Przekroczenie dopuszczalnej prędkości, niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy, kierowanie pojazdem bez wymaganych dokumentów czy niestosowanie się do znaków i sygnałów drogowych – to najczęstsze wykroczenia drogowe w Polsce. Wynikają zazwyczaj z brawury lub lekkomyślności kierowców. Mandat można jednak dostać również za złamanie pozornie bardziej błahych przepisów.

Przedstawiamy listę zachowań na drodze, za które grozi mandat. Sprawdź, czy dobrze znasz kodeks drogowy!

1.     Zbyt wolna jazda

Przepisy drogowe łamie się nie tylko przy przekroczeniu prędkości, lecz także przy zbyt wolnej jeździe. Zgodnie z przepisami samochód powinien bowiem poruszać się z prędkością, która nie utrudnia jazdy innym kierowcom. Nieuzasadniona zbyt wolna jazda grozi mandatem od 50 do 200 zł.

2.     Ostrzeganie przed policją

Kierowcy często migają światłami, by ostrzec innych uczestników ruchu przed kontrolą policyjną. Tymczasem za takie zachowanie można otrzymać nawet 200 zł mandatu. Złamaniem przepisu nie jest jednak w tym przypadku samo ostrzeganie przed policją, lecz… nieuzasadnione użycie świateł drogowych w terenie zabudowanym. Ten sam przepis zakazuje również nadużywania klaksonu.

3.     Rozmowa przez telefon

Większość kierowców zdaje sobie sprawę, że pisanie SMS-ów czy rozmawianie przez telefon w czasie jazdy jest niebezpieczne i grozi mandatem. Zabronione jest każde działanie, które wymaga trzymania telefonu w ręce – kierowca nie może wówczas odpowiednio zareagować podczas nagłego zdarzenia na drodze. Jedynym dopuszczalnym rozwiązaniem jest zatem korzystanie z zestawu głośnomówiącego. Za używanie telefonu w trakcie jazdy można otrzymać 200 zł mandatu i 5 punktów karnych.

4.     Brudne tablice rejestracyjne

Niedopuszczalne jest specjalne zasłanianie tablic np. przed fotoradarem. Należy jednak pamiętać, że 100 zł mandatu i 3 punkty karne grożą również osobom, które nie oczyściły tablic ze śniegu czy błota. Tablice rejestracyjne muszą być bowiem zawsze czytelne.

5.     Kulig za samochodem

Kulig daje uczestnikom wiele radości, jednak sznur sanek ciągnięty przez samochód nie jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Może bowiem dojść do tragedii w wyniku nagłego hamowania, uderzenia sankami o przydrożny znak czy wysunięcia się kuligu na drugi pas, po którym auta jadą w przeciwnym kierunku. Za zorganizowanie takiej zabawy grozi 500 zł mandatu i 5 punktów karnych.

6.     Brak odstępu przy wyprzedaniu jednośladów i kolumny pieszych

Podczas wyprzedzania roweru, motocykla czy kolumny pieszych należy zachować odstęp nie mniejszy niż 1 m. Kierowca, który nie zachowuje odpowiedniego dystansu przy wyprzedzaniu, może otrzymać mandat w wysokości 300 zł.

7.     Nieustąpienie pierwszeństwa autobusowi włączającemu się do ruchu

Autobus nie jest pojazdem uprzywilejowanym, jednak w sytuacji, gdy włącza się do ruchu, a kierowca sygnalizuje to kierunkowskazem, inni użytkownicy drogi mają obowiązek mu ustąpić. Nie przepuszczenie autobusu grozi karą 200 zł.

Przepis obowiązuje na terenie zabudowanym, a w przypadku autobusów szkolnych – także poza nim.

8.     Blokowanie skrzyżowania

Kierowca wjeżdżający na skrzyżowanie ma obowiązek upewnić się, że na dalszym odcinku drogi ma wystarczająco dużo miejsca, by kontynuować jazdę. Za zablokowanie skrzyżowania może bowiem otrzymać mandat w wysokości 300 zł.

9.     Uruchamianie silnika bez potrzeby

Uruchamianie silnika bez potrzeby na dłużej w terenie zabudowanym jest zabronione. Zakaz ten wynika z ograniczania emisji spalin i hałasu. Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi kara do 300 zł.

Przepis ten jest dyskusyjny – silnik trzeba bowiem uruchomić, by pozbyć się szronu lub pary wodnej z szyb. W takiej sytuacji ocena zasadności takiego działania należy jednak do policji.

10.  Nieodpowiednie opony

Jazda samochodem z wyeksploatowanymi oponami może skończyć się mandatem w wysokości 500 zł i odebraniem dowodu rejestracyjnego. Co najmniej utrata dokumentów grozi również za niedopasowanie opon do pojazdu. Nie mogą one wystawać poza obrys samochodu. Prawo wymaga także, by opony na tej samej osi były jednakowe.

Zobacz również infografikę na temat wypadków samochodowych w Polsce.

 

 

 

 

 

 

 

Nowa gama boosterów i prostowników