W zimie na górskich drogach panują zwykle ciężkie warunki atmosferyczne. Gdy jezdnię pokrywa gołoledź oraz gruba warstwa śniegu, sprawną jazdę samochodem z pewnością ułatwią założone na koła łańcuchy śniegowe. Sprawdzą się one przede wszystkim w terenach górskich, na stromych zboczach lub podczas bardzo srogich zim.

W Polsce łańcuchy śniegowe nie należą do obowiązkowego wyposażenia samochodu. Jeśli jednak planujesz wyjazd za granicę, np. na narty, własnym autem, powinieneś pamiętać, że w wielu krajach Europy posiadanie łańcuchów jest obowiązkowe dla każdego kierowcy. Podpowiadamy, w jakich rejonach można dostać mandat za nieposiadanie łańcuchów na koła, a także w jakich sytuacjach w Polsce łańcuchy będą niezbędne.

Łańcuchy na koła – przepisy w Polsce

Jeśli na polskich drogach zobaczysz okrągły niebieski znak C-18 z grafiką opony wraz z łańcuchem, oznacza to, że jesteś zobowiązany założyć łańcuchy śniegowe podczas jazdy na tym odcinku. W takiej sytuacji powinieneś zamontować je na co najmniej dwa koła napędowe samochodu – przednie lub tylne – w zależności od modelu auta. Jeśli pojazd posiada napęd na cztery koła, łańcuchy należy nałożyć na wszystkie cztery opony.

Znak C-18 w Polsce występuje zazwyczaj w rejonach górskich, w których panują trudne warunki. Kiedy jednak wrócimy na suchą i mniej górzystą trasę, gdzie łańcuchy nie są już potrzebne, należy zdjąć je z opon. Ułatwi Ci to jazdę, a także poprawi Twoje bezpieczeństwo oraz komfort prowadzenia pojazdu.

Zobacz też: Łańcuchy na koła – wszystko, co musisz wiedzieć

Łańcuchy śniegowe – przepisy za granicą

Jeśli wybierasz się w góry za granicę, przed wyjazdem dokładnie zapoznaj się z obowiązującymi w danym kraju wymogami dotyczącymi stosowania łańcuchów śniegowych podczas jazdy samochodem.

Jazda na łańcuchach samochodowych jest obowiązkiem każdego kierowcy – zarówno turysty, jak i obywatela, w takich krajach jak m.in.:

  • Francja,
  • Szwajcaria,
  • Austria,
  • Włochy.

W tych państwach brak łańcuchów grozi wysokim mandatem. Musisz pamiętać o nich nie tylko w górach, ale i w rejonach podgórskich, kiedy drogi są zaśnieżone oraz gdy jest bardzo mroźno, w wyniku czego na jezdni powstaje gołoledź.

Niemal we wszystkich krajach europejskich stosowanie łańcuchów śniegowych jest dozwolone. Wyjątek stanowi Holandia, gdzie zgodnie z prawem pojazd nie może być w nie wyposażony. Dodatkowo warto zwracać uwagę na to, jakie normy muszą spełniać łańcuchyw konkretnym kraju – pod tym kątem również istnieją znaczące różnice.

Jak wybrać łańcuchy śniegowe?

Podczas szukania łańcuchów śniegowych do swojego auta, sprawdź przede wszystkim, czy są one dopasowane do rozmiaru opon. Należy również upewnić się, czy producent samochodu nie zabrania używania łańcuchów w konkretnym modelu auta. W wielu samochodach – ze względu na typ zawieszenia, wielkość opon czy ilość wolnej przestrzeni w nadkolach – nie można zakładać łańcuchów śniegowych. Takie modele są jednak wyjątkami.

Jeśli marzy Ci się górska wycieczka własnym samochodem, dobrze jest zaopatrzyć się w odpowiednie łańcuchy. Rozważ ich montaż także w Polsce, bo choć nie są one u nas obowiązkowym elementem wyposażenia, w wielu momentach mogą poprawić komfort jazdy i Twoje bezpieczeństwo na drodze zimą.

Sprawdź także: Wiesz, jak zakładać tradycyjne łańcuchy śniegowe?