Łańcuchy śniegowe mogą wybawić nas z niejednej opresji. Są niezbędne podczas zimowych wypraw w góry. Co prawda rzadko mamy okazję z nich korzystać, dzieje się to jednak zazwyczaj w trudnych warunkach. Dlatego dobrze wiedzieć, jak je założyć, aby uniknąć stresu i problemów.

Zimą, w krajach alpejskich, przy opadach śniegu na wielu drogach mamy obowiązek jazdy na łańcuchach zimowych. Policja często sprawdza, czy łańcuchy są założone na koła lub przynajmniej znajdują się na wyposażeniu pojazdu. Również w Polsce na początku XXI wieku na niektórych drogach zaczęły się pojawiać znaki C-18 nakazujące korzystania z łańcuchów.

Jaki rodzaj łańcuchów wybrać?

Obecnie na rynku mamy ogromny wybór łańcuchów śniegowych, producenci prześcigają się zaś w opracowywaniu coraz to wygodniejszych metod ich montażu. Dostępne są łańcuchy tekstylne, które po prostu zakłada się na koło niczym pokrowiec, natomiast łańcuchy typu spikes spider montuje się do uprzednio przyczepionego do felgi adaptera. Nadal jednak najpopularniejsze są klasyczne łańcuchy diamentowe, których zakładanie może przysporzyć problemów.

Montaż łańcuchów śniegowych – zalecenia ogólne

Na wstępie należy podkreślić, że łańcuchy montujemy zawsze na osi napędowej. Jeżeli auto ma napęd na tył, warto pomyśleć o założeniu łańcuchów na obie osie, co zapewni lepszą kontrolę nad samochodem. Podobnie w przypadku aut z napędem 4×4. Przy montażu zawsze należy się trzymać instrukcji załączonej przez producenta – schemat zazwyczaj będzie podobny.

Montaż łańcuchów śniegowych: krok po kroku

  1. Na wstępie należy oczyścić nadkole ze śniegu, aby mieć łatwiejszy dostęp do koła.
  2. Łańcuch rozkładamy na ziemi blisko opony, na którą chcemy go założyć, tak aby środek łańcucha wypadał w miejscu styku opony z podłożem.
  3. Dwa końce łańcucha przekładamy na wewnętrzną lub zewnętrzną stronę opony i łączymy ze sobą na jej ściance bocznej.
  4. Następnie warto wstępnie ułożyć łańcuch no kole tak, by był rozłożony równomiernie na całym jego obwodzie.
  5. Po spięciu i ułożeniu łańcucha musimy przejechać kilka metrów, aby samodzielnie dopasował się do koła. W razie potrzeby – jeżeli łańcuchy nie mają systemu automatycznych napinaczy – będziemy musieli dociągnąć je ręcznie.

Jak bezpiecznie jeździć z założonymi łańcuchami?

Pamiętajmy, aby podczas jazdy z łańcuchami zachować szczególną ostrożność i nie przekraczać dozwolonej prędkości, która w tym przypadku wynosi 50 km/h. Dobrym pomysłem jest przećwiczenie montażu w komfortowych warunkach jeszcze przed wyjazdem w góry.

Nowa gama boosterów i prostowników