogami prawa.

Z tekstu dowiesz się m. in.:

  • jakie lampy LED są dopuszczone do użytku w Polsce,
  • jakich żarówek nie można używać w aucie,
  • czym różnią się od siebie wszystkie modele żarówek ledowych,
  • co grozi za lampy LED które nie są dopuszczone do użytku.

Zakup żarówki ledowej to dobry wybór zarówno dla Twojej kieszeni, jak i dla środowiska. Już na etapie poszukiwań właściwego modelu warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby lampa była sprawna, a jej użytkowanie – zgodne z prawem.

Czy możemy mieć żarówki LED w aucie?

Rozważając zakup żarówek ledowych, należy wiedzieć, w jakich sytuacjach prawo dopuszcza ich stosowanie na drodze. Możesz używać ich w światłach do jazdy dziennej. Dlatego też powinny się one włączać automatycznie po przekręceniu kluczyka w stacyjce. Dodatkowe żarówki LED w samochodzie należy montować poniżej lamp na zderzaku auta w odstępie co najmniej 60 centymetrów od siebie, 40 centymetrów od brzegu samochodu i minimum 25 centymetrów od podłoża. Obie żarówki muszą być umiejscowione symetrycznie i świecić tak samo mocnym światłem. Powinny to być jednak dodatkowe żarówki, a nie wyjęte i włożone na miejsce właściwych lampy ledowe.

Dowiedz się, jak i kiedy wymienić żarówki samochodowe.

Kiedy nie możemy używać żarówek ledowych?

Coraz więcej pojazdów zjeżdżających z taśm produkcyjnych wyposażonych jest właśnie w żarówki ledowe. Efektywność świateł i nowoczesny wygląd aut posiadających LED-y kusi właścicieli starszych samochodów, aby zdecydowali się na wymianę żarówek halogenowych na ledowe na własną rękę. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to legalne! Wynika to z budowy każdej z żarówek. Halogeny i ksenony podczas pracy nagrzewają się od przodu, a chłodzą się podczas jazdy dzięki wiatrowi owiewającemu maskę. Natomiast żarówki ledowe nagrzewają się od tyłu i ten naturalny sposób chłodzenia w ich przypadku nie działa, co może skutkować poważnymi problemami z działaniem elektryki auta.

Na co zwrócić uwagę, kupując żarówki ledowe?

Wybierając konkretny typ żarówek do samochodu, warto zdecydować się na te z jak największą liczbą diod, które zapewnią właściwe oświetlenie. Musisz także zwrócić uwagę na oznaczenia znajdujące się na opakowaniu. Powinna widnieć na nim litera E, która informuje, że stosowanie tych żarówek na drogach jest możliwe i zgodne z prawem.

Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, rozważając kupno LED-ów do jazdy dziennej.

Niedozwolone żarówki LED – co grozi za ich używanie?

Montaż lamp warto pozostawić profesjonaliście: nieprawidłowe stosowanie żarówek LED w danym modelu samochodu może powodować utratę homologacji. W przypadku kontroli może to skończyć się mandatem w wysokości do 500 zł, a nawet zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i utratą ubezpieczenia. Właściciel auta dostanie nakaz przywrócenia oświetlenia do pierwotnej wersji i odstawienia samochodu na stację diagnostyczną w celu przeprowadzenia ponownego przeglądu.

W serwisie Norauto wymiana żarówek przebiegnie bezproblemowo, a Ty będziesz mógł się cieszyć atrakcyjnym wyglądem auta i ekologicznym oświetleniem!

Nowa gama boosterów i prostowników