Tani gaz CNG i LNG już wkrótce na polskich stacjach?

Większość polskich stacji benzynowych od lat wyposażona jest w dystrybutory gazu LPG. Jest on tańszy od benzyny, a założenie instalacji w pojeździe jest proste i powszechnie stosowane. Czy jest to najtańszy sposób zasilania samochodu? Otóż nie – z pomocą przychodzą gazy CNG i LNG. Kupowane na kilogramy, a nie litry, pozwalają przejechać autem 100 km już za 15 zł (przeliczenie dotyczy jazdy po mieście). Prawda, że brzmi kusząco?

Czy istnieją jednak minusy posiadania samochodów na gaz? I czy, biorąc pod uwagę te wady, montaż instalacji CNG jest w dłuższej perspektywie opłacalny? Sprawdź.

CNG – gaz ziemny sprężony

CNG to sprężony gaz ziemny (ang. Compressed Natural Gas). Jego głównym składnikiem jest metan. Dzięki nowoczesnym technologiom można go pozyskać poprzez uzdatnianie biogazu. CNG może napędzać pojazdy z zapłonem iskrowym i samoczynnym.

LNG – gaz ziemny ciekły

Jest to gaz ziemny o ciekłym stanie skupienia (ang. Liquefied Natural Gas). Dzięki dokładnemu oczyszczeniu z dwutlenku węgla, azotu, wilgoci i innych związków jest on paliwem bardzo czystym, o liczbie oktanowej 130. Duża część gazu ziemnego przeznaczonego na światowy handel transportowana jest jako ciecz. Z uwagi na niską temperaturę wymaga przechowywania w zbiorniku kriogenicznym.

Instalacja CNG w samochodzie

Jednym z problemów, z którymi mierzą się kierowcy aut zasilanych gazem CNG, jest instalacja, jaką należy zamontować w pojeździe. Wymaga ona specjalnych butli, które są ciężkie, a na dodatek zajmują większość powierzchni bagażnika. Zwiększona masa i kaloryczność paliwa przekładają się również na gorsze osiągi samochodu.

Co ważne, gaz CNG wymaga instalacji wtryskowej, więc koszty jej montażu z pewnością nie będą niskie (zazwyczaj przekraczają 5000 zł.). Trzeba mieć także świadomość, że tankowanie gazu CNG trwa długo – zajmuje nawet 10 minut. Nie każdy kierowca jest w stanie ten fakt zaakceptować.

Stacje CNG w Polsce

Głównym problemem związanym z zasilaniem samochodu gazem ziemnym jest jednak słaba dostępność stacji CNG. W Polsce działa aktualnie 28 stacji umożliwiających tankowanie tego rodzaju paliwa. Użytkownicy zwracają uwagę, że przeszkodą jest nie tylko mała ilość punktów, lecz także ich rozmieszczenie na terenie naszego kraju. Na mapie z wykazem stacji widać wyraźnie, że najlepszy dostęp do punktów mają mieszkańcy Polski Południowej. W pozostałej części kraju sytuacja wygląda o wiele gorzej. Wystarczy wspomnieć, że w stolicy znajduje się… jedna stacja z paliwem CNG.

Co więcej, większość stacji otwarta jest tylko w dzień, a niekiedy są zamykane już o godzinie 15:00. Na wielu nie można zapłacić kartą płatniczą, lecz tylko gotówką. Rozwiązanie tych problemów z pewnością wpłynęłoby pozytywnie na popularyzację paliw alternatywnych nad Wisłą.

Polskie LNG S.A.

W 2007 roku. powołano spółkę, która miała za zadanie budowę i eksploatację terminalu gazu ziemnego w Świnoujściu. Polskie LNG S.A., dzięki możliwości odbioru drogą morską gazu z całego świata, zwiększa bezpieczeństwo energetyczne Polski. Działalność inwestycyjną rozpoczęto w 2010 roku, obecnie planowana jest rozbudowa terminala.

W jednym z poprzednich artykułów wspomnieliśmy, że w Polsce zdecydowanym liderem wśród paliw alternatywnych jest gaz LPG. Należy jednak dodać, że lokalne instytucje starają się wspomóc rozwój rynku gazu ziemnego poprzez obniżenie opłat związanych z użytkowaniem pojazdów z instalacjami CNG. Gaz ziemny jest jednym z najtańszych i najbardziej przyjaznych środowisku paliw, jest zatem duża szansa, że z czasem przybędzie korzystających z niego kierowców.

Na omawianą instalację powinny się zdecydować osoby, które wiedzą jak ważny jest serwis samochodu i jego regularne przeglądy. Pojazdy wyposażone w dodatkowe instalacje paliwowe muszą być otoczone wyjątkową troską. Właściwa wymiana filtrów, świec i innych istotnych elementów z całą pewnością przełoży się na prawidłową pracę silnika i radość z jazdy samochodem zasilanym alternatywnym paliwem. Polecamy zatem wizyty w stacjach Norauto, w których gwarantujemy najwyższą jakość obsługi Twojego auta. Korzystne ceny przeglądów samochodowych, a także zastosowanie markowych części pozwoli Ci długo cieszyć się z auta i jego bezawaryjnej eksploatacji.

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum