Sprawna klimatyzacja przez cały rok

Sprawna klimatyzacja przez cały rok

Klimatyzacja samochodowa należy obecnie do podstawowego wyposażenia auta. Najczęściej używana jest w okresie letnim, jednak zimą również nie należy o niej zapominać. Zazwyczaj serwisowanie sprowadza się do uzupełnienia czynnika, tymczasem równie ważna jest dezynfekcja układu oraz… regularne uruchamianie klimatyzacji.

W przypadku klimatyzacji samochodowej najważniejsze są regularne kontrole. „Ogólnie przyjęte jest, że przegląd klimatyzacji przeprowadza się raz do roku. Jednak ze swojego doświadczenia doradzam przeprowadzanie jej dwa razy w roku. Przed sezonem letnim – kurz, wiosenne pylenie roślin mogą powodować zatkanie filtra. Przed zimą również należy sprawdzić, czy układ jest sprawny ponieważ niedrożny filtr powoduje m.in. parowanie szyb“ – radzi Adam Niebielecki, Kierownik ds. Warsztatów Norauto.

Czynnik chłodzący – podstawa działania klimatyzacji samochodowej

Najczęstszym powodem wizyty w serwisie jest tzw. „napełnienie” lub wymiana czynnika chłodzącego. Nawet w szczelnych układach ubytek tej substancji może sięgać 10-12% rocznie. Zużywa się także środek smarujący, krążący po układzie razem z czynnikiem. Dlatego też zaleca się regularne kontrolowanie poziomu substancji chłodzącej i uzupełnianie jej co roku, a najrzadziej co 2 lata. Najlepiej wykonywać to w specjalistycznych serwisach – niedopuszczalna jest bowiem sytuacja, gdy po napełnianiu w układzie jest zbyt mało lub zbyt dużo czynnika. Z powodu niskiego poziomu tego środka klimatyzacja samochodowa nie pracuje wystarczająco wydajnie, przekroczenie zalecanego poziomu może z kolei prowadzić do uszkodzenia układu.

W każdym pojeździe pod maską silnika znajduje się etykieta informująca ile czynnika należy użyć. Dodatkowo, pracownicy serwisów stosują katalogi, a używane przez nich maszyny zawierają bazę danych i dzięki temu obsługują układ automatycznie.

Dezynfekcja klimatyzacji samochodowej – w trosce o zdrowie

Nie należy również zapominać o regularnej dezynfekcji klimatyzacji. Zaniedbanie tej kwestii może doprowadzić do zagrzybienia układu – z klimatyzacji wydobywa się wtedy nieprzyjemny zapach. Jest to nie tylko niekomfortowe, ale przede wszystkim niebezpieczne dla zdrowia. Obecność bakterii, pleśni i grzybów w układzie może stać się powodem poważnych chorób układu oddechowego.

Jeśli więc podejrzewasz, że klimatyzacja samochodowa uległa zagrzybieniu – powinieneś niezwłocznie udać się do serwisu i dokonać dezynfekcji. W salonach Norauto czyszczenie układu odbywa się wyłącznie z wykorzystaniem profesjonalnych preparatów.

Warto pamiętać także o filtrze kabinowym, który pełni bardzo ważną rolę – oczyszcza powietrze wlatujące do wewnątrz samochodu. Zwykle filtr zbudowany jest z 3-4 części – każda z warstw zatrzymuje coraz mniejsze cząstki brudu i kurzu oraz bakterie i pyłki. Tańsze filtry wykonane są z papieru i szybko wchłaniają wilgoć, a tym samym zużywają się. Droższe filtry mają wkłady z włókien sztucznych, które przez dłuższy czas zachowają swoje właściwości.

Jak dbać o klimatyzację samochodową na co dzień?

Regularna diagnostyka, czyszczenie i uzupełnianie czynnika to jednak nie wszystko. Sposób codziennego użytkowania również ma ogromny wpływ na funkcjonowanie klimatyzacji. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Jeśli na zewnątrz jest gorąco, przed włączeniem klimatyzacji należy przewietrzyć auto.
  • W okresach między przeglądami warto używać specjalnych środków do klimatyzacji, usuwających bakterie i nieprzyjemne zapachy.
  • Należy pamiętać, by – również zimą – regularnie uruchamiać układ. Wystarczy 15 minut pracy co kilka dni, by wszystkie elementy układu były dobrze pokrywane środkiem smarującym i działały płynnie.
Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum