Materiał, z którego są wykonane wycieraczki, ulega zużyciu na skutek działania czynników atmosferycznych. Należą o nich promienie UV oraz wysoka temperatura. Warto zatem wymieniać wycieraczki także w okresie letnim, kiedy korzystamy z nich równie często, co zimą.

Wielu kierowców dokonuje wymiany wycieraczek tylko przed sezonem zimowym, gdyż uważają, że ten element musi się sprawdzić podczas usuwania wody lub śniegu z powierzchni szyby. Owszem – nowe wycieraczki poradzą sobie z tym bardzo dobrze, ale używanie ich do odszraniana szyby doprowadzi do uszkodzenia piór.

Jeśli nie wymienimy wycieraczek przed sezonem letnim, możemy się spodziewać uszkodzenia szyby na skutek porysowania jej powierzchni. Warto pamiętać, że wycieraczki – chociaż są niewielkim elementem samochodu – istotnie wpływają na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.

  • Zapewnienie sobie najlepszej widoczności

Błędem jest postrzeganie wycieraczek jako wyposażenia przydatnego tylko podczas opadów deszczu. Wystarczy wyobrazić sobie różne sytuacje, w których to właśnie podczas suszy częściej korzystamy z możliwości, jakie daje ten element. Kiedy podróżujesz, na przednią szybę trafiają owady, kurz i pył z kół poprzedzającego samochodu, a ten tworzy smugi na szybie utrudniające widoczność. To właśnie wtedy wycieraczki okazują się pomocne w odzyskaniu widoczności, a więc i poprawie bezpieczeństwa.

Pielęgnacja piór wycieraczek może przedłużyć ich żywotność, dlatego należy przynajmniej raz na kilka dni dokładnie je oczyścić. Zwłaszcza wtedy, kiedy parkujemy pod chmurką, a nad naszym miejscem parkingowym znajduje się drzewo, z którego opadają liście lub np. żywica. Do czyszczenia wycieraczek trzeba użyć specjalnych preparatów, chroniących gumę przed działaniem czynników atmosferycznych np. promieniowaniem UV. To bardzo ważne, ponieważ materiały, z których są wykonane wycieraczki, ulegają naturalnemu procesowi zużycia i starzenia, a słońce przyspiesza ten proces.

Dokładne wyczyszczenie piór nie tylko wpłynie na lepsze zbieranie zanieczyszczeń i wody z powierzchni szyby, lecz także uchroni szybę przed zarysowaniem. Pamiętaj, że wycieraczki nie są wieczne i jeśli – zamiast zbierać brud z szyby – go rozmazują, a przy tym wydają niepokojące dźwięki, oznacza to, że nadszedł czas na ich wymianę.

  • Jakie wycieraczki dobrać do samochodu?

Wymieniając wycieraczki, należy się kierować zaleceniami producenta umieszczonymi najczęściej w instrukcji obsługi pojazdu. Trzeba pamiętać o tym, że muszą mieć odpowiednią długość i typ mocowania. To niezwykle istotne, ponieważ niezachowanie tych parametrów uniemożliwi ich montaż.

  • Rodzaje wycieraczek

Na rynku są dostępne wycieraczki klasyczne z masywnym, metalowym stelażem lub wycieraczki płaskie, w których metalowa konstrukcja została zintegrowana z piórem. Z reguły nowsze samochody (do 7 lat) są przystosowane do pracy z wycieraczkami płaskimi i takie należy wybierać. Natomiast w przypadku starszych samochodów nie ma przeciwskazań, aby wymieniając wycieraczki tradycyjne zastąpić je płaskimi. Dla pewności warto odwiedzić serwis Norauto, w którym łatwo i szybko dopasujesz rodzaj wycieraczki do auta.

Nowa gama boosterów i prostowników