Letnia aura sprzyja wakacyjnym wycieczkom. Sucha nawierzchnia i ciepłe powietrze sprawiają, że lato to idealny okres dla miłośników jednośladów. Długie kilometry do przejechania są też prawdziwą przyjemnością dla wszystkich motocyklistów. By jednak wybrać się w taką podróż, warto odpowiednio ją zaplanować. Sprawdź, co powinieneś zrobić przed wyjazdem oraz jakie rzeczy zabrać na wyprawę motocyklową, abyś czuł się bezpiecznie i był przygotowany na każdą ewentualność.

Z artykułu dowiesz się:

 • w jaki sposób przygotujesz motocykl przed podróżą,
 • jak zadbasz o swoje bezpieczeństwo w czasie podróży,
 • co warto wziąć ze sobą na daleki wyjazd jednośladem.

Przed każdą daleką podróżą należy sprawdzić stan pojazdu oraz wyposażyć się w niezbędne akcesoria, ułatwiające sprawne podróżowanie. Należy też pamiętać, że wymogi dotyczące samochodu różnią się od tych odpowiednich dla motocykla. Dodatkowo letnie warunki zobowiązują do specjalnego przygotowania jednośladu oraz właściwego zabezpieczenia kierującego.

Podróż motocyklem – jak przygotować pojazd?

Przed wyruszeniem w dłuższą podróż obowiązkowo musisz zbadać stan motocykla i w razie potrzeby przeprowadzić niezbędne zabiegi. Warto zacząć od sprawdzenia ciśnienia w oponach. Jest to zupełna podstawa sprawnej, komfortowej i bezpiecznej jazdy. Aby motocykl miał lepsze odejście, ciśnienie w oponach musi być prawidłowe, ważne jest też to, aby nie przesadzić z ich twardością. Ciśnienie zawsze należy sprawdzać na zimnej oponie, za pomocą specjalnego miernika. Zalecenia producenta co do odpowiedniej wartości ciśnienia znajdziesz na oponie lub w książce pojazdu.

Kolejną istotną kwestią jest kontrola świateł pojazdu. Ich złe działanie wiąże się nie tylko z niebezpieczeństwem na drodze, ale i możliwością otrzymania mandatu, co na pewno nie stanie się dobrą pamiątką z podróży. Według przepisów każdy motocykl musi być wyposażony w siedem działających świateł:

 • mijania,
 • drogowe,
 • hamowania,
 • kierunkowskazy,
 • oświetlające tablicę rejestracyjną,
 • pozycyjne tylne
 • odblaskowe tylne.

Koniecznie upewnij się, czy każde z nich świeci z odpowiednią mocą i czy nie jest uszkodzone lub popsute.

Dowiedz się Jak dbać o jednoślady w sezonie?

Bezpieczne podróże motocyklem

Rzeczą niezbędną dla bezpiecznej jazdy motocyklem na co dzień, jak i w trakcie dłuższej podroży, jest prawidłowe funkcjonowanie hamulców. Aby sprawdzić stan klocków, tarcz lub układu bębnowego, warto wybrać się do specjalistów, którzy podczas odpowiedniego przeglądu skontrolują kondycję całego układu hamulcowego. Przed podróżą obowiązkowo sprawdź również poziom płynu hamulcowego oraz zadbaj o prawidłową ilość pozostałych wymaganych płynów.

Ostatnią rzeczą, o jaką powinieneś zadbać, jest sprawdzenie stanu łańcucha. Powinien być on odpowiednio naciągnięty, ale doprowadzenie go do wymaganego stanu nie jest trudne i możesz z łatwością zrobić to samodzielnie. Przed regulacją należy oczyścić łańcuch, a gdy skończysz, warto delikatnie go naoliwić. Oczywiście możesz również w tym celu oddać motocykl w ręce specjalistów.

Co zabrać na wyprawę motocyklową?

Kiedy już zadbasz o prawidłowy stan pojazdu, możesz zacząć kompletować odpowiednią wyprawkę. Przede wszystkim musisz pamiętać o wszystkich niezbędnych dokumentach, takich jak:

 • dowód osobisty,
 • prawo jazdy,
 • dowód rejestracyjny,
 • OC pojazdu.

Nie zapomnij też o podstawowych narzędziach do ewentualnej naprawy motocykla, zapasowych kluczykach i podstawowej elektronice. Przydatne będą także najważniejsze leki, krem z filtrem oraz duża ilość wody oraz przekąski, które podczas długiej podróży szybko dodadzą Ci energii. Nie obciążaj jednak niepotrzebnie swojego motocykla. Pamiętaj również, ze technologia może zawieść zatem zapakuj papierową mapę oprócz nawigacji, power bank do ładowania telefonów czy interkomów, metalową blaszkę na stopkę czy też latarkę. Zawsze miej także przy sobie zapas oleju.

Skorzystaj z naszych rad, a Twoja wakacyjna podróż będzie szybka, lekka i przyjemna!

Zobacz więcej: Pielęgnacja motocykla

Nowa gama boosterów i prostowników