Nowy sezon to idealny moment na generalny przegląd samochodu i przygotowanie go do aktualnych warunków drogowych, a także zbliżających się wakacyjnych wycieczek. Sporządziliśmy listę czynności, które należy wykonać w samochodzie tak, aby jazda nim była bezpieczna, komfortowa i zgodna z prawem.

Z artykułu dowiesz się:

 • kiedy należy wymienić opony na letnie,
 • dlaczego kontrola podwozia jest ważna,
 • jakie płyny należy wymienić po zimie,
 • o czym pamiętać podczas wiosennych porządków w samochodzie.

Dobry stan techniczny pojazdu to jeden z najważniejszych aspektów bezpiecznej jazdy. Prawo narzuca nam obowiązkowe przeglądy rejestracyjne. Chociaż mandat za brak przeglądu nie jest dosyć wysoki, to decyzja policjanta, że pojazd nie nadaje się do uczestnictwa w ruchu, może wygenerować już naprawdę duże koszty.

Oprócz corocznych wizyt w stacji kontroli pojazdów warto zadbać o swoje auto nieco bardziej i tuż po zimie przygotować samochód do bezproblemowej jazdy. O czym nie możesz zapomnieć?

Wymiana opon na letnie

Kiedy znikają poranne przymrozki, a temperatura utrzymuje się w okolicy +7℃, natura podpowiada nam, że to odpowiedni czas na zmianę opon z zimowych na letnie oraz przeprowadzenie geometrii kół. Warunki na drodze stają się mniej wymagające. Z ciepłym powietrzem, opadami deszczu i nagrzanym asfaltem idealnie poradzą sobie opony letnie. Więcej o rodzajach opon i ich właściwościach dowiesz się z artykułu Oznaczenia opon letnich.

Kontrola podwozia

Na co dzień nie zwracasz uwagi na podwozie auta, a to ono może powiedzieć bardzo dużo o stanie Twojego samochodu. Ewentualne ubytki, usterki, wycieki czy korozje są widoczne dopiero wówczas, gdy pojazd stanie na podnośniku. Podczas przeglądu technicznego samochodu i kontroli podwozia fachowcy ocenią stan:

 • amortyzatorów,
 • drążków kierowniczych i ich końcówek,
 • wahaczy.

Warto więc raz na jakiś czas spojrzeć pod samochód, a wiosenny, generalny przegląd samochodu jest do tego idealną okazją.

Sprawdzenie poziomu płynów

Wyróżniamy pięć najważniejszych płynów w samochodzie:

 • olej silnikowy,
 • płyn hamulcowy,
 • płyn chłodniczy,
 • płyn wspomagania kierownicy,
 • płyn do spryskiwaczy.

Wszystkie płyny zapewniają sprawność auta, bezpieczeństwo kierującego, a kontrolowanie ich odpowiedniego poziomu może ustrzec nas przed mandatem. Przy wymianie płynów samochodowych dość często zapomina się m.in. o płynie do spryskiwaczy, a jeśli jest go zbyt mało, można otrzymać mandat w wysokości od 500 do nawet 5 tys. złotych! O tym, jak prawidłowo wymieniać płyny w aucie, dowiesz się z artykułu: Płyny eksploatacyjne w samochodzie – czy wymieniasz je prawidłowo?

Gruntowne sprzątanie auta

Wiosenne porządki nie mogą ominąć również samochodu! Gruntowne sprzątanie samochodu w środku i na zewnątrz to po zimie podstawowa, rutynowa czynność pielęgnacyjna w trosce o dobrą kondycję pojazdu. Wyczyszczenie tapicerek i dywaników przy użyciu odpowiedniego preparatu, odkurzenie zakamarków auta, jak i dokładne wytarcie kokpitu specjalnymi ściereczkami to dopiero początek. Warto również zadbać o czystość kół i nadwozia. Na koniec zmyj z auta zimowy brud – w tym celu zastosuj szampon samochodowy z woskiem, który zabezpieczy auto przed kurzem i nabłyszczy karoserię.

Czyszczenie klimatyzacji

Po zimie w układzie klimatyzacyjnym auta mnożą się grzyby i bakterie, które wypełniają wnętrze samochodu nieprzyjemnym zapachem. Są również niebezpieczne dla zdrowia kierowcy i pasażerów, zwłaszcza osób cierpiących na alergię. Wiosna i lato to okresy wzmożonego używania klimatyzacji w samochodzie, dlatego przed sezonem należy obowiązkowo odgrzybić cały układ. Można to zrobić samodzielnie bądź u specjalisty, który za pomocą ozonu zdezynfekuje wszystkie kanały. Dzięki temu zabiegowi z pewnością podczas jazdy poczujesz się lepiej i zdrowiej!

Z tak przygotowanym autem rozpoczęcie sezonu będzie prawdziwą przyjemnością, a obowiązkowy przegląd nie przyniesie żadnych przykrych niespodzianek. Aby mieć pewność, że Twoje auto jest bezpieczne i sprawne, wybierz się na  przegląd w serwisie Norauto.

Nowa gama boosterów i prostowników