Poszukiwanie idealnego drzewka bożonarodzeniowego to nie lada wyzwanie. Gdy jednak wśród świerków, sosen i innych iglaków uda Ci się znaleźć wymarzoną, jeszcze pachnącą lasem choinkę, będziesz musiał zmierzyć się z kolejnym zadaniem – transportem drzewka do domu. Jak poprawnie przewozić choinkę, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych, a także nie dostać mandatu? Poznaj najważniejsze wskazówki.

Nawet 500 zł za nieprawidłowy transport ładunku na dachu i 150 zł za brak oznaczeń – jazda z nieodpowiednio zabezpieczoną choinką może zakończyć się dość wysokim mandatem. Kwestię prawidłowego przewodu świątecznych drzewek (a także innych ładunków) reguluje artykuł 61. „Prawa o ruchu drogowym”. Według niego ładunek nie może:

  • utrudniać kierowania pojazdem,
  • naruszać statyczności auta,
  • utrudniać widoczności,
  • zasłaniać świateł i tablic rejestracyjnych.

Przepisy dotyczące prawidłowego przewozu ładunku – zarówno na dachu, jak i wewnątrz pojazdu – są dosyć restrykcyjne, ponieważ mają one w jak największym stopniu zabezpieczyć przed poważnymi skutkami wypadków. Jak pokazał crash test przeprowadzony przez niemiecki automobilklub, 30 kg choinka w chwili zderzenia przy prędkości 50 km/h może ważyć nawet 700 kg!

Drzewko bożonarodzeniowe może być przewożone na dwa sposoby – w bagażniku auta lub na dachu pojazdu.

1.     Przewożenie choinki w bagażniku

Przewóz małych drzewek bożonarodzeniowych zazwyczaj nie sprawia kierowcom zbyt dużych kłopotów. Choinki mające 1 lub 1,5 m wysokości bez problemu zmieszczą się w bagażniku lub w bagażniku i na tylnych siedzeniach.

Po zakupie choinki sprzedawcy zazwyczaj owijają drzewko w specjalną siatkę lub folię. Nie rozwijaj jej przed włożeniem do samochodu – dzięki temu w bagażniku zostanie mniej igieł. Warto także ułożyć w bagażniku dodatkowy materiał, który zabezpieczy wykładzinę i tapicerkę przed trudną do usunięcia żywicą. Może to być zwykła folia lub

Przewożąc choinkę z tyłu pojazdu, pamiętaj, żeby:

  • przyczepić drzewko do uchwytów w bagażniku,
  • ułożyć ją na płasko, aby nie zasłaniała widoczności.

Niedopuszczalne jest także wystawianie choinki przez boczne szyby! Wystające gałęzie, czubki, a tym bardziej pnie mogą uszkodzić inne pojazdy, a także zagrażać życiu rowerzystów oraz kierowców skuterów.

2.     Przewożenie choinki na dachu samochodu

Drugim sposobem na przewiezienie choinki jest jej zamontowanie na dachu, a dokładniej na belkach bagażnika dachowego. Jeśli ich nie masz, zapomnij o tym rozwiązaniu. Drzewko powinno być przyczepione do belek (nie do relingów) za pomocą mocnych i nierozciągliwych taśm mocujących trzymających drzewko zawsze w tej samej pozycji.

Zobacz akcesoria do bagażników dachowych Norauto >>

Jeśli zamierzasz przewieźć choinkę na belkach bagażnika dachowego, ułóż ją grubym pniem w kierunku jazdy. Takie ustawienie pozwoli zachować Ci lepszą aerodynamikę jazdy.

Transport choinki na dachu wiąże się także z kilkoma zasadami dotyczącymi maksymalnych wielkości ładunku. Choinka może wystawać poza obrys auta maksymalnie 23 cm z jednego boku, 2 m z tyłu i  0,5 m z przodu. Drzewko bożonarodzeniowe przewożone na dachu musi być również odpowiednio oznaczone widocznymi chorągiewkami: z przodu – pomarańczową chorągiewką, z tyłu – czerwoną (lub biało-czerwonymi pasami).

Chcesz dowiedzieć się więcej o przewozie ładunku? A może interesują Cię inne tematy motoryzacyjne? Odwiedź blog Norauto. Czekają tam na Ciebie porady dotyczące przepisów ruchu drogowego, prawidłowego serwisowania aut, a także informacje o nowościach na rynku samochodowym.

Nowa gama boosterów i prostowników