Wynajem samochodu jeszcze kilka lat temu kojarzył się z luksusem. Dziś coraz więcej osób decyduje się na ten sposób podróżowania. Dotyczy to nie tylko zamożnych biznesmenów, ale także rodzin wybierających się na wakacje. Wynajem auta ma wiele zalet, czy jednak zawsze jest opłacalne?

Wypożyczenie samochodu to dość duży wydatek. W zależności od firmy, z której usług korzystasz, modelu auta i jego klasy, za wynajem samochodu trzeba zapłacić od 80 do nawet kilkuset złotych za dobę. Im dłuższy czas wynajmu, tym niższa cena za dzień. Jednocześnie większość dodatkowych funkcjonalności (nawigacja GPS, fotelik dla dziecka, możliwość odbioru z lotniska) podwyższa cenę. Do tego należy doliczyć zwrotną kaucję.

Koszt wynajęcia auta jest więc znacznie wyższy niż w przypadku podróży prywatnym samochodem, kiedy płacisz jedynie za paliwo i przegląd przed wyjazdem. Są jednak sytuacje, w których wynajęcie auta okazuje się nie tylko wygodne, ale i ekonomicznie uzasadnione.

Ahoj przygodo, czyli wyprawa za granicę

Wynajem auta to rozsądne rozwiązanie dla osób nieposiadających własnego samochodu. Podróż tym środkiem transportu gwarantuje bowiem o wiele większą wygodę i niezależność niż poruszanie się na dużych dystansach pociągiem lub autobusem. O innych zaletach jazdy autem na wakacje przeczytasz tutaj.

Co więcej – kiedy planujesz wyprawę do oddalonego zakątka świata, podróż prywatnym samochodem okaże się zbyt długa i męcząca. Kto w końcu chciałby spędzić kilkanaście godzin za kółkiem? Co więcej – same koszty benzyny potrzebnej do przejechania dystansu tysiąca kilometrów (lub więcej!) przyprawią o zawrót głowy. O wiele wygodniej będzie więc wybrać lot samolotem, a następnie wynająć samochód na miejscu. Zaoszczędzisz w ten sposób czas (a jeśli trafisz na bilety lotnicze w okazyjnej cenie – także pieniądze) i zapewnisz sobie wszystkie wygody, jakie daje poruszanie się autem.

O czym należy pamiętać przy wynajmowaniu samochodu

Jeśli zdecydujesz się na wynajęcie auta – zrób to z pewnym wyprzedzeniem. Tuż przed samym wyjazdem może bowiem okazać się, że koszty są wyższe niż jeszcze tydzień wcześniej (nie ma także możliwości porównania cen z innymi firmami), a interesujący cię model samochodu nie jest dostępny.

Każda wypożyczalnia we własnym zakresie ustala zasady. Wynajmując auto, zwróć więc uwagę na szereg kwestii:

  • wysokość kosztów dodatkowych – np. za odbiór samochodu poza godzinami pracy biura lub młody wiek kierowcy;
  • czy będziesz mógł zwrócić samochód w innym miejscu, niż go wypożyczasz;
  • jak wygląda polityka paliwowa – najczęściej auto jest dostarczane z pełnym bakiem i w takim też stanie należy je zwrócić;
  • jakie są koszty i zakres ubezpieczenia – najczęściej w cenę najmu wlicza się OC, AC i ubezpieczenie kierowcy, można także wykupić dodatkowe pakiety.

Przy odbiorze samochodu sprawdź też jego stan. Wszystkie uszkodzenia i zarysowania powinny być bowiem niezwłocznie zgłoszone pracownikowi wypożyczalni – w przeciwnym razie możesz zostać obciążony kosztami naprawy.

Jeśli jednak posiadasz własne auto, sprawdź, jak przygotować je do dalekiej podróży.

 

 

 

 

 

Nowa gama boosterów i prostowników