Odpowiedni dobór opon, a w szczególności ich rozmiaru, to niezwykle istotna rzecz z punktu widzenia bezpieczeństwa jazdy. Rozmiar opony ma bezpośrednie przełożenie na właściwości jezdne samochodu. Dlatego przed decyzją o zmianie rozmiaru ogumienia w samochodzie warto poznać problematykę tzw. zamienników.

Każdy nowy samochód opuszcza fabrykę na oponach w ściśle określonym rozmiarze dobranym przez producenta na podstawie badań i testów. Zamienniki opon to po prostu ogumienie w innym rozmiarze niż ten oryginalny, nadające się do bezpiecznego stosowania w danym modelu samochodu.

Zamienniki  opon i rozmiary homologowane

Dla większości samochodów producent przewiduje bowiem nie jeden, konkretny rozmiar opon, a przedział rozmiarów, które będą bezpieczne w eksploatacji i nie wpłyną na właściwości jezdne samochodu. To tak zwane rozmiary homologowane – z nich możemy dobierać zamienniki.

Dla przykładu dla Audi A4 B5 1,9 TDI producent przewiduje 4 rozmiary homologowane opon:

  • 185/65 R15,
  • 195/65 R15,
  • 205/60 R15,
  • 205/55 R16.

Dzięki takiemu marginesowi kierowcy mogą dobrać ogumienie w największym stopniu odpowiadające ich potrzebom.

Jakie zamienniki opon wybrać?

  • Kierowcy, którzy preferują bardziej dynamiczny styl jazdy i chcą w pełni wykorzystać możliwości samochodu, mogą się zdecydować na szersze zamienniki opon opony o niższym profilu (w naszym przypadku 205/55 R16) niż te standardowe.
  • Z kolei na zimę, jeżeli często poruszają się po zaśnieżonych drogach,mają do wyboru opony węższe (zapewniające lepszą przyczepność) i o wyższym profilu lepiej chroniącym felgę przed uszkodzeniami (185/65 R15). Opony w mniejszym rozmiarze będą również nieco tańsze od zamienników o większej średnicy, a opony węższe odznaczają się lepszą efektywnością paliwową.

Wybieraj zawsze rozmiary homologowane przez producenta

Pamiętajmy, że jeśli decydujemy się na zmianę rozmiaru opony, nie powinniśmy wybierać ogumienia w rozmiarach nieujętych wśród tych homologowanych przez producenta, pomimo że teoretycznie jest to możliwe, jeżeli zostanie zachowany obwód opony.

Opony to jedyny element łączący samochód z nawierzchnią, przez co są one jednym z najważniejszych systemów bezpieczeństwa, a dobranie nieodpowiednich zamienników opon skutkuje znaczącą zmianą właściwości jezdnych samochodu. Opony o rozmiarze odbiegającym od rozmiarów homologowanych spowodują przekłamania na prędkościomierzu oraz zaburzą pracę systemów opartych na ABS.

Nowa gama boosterów i prostowników