Podstawą bezpiecznego podróżowania jest sprawny samochód. Oprócz okresowych, profesjonalnych przeglądów u mechaników warto też wykonać listę czynności, która jest zmienna w zależności od pory roku. Przyczyni się ona na pewno do komfortowego przemieszczania się po naszych drogach.

 

Wiosna

Wiosna wiąże się z coraz cieplejszymi dniami i nocami. Jeśli na zewnątrz będzie przez dłuższy czas utrzymywać się temperatura w granicach 7 stopni, a nocne przymrozki się skończą, warto pomyśleć o zmianie opon na letnie. Jeśli posiadasz w garażu „gumy” z poprzedniego sezonu, koniecznie powinieneś sprawdzić głębokość bieżnika, który powinien mieć minimum 3-4 milimetry. Opony nie powinny być też zbyt stare, ponieważ nie będą dobrze sprawować swoich funkcji. Przy okazji sezonowej wymiany, warto wykonać zbieżność i geometrię oraz sprawdzić ciśnienie kół. Warto pamiętać, że ciśnienie w kołach powinno się sprawdzać co najmniej raz na miesiąc. Parametry te mają znaczący wpływ na układ jezdny waszego samochodu, zużywanie się opon, a także większe zużycie paliwa. Przy planowaniu wizyty nie odkładajcie tego na ostatnią chwilę, ponieważ kolejki w zakładzie wulkanizacyjnym potrafią być wtedy naprawdę duże. Kolejną czynnością, którą powinniście się zająć to dokładne umycie i nawoskowanie swoich czterech kółek po zimie oraz sprawdzenie filtra pyłkowego i powietrza. Kiedy wasz samochód będzie już czysty, możecie sprawdzić stan elementów zawieszenia i amortyzatorów oraz układu hamulcowego. Najlepiej powierzyć to zadanie diagnoście, gdyż „na oko” ciężko jest zweryfikować poprawność działania poszczególnych podzespołów. Przy okazji warto rzucić okiem na poziom płynów. Wiosna to także czas na skontrolowanie poprawności działania i ewentualne uzupełnienie czynnika klimatyzacji. Nie ma przecież nic przyjemniejszego niż czyste, chłodne powietrze we wnętrzu w upalne dni.

Lato

Upały i nagłe, obfite opady deszczu to tylko niektóre z zagrożeń, które czyhają na kierowców w okresie letnim. To także duży sprawdzian dla samochodów, którymi się poruszamy. Wysokie temperatury, w jakich pracują poszczególne układy samochodu podlegają wtedy największym obciążeniom. Warto zastanowić się więc jak dawno wymienialiście (o ile w ogóle) rozrząd, który steruje całym silnikiem. Jeśli z powodu przepracowania, zerwaniu ulegnie pasek rozrządu to naprawa może być wtedy bardzo kosztowna. W tej porze roku warto też szczególnie zwrócić uwagę na stan płynu chłodniczego i ewentualnie uzupełnić braki. Pamiętajcie koniecznie, żeby do układu chłodniczego w żadnym wypadku nie dolewać wody z kranu. Dlaczego? Ma ona zupełnie inną temperaturę wrzenia, wytrąca się z niej kamień, co w konsekwencji może doprowadzić do zatarcia pompy, pęknięcia chłodnicy a nawet zatkania obiegu.

Oślepiające słońce i spadek koncentracji spowodowane upałem mogą skończyć się tragedią na drodze, dlatego unikajcie parkowania w pełnym słońcu, a zanim ruszycie w drogę przewietrzcie wnętrze samochodu. Warto jest też zaopatrzyć się w dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne, które będą chronić wasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, a podczas trasy nawadniajcie organizm wodą. Gdy na zewnątrz panuje skwar, jazda z włączoną klimatyzacją to czysta przyjemność. Jednak korzystając z tego dobrodziejstwa technologicznego, zwróćcie uwagę na to, że wskutek różnicy temperatury spada odporność naszego organizmu i łatwiej się rozchorować. Latem także jesteście narażeni na burze i ulewy. Ważnym jest, aby podczas gwałtownych wyładowań nie opuszczać swojego samochodu oraz zwolnić do minimum, podczas przejeżdżania przez głębokie kałuże.

Jesień

Jesienna pora roku to cały wachlarz pułapek czyhających na każdego kierowcę. Często przyzwyczajeni do dobrych, letnich warunków, suchej nawierzchni zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drodze i gnają na złamanie karku. Niestety wtedy dochodzi też do wypadków. Należy pamiętać, że o tej porze roku w godzinach popołudniowych najczęściej jest już ciemno, a piesi mogą wyjść na jezdnię w każdej chwili.

Bezwzględnie w tym okresie sprawdźcie stan wycieraczek. Jeśli wycieraczki przedniej lub tylnej szyby nie zbierają dobrze wody, rozmazują zanieczyszczenia i piszczą, to znak, że pióro jest do wymiany. Musicie pamiętać też o uzupełnianiu płynu do spryskiwaczy, który w tym okresie jest najbardziej przydatny. Żeby zachować prawidłową widoczność i uniknąć nadmiernego parowania szyb, trzeba pamiętać o utrzymaniu czystości ich wewnętrznej strony. Szybciej zapadający zmrok to także wyzwanie dla naszych reflektorów, które nieprawidłowo wyregulowane lub z przepalonymi żarówkami nie spełniają dobrze swojej funkcji. Jest to także najwyższa pora na zmianę opon na zimowe.

Zima

Jest to chyba najbardziej nielubiana przez kierowców i drogowców pora roku. Ze swoimi śliskimi drogami, marznącym deszczem, błotem pośniegowym, solą i piaskiem potrafi dać się we znaki jednym, jak i drugim. Przygotowując wasze auto do zimy trzeba je jak najdokładniej umyć oraz zabezpieczyć woskiem lub powłoką ceramiczną przed niesprzyjającymi warunkami. Warto też zastosować odpowiedni preparat do uszczelek, który zapobiega przymarzaniu i ewentualnym ich uszkodzeniu przy otwieraniu drzwi. W drugiej kolejności konieczne jest sprawdzenie stanu akumulatora. Niski stopień naładowania akumulatora spowoduje problemy z uruchomieniem silnika przy temperaturach poniżej zera. Należy zwrócić także uwagę czy styki akumulatora są poprawnie zamocowane oraz czy nie zaśniedziały. Warto też w tym okresie wyposażyć się w skrobaczkę do szyb i miotełkę do odśnieżania, a tam, gdzie to konieczne, także w łańcuchy do jazdy po śniegu.

Nowa gama boosterów i prostowników