Usuwanie rys z lakieru samochodowego – jak to zrobić?

Samochodem na narty

Obtarcie błotnika przy wyjeździe z garażu podziemnego, uderzenie drzwiami innego samochodu na zatłoczonym parkingu, niespodziewane spotkanie z pachołkiem – chwila nieuwagi i rysa na karoserii gotowa. Tymczasem polakierowanie jednego elementu to koszt nawet kilkuset złotych. Podpowiadamy więc, jak samodzielnie usunąć rysy z lakieru samochodowego.

Rysy na karoserii nie tylko wyglądają nieestetycznie, lecz także obniżają wartość auta. Mogą również doprowadzić do powstawania rdzy – zwłaszcza gdy uszkodzenie sięga głęboko lub obejmuje dużą powierzchnię. W takim przypadku należy zwrócić się do fachowców, którzy odpowiednio polakierują i zabezpieczą powierzchnię. Jeśli jednak rysa nie jest duża, warto spróbować usunąć ją samodzielnie przy użyciu preparatów dostępnych m.in. w sklepie Norauto.

Jak usunąć rysę krok po kroku?

Krok pierwszy: przygotowanie samochodu – starannie umyj (i odtłuść np. przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej) karoserię oraz pozbądź się pozostałości środków nabłyszczających i konserwujących. W ten sposób zostaną usunięte cząstki, które mogłyby powodować dalsze uszkodzenia lub osłabić działanie preparatów. Ten krok należy wykonać niezależnie od tego, jakiego środka użyjesz podczas dalszych etapów pracy.

Krok drugi: wybór odpowiedniego preparatu – w zależności od stopnia uszkodzenia sięgnij po środki o określonym działaniu. Do wyboru masz:

  • marker do rys samochodowych – przypomina kredkę świecową; wystarczy pomalować nim uszkodzone miejsce (efekt nie jest jednak długotrwały i zazwyczaj utrzymuje się do pierwszej wizyty w myjni). Problematyczny może być dobór odpowiedniego odcienia;
  • emulsja do lakieru – jej zastosowanie polega na polerowaniu uszkodzonych miejsc. Na zarysowaną karoserię należy nałożyć niewielką ilość preparatu, a następnie polerować powierzchnię aż do uzyskania połysku. Po zabiegu warto zabezpieczyć samochód woskiem (tutaj dowiesz się, jak poprawnie woskować auto). Emulsja pozwala również odświeżyć wygląd zmatowiałego lakieru. Preparat nie jest jednak skuteczny, jeśli karoseria została zarysowana bardzo głęboko, aż do lakieru bazowego (najczęściej w kolorze białym).

Zamiast używać markera czy emulsji, można również wykonać samodzielnie drobną zaprawkę lakierniczą. W tym celu należy sprawdzić kod lakieru, jakim pokryto karoserię (informacja znajduje się na tabliczce znamionowej samochodu lub jest możliwa do odszyfrowania po numerze VIN), a następnie kupić nowy lakier. Dostępne są nawet lakiery samochodowe w formie zestawu z pędzelkiem, ułatwiającym nanoszenie preparatu na rysy.

Po nałożeniu lakieru pozostaw go do całkowitego wyschnięcia. Świeżo polakierowaną i wysuszoną powierzchnię możesz dodatkowo zabezpieczyć woskiem.

Uwaga! Należy pamiętać o tym, że wiele preparatów maskuje rysy tymczasowo. Najlepszy efekt uzyskuje się jedynie dzięki odwiedzeniu lakiernika i profesjonalnemu odświeżeniu .

Więcej o tym, jak dbać o lakier samochodowy, dowiesz się z tego artykułu: https://www.blog-norauto.pl/jak-dbac-o-lakier-samochodowy/

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum