Nieważne, jak ciężka była zima, Twój samochód z pewnością odczuł trudy eksploatacji w tych nieprzyjaznych warunkach. Sól, nieustanna wilgoć, zły stan nawierzchni dały się we znaki wszystkim jego elementom. Wraz z nadejściem cieplejszych dni z pewnością warto dokładnie skontrolować stan pojazdu. Podpowiadamy, jak to zrobić – krok po kroku.

  1. Umyj samochód

Po końcu zimy porządki w samochodzie warto zacząć od gruntownego mycia nadwozia oraz podwozia. Powinniśmy zwrócić uwagę, aby pozbyć się soli ze wszystkich zakamarków samochodu. Sól może bowiem znacznie przyspieszyć procesy korozyjne, a w trakcie zimy z pewnością nagromadziła się w wielu trudno dostępnych częściach samochodu. W tym przypadku zwykła wizyta w myjni automatycznej raczej nie wystarczy. „Automat” może stanowić dobry punkt wyjścia (warto wybrać program z myciem podwozia), szczegółowym myciem najlepiej jednak zająć się ręcznie lub zlecić je w myjni ręcznej.

  1. Wymień opony

Po dokładnym umyciu samochodu przychodzi moment na wymianę opon. Pamiętajmy – zmiana opon z zimowych na letnie jest zalecana, kiedy średnia dobowa temperatura wzrośnie powyżej 7 stopni Celsjusza. Opony zimowe przy wyższych temperaturach, do których nie zostały dostosowane, będą zużywać się szybciej, generować większe opory toczenia (co wpływa na wyższe zużycie paliwa) oraz wywoływać większy hałas. Z pewnością nie warto więc zbyt długo zwlekać z wymianą.

  1. Pamiętaj o filtrze

Po zimie zaleca się wymianę filtra kabinowego. To element odpowiadający za jakość powietrza wpływającego do wnętrza samochodu przez nawiew, a po zimie często bywa zawilgocony i zabrudzony. Może przyczyniać się do parowania szyb, nieprzyjemnego zapachu we wnętrzu samochodu oraz – przy wyższych temperaturach – stać się miejscem rozwoju grzybów i bakterii, które będą wnikać do kabiny auta. Tymczasem wymiana filtra to niedroga i rutynowa czynność. W przypadku wątpliwości co do sprawności klimatyzacji koniec zimy będzie dobrym momentem na diagnostykę tego elementu.

  1. Zwróć uwagę na drobiazgi

Wycieraczki i dywaniki to pozornie mało istotne elementy, ale wraz z końcem zimy warto się nimi zainteresować. Jeżeli na okres zimowy zmieniliśmy dywaniki na gumowe, to wraz z jej końcem możemy ponownie wrócić do welurowych. Jeśli natomiast przez całą zimę w naszym samochodzie dzielnie służyły te welurowe, to najprawdopodobniej będą się nadawać tylko do wyrzucenia.

Należy sprawdzić również stan piór wycieraczek. Przez zimę wykonały ciężką pracę i najprawdopodobniej trzeba je wymienić. Pamiętajmy, że zniszczone i zabrudzone pióra mogą prowadzić do mikrozarysowań szyby. Nie warto więc eksploatować ich nadmiernie.

  1. Skorzystaj z usługi przeglądu samochodu

Po zimie zdecydowanie zalecamy dokładny przegląd samochodu. Pozwoli on zdiagnozować stan poszczególnych układów samochodu, które przez zimowe miesiące były narażone na trudne warunki pracy. Chodzi tu przede wszystkim o hamulce i zawieszenie. W Norauto oferujemy kilka wariantów przeglądów dostosowanych do oczekiwań kierowców.

Dowiedz się tutaj, jak przygotować samochód do zimy.

Nowa gama boosterów i prostowników