Szyberdach, czyli rodzaj okna montowanego na dachu auta, był w latach 80. i 90. niezbędnym elementem samochodowego wyposażenia. Dziś nadal wielu kierowców wybiera pojazd, w którym znajduje się szyberdach. Zobacz, dlaczego tak się dzieje.

Samochody osobowe są wyposażone w jeden z trzech rodzajów szyberdachu:

  • ręczny – otwierany za pomocą specjalnej korbki,
  • automatyczny – otwierany elektrycznie;
  • panoramiczny – otwierany lub stały z roletą umożliwiająca zasłonięcie okna dachowego (obecnie najczęściej spotykany w nowych autach).

Niektóre modele aut mają fabrycznie zamontowany szyberdach, natomiast w innych dodatkowe okno jest wstawiane opcjonalnie, na zamówienie klienta.

Szyberdachy pojawiły się na rynku, gdy nie było jeszcze klimatyzacji lub była ona bardzo droga. Stały się także namiastką dachu typu cabrio. Choć dzisiaj szyberdachy mogą się wydawać mało użyteczne, nadal mają wiele zalet, ale nie brakuje im i wad. Poznaj najważniejsze zalety i wady szyberdachu oraz dowiedz się, jak należy dbać o okno w dachu, aby było ono sprawne przez cały okres eksploatacji auta.

Zalety szyberdachu

Najważniejsze zalety szyberdachu to:

  • Zwiększenie dopływu powietrza nawet o 70%

Szyberdach ma bardzo duże znaczenie w prawidłowej cyrkulacji powietrza wewnątrz auta. Chociaż dzisiaj to klimatyzacja wywiera największy wpływ na cyrkulację w samochodzie, otwarty szyberdach rozprowadza powietrze po całym wnętrzu, a nie bezpośrednio na twarz lub nogi kierowcy i pasażerów.

Zostaw lekko uchylony szyberdach w trakcie postoju na parkingu w bardzo upalny i słoneczny dzień. Po powrocie do auta wnętrze samochodu nie będzie nagrzane.

  • Efektywniejsze odprowadzanie dymu z wnętrza pojazdu

Dużą różnicę w kierowaniu pojazdem z szyberdachem odczują kierowcy palący papierosy, którzy wcześniej jeździli autem bez szyberdachu. Przez uchylone okno w dachu dużo lepiej ucieka cały dym niż przez szybę boczną.

  • Estetyczny wygląd

Bardzo ważną cechą szyberdachu jest jego wygląd. Szyba na dachu pozwala obserwować pasażerom niebo, a także doświetla wnętrze auta.

Wady szyberdachu

Główna wada górnego okna to:

  • Możliwość rozszczelnienia się górnego okna

Każdy dach z możliwością otwierania i zamykania wymaga dodatkowej kontroli. Szyberdach nie jest elementem bezobsługowym i – w przeciwieństwie do okien bocznych – należy go regularnie konserwować i sprawdzać jego szczelność. Zużyta uszczelka szyberdachu może sprawić, że do wnętrza auta będzie dostawała się woda i w efekcie na dachu pojawi się korozja a materiał podsufitki będzie nasiąkał wodą. W zapchanych odpływach może natomiast grodzić się brud i kurz.

Jak konserwować szyberdach?

W pielęgnacji szyberdachu najważniejszą rolę odgrywa regularność. Myjąc wszystkie okna boczne i szyby przednie oraz tylnie, nie zapomnij o dokładnym wyczyszczeniu górnej szyby. Unikniesz dzięki temu gromadzenia się brudu.

Co pewien czas (3–4 lata) dobrze użyć smaru do konserwacji szyberdachu. Pamiętaj jednak, że nie powinien być tłusty, gdyż może uszkodzić mechanizm okna. Najlepszy będzie smar silikonowy.

Jeśli zauważysz, że uszczelka okna przepuszcza wodę, koniecznie wymień ją na nową. Zadanie to zleć specjalistycznym warsztatom i serwisom samochodowym.

Nowa gama boosterów i prostowników