Tapicerka samochodowa – rodzaje i sposób pielęgnacji

Na przyjemność użytkowania samochodu wpływa nie tylko charakter jego prowadzenia, lecz także prezencja i stan, w jakim się on znajduje. O ile na zewnętrzny wygląd auta ogromny wpływ ma lakier, którym pokryto karoserię, o tyle najważniejszym elementem wnętrza jest tapicerka użyta do jego wykończenia. Jej jakość potrafi jazdę uprzyjemnić, ale też zepsuć radość z podróży. Jednocześnie jest to element narażony w największym stopniu na przeróżne zabrudzenia i uszkodzenia.

Tapicerkę powinieneś zatem dobrać rozważnie, uwzględniając charakter pasażerów, którzy będą z niej najczęściej korzystali. Inaczej robią to osoby dorosłe, a inaczej dzieci oraz zwierzęta. W niniejszym artykule prezentujemy najpopularniejsze materiały, z jakich wykonane są samochodowe tapicerki, wskazujemy ich główne wady i zalety, podpowiadamy też jakimi środkami warto je czyścić, aby ich nie uszkodzić.

Tapicerka materiałowa

Jest to najtańszy i najmniej atrakcyjny sposób wykończenia wnętrza. Najczęściej spotkasz ją w podstawowych wersjach wyposażeniowych aut, w których niska cena liczy się bardziej, niż efektowny wygląd i przyjemność z użytkowania. Z reguły tapicerka materiałowa jest szorstka, niemiła w dotyku, posiada także nieatrakcyjną kolorystykę.

Zaletą materiału jest jednak fakt, że powstałe na nim zabrudzenia można z łatwością usunąć samodzielnie, korzystając z kosmetyków dostępnych w sklepach motoryzacyjnych. Najczęściej będzie to pianka, którą spryskasz zabrudzoną powierzchnię, a po wyschnięciu po prostu odkurzysz. Jest to możliwe dzięki detergentowi, który zamienia brud w proszek, ułatwiając jego usunięcie.

Markowe kosmetyki służące do pielęgnacji tapicerek materiałowych nabędziesz już za kilkanaście złotych.

Tapicerka welurowa

W odróżnieniu od tapicerki materiałowej, welurowa prezentuje się efektownie, zachowując przy tym rozsądną cenę. Pokochasz ją za to, że czyni wnętrze bardziej przytulnym i nowoczesnym. Jest miękka w dotyku, a swoje walory zachowuje zarówno w zimie, jak również latem.

Minusem weluru jest jednak odporność na zabrudzenia, a raczej jej brak. Do tego puchaty materiał przyjmuje wilgoć, co może powodować wytworzenie się w aucie nieprzyjemnego zapachu. I właśnie pielęgnacja oraz utrzymanie w dobrym stanie welurowej tapicerki jest w tym przypadku największym problemem, ponieważ brud, kurz, rozlane płyny i drobne okruchy łatwo wnikają w jej głąb. Dlatego tak ważne w procesie pielęgnacji staje się jej dokładne odkurzanie, oczyszczanie przy pomocy odpowiednich środków, a w przypadku dużych zabrudzeń – wypranie.

Tapicerka z alcantary

Łączy największe zalety, takie jak wytrzymałość, efektowny wygląd, duży wybór kolorystyczny i przyjemność użytkowania. Jest zatem bardzo praktycznym rozwiązaniem. Uzyskano to dzięki materiałom użytym do jej produkcji, takim jak poliester i poliuretan, które kolejno gwarantują jej trwałość oraz nadają miękkość. Kierowcy alcantarę cenią także za wszechstronność – jest tak samo dobra dla dzieci, dorosłych, zwierząt, jak i alergików. Dzięki wymienionym wyżej zaletom tapicerka ta stosowana bywa z reguły w samochodach o podwyższonym standardzie wyposażenia.

Kolejnym jej plusem jest łatwość utrzymania w czystości i dobrym stanie. Tapicerkę z alcantary najprościej jest umyć przy pomocy parowych automatów do prania, dostępnych na wybranych myjniach. Dzięki nim bezpiecznie usuniesz zabrudzenia, a także zrobisz to szybko, nie tracąc czasu na jej wyschnięcie. Do usunięcia największych zabrudzeń oraz nieprzyjemnych zapachów warto też użyć specjalnych preparatów, dostępnych w najlepszych sklepach motoryzacyjnych.

Tapicerka skórzana

Montowana w najwyższych wersjach wyposażeniowych, podkreśla ich prestiż i wyjątkowość. Jest przy tym najbardziej odporna na zabrudzenia, a także łatwa do oczyszczenia. Na wielu kierowcach największe wrażenie wywierają tapicerki skórzane w kolorach jasnych, takich jak biały albo kremowy. Należy jednak pamiętać, że z biegiem lat kolory te szybciej stracą swą barwę i efektowny wygląd. Z tego powodu osoby użytkujące auto rodzinne decydują się częściej na kolor czarny.

Przeciwnicy skórzanych tapicerek podnoszą z kolei, że latem materiał ten nagrzewa się do dużych temperatur, utrudniając swobodne zajęcie miejsca pasażerom, zimą natomiast jest twardy i nieprzyjemny w dotyku. Problemy te nie są ignorowane przez producentów aut, którzy rozwiązują je poprzez wyposażenie samochodu w wentylację oraz ogrzewanie foteli.

Ze skórzaną tapicerką wiąże się jeszcze jedna kwestia, a mianowicie wysoka cena. Za materiał dobrej jakości przychodzi często zapłacić kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dla wielu jest to argument przemawiający za wyborem innego sposobu wykończenia wnętrza.

Tapicerka skórzana wymaga również pielęgnacji innymi środkami niż używane do materiałów wymienionych powyżej. Do usunięcia małych zabrudzeń wystarczą ściereczki, które je szybko usuną.

Kompleksowy zabieg wymaga jednak nabycia specjalnych preparatów, najczęściej w postaci mleczka, które nie tylko oczyszczą, lecz także nawilżą materiał, odżywią kolor i zapach skóry. Zdaniem specjalistów skórzane wnętrze pojazdu należy konserwować przynajmniej dwa razy do roku. Regularna impregnacja zapobiegnie wysychaniu i pękaniu skóry, lecz tylko pod warunkiem użycia właściwych środków.

Tapicerka w aucie to oczywiście nie tylko fotele. To również wykładzina podłogowa, a także ta w bagażniku. Warto chronić je przed mechanicznymi uszkodzeniami za pomocą dywaników oraz mat, a także pielęgnować odpowiednimi środkami. Zaniedbane nie tylko zepsują wygląd samochodu, lecz osadzająca się na nich wilgoć może spowodować parowanie szyb i powstanie nieprzyjemnego zapachu.

Jak przedstawiliśmy powyżej, kompleksowej pielęgnacji tapicerki możesz dokonać przy pomocy kosmetyków, które nabędziesz poniżej 100 złotych. Profesjonalna usługa u specjalisty to wydatek przynajmniej 200 złotych. Chociaż szukanie oszczędności nie zawsze jest opłacalne i niektórych zabrudzeń nie usuniesz sam, bez użycia specjalistycznego sprzętu, zdecydowanie warto poświęcić czas na regularną pielęgnację wnętrza pojazdu. Szczególnie w przypadku drogich tapicerek skórzanych odpłaci się to ich długą przydatnością, brakiem pęknięć i efektownym kolorem, który zachowają przez wiele lat.

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum