Przez nieuwagę, brak skupienia a także bezmyślność kierowców wypadki drogowe zdarzają się bardzo często. Według policyjnych statystyk w tym roku miało miejsce około 80 wypadków dziennie. Nie dziwi więc, że zgodnie z ustawą z 2003 roku wykupienie OC jest obowiązkiem każdego kierowcy. Jedną z sytuacji, kiedy będzie ono szczególnie przydatne, jest wypadek drogowy, w którym za winnych uzna się obu kierowców poszkodowanych w stłuczce. Dowiedz się więcej na temat współwiny i odszkodowania z OC.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest współwina,
  • w jakich sytuacjach policja może wskazać obu kierowców jako winnych,
  • czy w przypadku współwiny zostanie wypłacone odszkodowanie z OC sprawcy,
  • jakie ubezpieczenie komunikacyjne warto dodatkowo wykupić.

Każdy kierowca powinien być świadomy tego, jak zachować się podczas ewentualnej stłuczki, jakie prawa przysługują mu w takiej sytuacji i za co jest wówczas odpowiedzialny. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o odszkodowaniu z OC w przypadku uznania współwiny.

Współwina – co to jest?

Jeśli do wypadku doszło wówczas, gdy obydwaj kierowcy nie zachowali wystarczającej ostrożności i każdy z nich popełnił błąd podczas jazdy czy wykonywania manewru, mówimy o współwinie spowodowania wypadku. Pełna odpowiedzialność za stłuczkę nie może być wtedy przypisana jedynie jednemu z kierujących bądź poruszających się po drodze uczestników ruchu.

Kiedy policja może stwierdzić współwinę?

Taką sytuacją jest na przykład przebiegnięcie przez ulicę pieszego w niedozwolonym do tego miejscu i potrącenie go przez samochód lub zderzenie się dwóch samochodów wyjeżdżających na ulicę z parkingu. Z pewnością wielu kierowców zada sobie wówczas pytanie, czy wówczas policja wskaże obu uczestników ruchu drogowego jako współwinnych oraz czy wtedy można liczyć na wypłatę odszkodowania z OC sprawcy.

Współwina a odszkodowanie z OC

Tak jak w przypadku każdej kraksy również w przypadku współwiny można otrzymać odszkodowanie z OC. Należy w tej sytuacji zgłosić szkodę do ubezpieczyciela drugiego uczestniczącego w wypadku kierowcy, aby otrzymać wypłatę odszkodowania z OC sprawcy. Pamiętaj jednak, że jako współwinny możesz niekiedy otrzymać zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy – pomniejszone adekwatnie o stopień, w jakim sam przyczyniłeś się do spowodowania wypadku. Może on być równy dla obu kierowców bądź różny, jeśli wina ciąży bardziej na jednym z poszkodowanych.

Ubezpieczenia komunikacyjne, które warto wykupić

Jeśli chcesz się zabezpieczyć przed niechcianymi następstwami ewentualnych wypadków na drodze, warto oprócz obowiązkowego OC wykupić również dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne. Zapewnią Ci one spokój podczas rozliczania kosztów napraw i odszkodowań w kryzysowej sytuacji.

  • Ubezpieczenie AC w razie kraksy zapewnia zwrot kosztów wynikających ze zniszczenia auta lub jego kradzieży.
  • Pakiet assistance to ubezpieczenie, które ma gwarantować szybką i kompleksową pomoc na miejscu wypadku (i w innych trudnych sytuacjach na drodze).
  • NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci jadącego pojazdem oferuje finansową rekompensatę ze strony ubezpieczyciela.

W sytuacji uznania współwiny odpowiednie ubezpieczenia na szczęście uchronią Cię przed przykrymi skutkami zdarzenia. Więcej o rodzajach ubezpieczeń dowiesz się z tekstu Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych.

Nowa gama boosterów i prostowników