Wymiana akumulatora start-stop

Wymiana akumulatora start-stop

Wymiana akumulatora to pozornie prosta czynność, wykonujemy ją jednak dosyć rzadko, więc może przysporzyć problemów. Ponadto obecnie w przypadku samochodów z systemem start-stop w ogóle nie powinniśmy podejmować się samodzielnej wymiany akumulatora start-stop. Co zrobić w takim przypadku?

Samochody, nawet te najbardziej nowoczesne, w dalszym ciągu są uzależnione od energii magazynowanej w akumulatorze. Ten z kolei jest ładowany przez alternator samochodu. Liczne cykle ładowania i rozładowania sprawiają, że z biegiem czasu akumulator ulega zużyciu i wymaga wymiany. Zazwyczaj należy go wymieniać co około 5 lat, chociaż w przypadku akumulatorów niskiej jakości kupowanych w supermarketach wymiana może się okazać konieczna już po okresie 2 lat.

Wymiana akumulatora start-stop – skorzystaj z usług serwisu

Teoretycznie akumulator możemy wymienić samodzielnie – nie jest to operacja skomplikowana, chociaż musimy się liczyć w tym przypadku z rozkodowaniem radia czy autoalarmu. Nietrudno też doprowadzić do zwarcia instalacji i poważniejszego uszkodzenia elektryki, elektroniki jak i samego akumulatora.

Z powyższych powodów oraz dla bezpieczeństwa i wygody przy wymianie akumulatora zawsze lepiej skorzystać z usług serwisu. Pracownik serwisu w pierwszej kolejności sprawdzi, czy akumulator na pewno wymaga wymiany i czy źródło naszych problemów nie leży po stronie alternatora lub rozrusznika. Zostanie sprawdzona również instalacja elektryczna pojazdu pod kątem upływu prądu na postoju i uszkodzeń. Serwisant doradzi też w doborze odpowiedniego akumulatora i zamontuje nowy z zachowaniem odpowiednich procedur.

Akumulator start-stop – wymiana

Wizyta w serwisie będzie niezbędna w przypadku wymiany akumulatora w samochodach z systemem start-stop i rekuperacji energii hamowania. Próba samodzielnej wymiany takiej baterii z pewnością zakończy się niepowodzeniem i unieruchomieniem samochodu. W tego typu pojazdach akumulator stanowi centralną część zaawansowanych układów elektrycznych i jest połączony z nimi przez system zarządzania akumulatorem lub specjalny sensor, który odpowiada za monitorowanie stanu akumulatora oraz jego współpracę z elektroniką pokładową.

Z powyższych względów w przypadku akumulatorów w samochodach z systemem start-stop przy wymianie muszą być stosowane odpowiednie procedury, a te mogą zostać wdrożone jedynie w serwisie. Wymianą akumulatora start-stop w samochodzie z takim systemem dobrze zajmą się wyspecjalizowane warsztaty również ze względu na konieczność rejestracji instalowanego akumulatora w jednostce sterującej samochodu – do tego potrzebne są bowiem odpowiednie urządzenia.

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum