Większość kierowców lubi dbać o swoje samochody. Regularnie odwiedzamy myjnie, a co jakiś czas czyścimy wnętrze pojazdu – odkurzamy, konserwujemy elementy plastikowe czy pierzemy dywaniki. Czy można to jednak uznać za porządne wyczyszczenie wnętrza? Okazuje się, że nie do końca. Zanieczyszczenia potrafią pojawić się w najmniej spodziewanych miejscach, przysparzając problemów związanych na przykład z nieprzyjemnym zapachem.  Jak zatem skutecznie oczyścić wnętrze samochodu i pozbyć się chorobotwórczych drobnoustrojów, nieprzyjemnych zapachów, alergenów, a także insektów?

Ozonowanie – recepta na czyste i higieniczne wnętrze

Grzyby, wirusy i bakterie czają się nie tylko w kanałach wentylacyjnych a ich występowanie nie jest związane jedynie z używaniem klimatyzacji. Potrafią zagnieździć się w tapicerce, podsufitce czy w innych trudno dostępnych zakamarkach. Niestety, nawet dokładne odkurzenie i wypranie tapicerki nie usuwa wszystkich problemów. Do tego pranie wnętrza jest czasochłonne – nie możemy korzystać z samochodu nie tylko w czasie samego prania, ale przynajmniej jeszcze doby lub dwóch, do czasu aż wnętrze wyschnie. Pranie, nawet z dodatkiem środków bakteriobójczych, nie jest również w stanie usunąć patogenów z kabiny samochodu – po prostu nie jesteśmy w stanie dotrzeć do wszystkich miejsc.

Ozonowanie to natomiast prosty, bezpieczny, krótki i bardzo skuteczny zabieg. We wnętrzu pojazdu umieszcza się specjalne urządzenie, emitujące do środka ozon. Ozon to nic innego jak związek chemiczny, która składa się z trzech cząsteczek tlenu. Mamy z nim styczność praktycznie codziennie, ponieważ najwięksi dostawcy wody uzdatniają ją właśnie w procesie ozonowania. Potwierdza to wysokie bezpieczeństwo tej metody. W przeciwieństwie do wielu środków chemicznych nie jest on także toksyczny. Dla porównania, działanie bakteriobójcze ozonu jest około 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze niż chloru. Ozon jest jednym z najsilniejszych środków bakteriobójczych, bardzo często wykorzystywany w szpitalach i placówkach służby zdrowia. Mechanizm jego działania polega na utlenianiu błon komórkowych wirusów, bakterii czy grzybów powodując ich unicestwienie. Ma też zdolność usuwania oparów organicznych, dlatego świetnie usuwa wszystkie niepożądane zapachy. Nie jest to zatem substancja trująca (toksyczna), ale gwałtowny utleniacz. Produktem rozpadu ozonu jest natomiast czysty tlen, dlatego po skończonej usłudze możemy od razu wsiąść do czystego i pachnącego auta.

Jeśli nie ozon to co?

Alternatywną wobec ozonowania metodą skutecznego oczyszczania wnętrza pojazdu, a w szczególności układu klimatyzacji, jest metoda ultradźwiękowa. Polega ona na tym, że odpowiedni środek usuwający drobnoustroje i grzyby poddaje się działaniom ultradźwięków, w wyniku czego powstaje lekka mgiełka umożliwiająca dotarcie w najgłębsze zakamarki pojazdu. W porównaniu z klasycznymi metodami osiągana jest wyraźnie wyższa skuteczność w usuwaniu niechcianych patogenów i zapachów. Metodę też można także zastosować do oczyszczania kabiny pojazdu.

Czy są domowe zamienniki?

Godnym polecenia środkiem do domowej dezynfekcji układu klimatyzacji i wnętrza samochodu jest środek Loctite® Hygiene Spray. Pozwala on pozbyć się większości grzybów, wirusów i bakterii w domowych warunkach, a jednocześnie przywraca świeży mentolowo-eukaliptusowy zapach. Użycie jest proste i wymaga jedynie uruchomienia silnika i ustawienia układu wentylacji zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.

Kiedy należy skorzystać z ozonowania?

Bezwzględnie powinniśmy wykonać ozonowanie po zakupie samochodu z rynku wtórnego. W ten sposób mamy pewność, że wnętrze pojazdu zostanie oczyszczone ze wszystkich wirusów, bakterii i alergenów nieświadomie pozostawionych przez poprzedniego właściciela Jeśli w samochodzie będą przewożone małe dzieci, to ozonowanie najlepiej wykonać przed ich pierwszym przejazdem.

Jeśli w naszym samochodzie unosi się zapach papierosów lub inny, którego pochodzenia nie możemy zidentyfikować i łatwo usunąć.

Kiedy  samochodem podróżują osoby uczulone na roztocza.

Jeśli pomimo odgrzybienia układu klimatyzacji podczas podróży samochodem lub tuż po niej czujemy dolegliwości ze strony układu oddechowego.

Kiedy naszym samochodem przewoziliśmy osobę chorą np. na grypę. Wirusy potrafią przetrwać poza ciałem człowieka nawet kilkadziesiąt godzin.

Kiedy w samochodzie pojawią się insekty. Skorzystanie z silnych środków chemicznych skutkuje koniecznością wietrzenia pojazdu przez kilka dni, aby usunąć z szkodliwe dla zdrowia i życia człowieka substancje. Po ozonowaniu możemy natychmiast ruszać w drogę.

Nowa gama boosterów i prostowników