Przeprowadzka, zakup nowych mebli, wyjazd na narty czy kajaki, przewóz choinki – w życiu każdego kierowcy zdarzają się sytuacje, w których trzeba przewieźć wielkogabarytowe rzeczy autem osobowym. Jak odpowiednio umieścić je w samochodzie oraz jak oznaczyć takie ładunki, by podróż była bezpieczna i zgodna z prawem?

Z tekstu dowiesz się:

  • jaka jest maksymalna długość bagażu przewożonego w otwartym bagażniku,
  • w jaki sposób zabezpieczyć ładunek,
  • jak oznaczyć przewożony bagaż.

Przewożenie samochodem przedmiotów wystających z bagażnika czy z szyb nie jest zakazane przez prawo. Warunki ich przewożenia są jednak szczegółowo określone przepisami. Pierwszym i podstawowym elementem, na którym trzeba się skupić, nie jest jednak długość czy wielkość bagażu, ale jego waga. Przewóz stosunkowo pakownych rzeczy, które przekraczają swoim ciężarem dopuszczalną masę całkowitą pojazdu, jest zabroniony. Dopiero po określeniu, czy dana rzecz jest dopuszczalna do przewozu w Twoim aucie pod względem wagi, możesz sprawdzić, czy to, co chcesz przewieźć, spełnia pozostałe kryteria.

Zobacz także: Montaż bagażnika dachowego krok po kroku

Bezpieczny transport – jaka jest dopuszczalna długość bagażu?

Kolejnym zadaniem kierowcy jest określenie tego, czy długość ładunku jest odpowiednia. Jeśli przedmiot będzie wieziony w otwartym bagażniku lub na dachu, np. umocowany do bagażnika dachowego, może wystawać nawet na 2 m z tyłu auta. Pamiętajmy jednak, że tak długi element, zwłaszcza jeśli jest ciężki, może przeważyć auto i sprawić, że przednie koła stracą przyczepność. Dlatego warto w każdym przypadku wykazywać się zdrowym rozsądkiem.

Dodatkowo, jeśli rzeczy są przewożone na dachu auta, nie mogą wystawać na odległość większą niż 50 cm od przedniej płaszczyzny obrysu auta lub też nie większą niż 150 cm od siedzenia kierowcy.

Z kolei w sytuacji, gdy przewożony ładunek będzie wystawał przez boczną szybę lub zostanie umiejscowiony na dachu, szerokość całego samochodu wraz z ładunkiem nie może być większa niż 2 m 55 cm. Jeśli więc waga, długość i szerokość bagażu się zgadzają, można przewieźć dany ładunek – oczywiście z odpowiednim zabezpieczeniem i oznaczeniem.

Jak zabezpieczyć ładunek? Bezpieczeństwo transportu

Ładunek w samochodzie musi posiadać odpowiednie zabezpieczenia: przed przesuwaniem się czy też wypadnięciem z auta. W tym celu pomocne będą elastyczne linki z hakami, które zapewnią stabilność i bezpieczeństwo mocowania ładunku. Warto także pamiętać, że niezgodne z prawem jest przewożenie na pojeździe ładunku, który wydziela nieprzyjemną woń, a także wygląda odpychająco.

Za złamanie tych przepisów podczas kontroli możemy zostać ukarani mandatem. Na przykład przewożenie ładunku na dachu bez zabezpieczenia przed spadnięciem to kara w wysokości 200 zł. Kolejny mandat, w wysokości do 150 zł, możemy otrzymać również za niewłaściwe oznaczenie przewożonego ładunku.

Oznakowanie przewożonego ładunku a kwestie bezpieczeństwa

Zasady oznakowania są jednolite i dotyczą każdego przewożonego ładunku. Z tyłu, na najbardziej wystającej poza auto krawędzi ładunku, powinniśmy umieścić chorągiewkę w kolorze czerwonym o wymiarach co najmniej 50 × 50 cm.

Jeśli ładunek wystaje także z przodu auta, należy oznaczyć go chorągiewką barwy pomarańczowej lub też dwoma pasami białymi i dwoma czerwonymi. Można także użyć białego odblaskowego światła, jeśli widoczność nie jest dostatecznie dobra.

Ładunek, który wystaje z boku auta, należy z kolei oznaczyć pomarańczową chorągiewką umieszczoną na jego wystającej krawędzi. Dodatkowo, jeśli widoczność chorągiewki nie jest dobra, kierowca jest zobowiązany do umieszczenia:

  • białego odblaskowego światła ostrzegawczego na krańcu ładunku dla kierowców jadących z naprzeciwka,
  • czerwonego odblaskowego światła ostrzegawczego dla kierowców jadących za samochodem.

Zobacz także: Przygotuj się do zimowego wyjazdu w góry – najważniejsze wskazówki

Warto również pamiętać, że przewożony ładunek nie może zasłaniać świateł samochodu – ani przednich, ani tylnych – czy też rejestracji oraz ograniczać widoczności kierowcy. Za niedopełnienie tego obowiązku kierowcy grożą kolejne kary podczas ewentualnej kontroli przez policję. Zamiast ponosić zbędne koszty oraz narażać na niebezpieczeństwo siebie i innych uczestników ruchu, lepiej odpowiednio zabezpieczyć i oznaczyć przewożony ładunek.

Nowa gama boosterów i prostowników