Poprawne działanie wycieraczek samochodowych zapewnia dobrą widoczność kierowcy podczas jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych, dlatego to podstawowe i obowiązkowe wyposażenie każdego auta. Pomagają również zachować dobry wygląd i stan szyb samochodu. By tak jednak było, wszystkie wycieraczki w pojeździe powinny funkcjonować prawidłowo. Jeśli więc w Twoim aucie wycieraczki nie działają prawidłowo, koniecznie musisz zająć się ich naprawą. Podpowiadamy, co może być przyczyną awarii oraz jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego wycieraczki samochodowe nie działają,
  • jak wymienić wycieraczki,
  • czy można naprawić wycieraczki w aucie samodzielnie.

Warto dbać o sprawność wycieraczek – nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale też z uwagi na konsekwencje ich niewłaściwego działania. W przypadku kontroli policyjnej przez niesprawne wycieraczki i zalegający na szybach brud, możemy otrzymać mandat w wysokości nawet 500 zł!

Kiedy wycieraczki samochodowe nie działają?

Każda awaria ma swoją przyczynę, która wynika albo ze złego użytkowania sprzętu, albo jego zużycia lub wady produktu. Jednym z najczęstszych powodów niedziałania wycieraczek, na jaki skarżą się kierowcy, jest przepalenie bezpiecznika odpowiedzialnego za pracę wycieraczek. Aby sprawdzić, czy właśnie to jest przyczyną problemu, otwórz skrzynkę z bezpiecznikami, która zwykle znajduje się pod kierownicą, po czym ten znajdź (bezpieczniki są opisane natężeniem). Następnie wyjmij go i oceń, czy drucik w bezpieczniku został przerwany. Jeśli tak, wystarczy kupić nowy bezpiecznik o takiej samej wartości, co zepsuty, i włożyć go w odpowiednie miejsce. Jeśli zaś drucik nie został przerwany, przyczyn awarii wycieraczek powinieneś poszukać gdzie indziej.

Wymiana wycieraczek – samodzielnie czy w serwisie?

Kolejną przyczyną tego, że wycieraczki nie działają, może być np. zatarty mechanizm wycieraczek. Najczęściej możesz mieć z nim do czynienia na tylnej szybie, ponieważ zamontowane tam wycieraczki są używane zdecydowanie rzadziej niż przednie. Zatarciu towarzyszy pisk, słyszany podczas częściowego podnoszenia się wycieraczki lub kiedy pracują one wolniej z częstymi przerwami. Warto wtedy zakupić preparat WD40 i nasmarować nim zepsute wycieraczki.

Jeśli będziesz jeździć z zatartym mechanizmem wycieraczek zbyt długo, może dojść do uszkodzenia silnika odpowiedzialnego za ich pracę. Jeśli do tego dojdzie, naprawą silniczka powinien zająć się fachowiec, ponieważ może być ona skomplikowana.

Inną przyczyną złego funkcjonowania wycieraczek może być też zepsuty przekaźnik. W tym przypadku wycieraczki w ogóle nie będą się podnosić, ponieważ prąd z zasilacza do piór wycieraczek nie będzie przekazywany. W takiej sytuacji również należy powierzyć naprawę elektromechanikowi.

Zobacz, jak przebiega wymiana wycieraczek.

Jak wymienić wycieraczki?

Nie zawsze awaria układu jest powodem, przez który wycieraczki samochodowe nie działają. Może być też tak, że – mimo prawidłowego działania mechanizmu – wycieraczki nie zbierają wody zbyt dokładnie. Przyczyną jest często po prostu zużycie piór wycieraczek i wtedy należy wymienić je na nowe. Na stronie Norauto znajdziesz kalkulator – gdy wpiszesz modelu auta, znajdziesz adekwatny do wybranego samochodu rodzaj wycieraczek.

Więcej na temat wycieraczek przeczytasz w artykule: Jak dobrać wycieraczki do samochodu?

Nowa gama boosterów i prostowników