Zanieczyszczenie powietrza i unoszący się nad miastami smog to w Polsce coraz większy problem. Maski antysmogowe na twarzach czy filtry oczyszczające w domach stają się coraz bardziej popularne. Filtr powietrza we wnętrzu Twojego auta również pozwoli Ci zadbać o czystsze powietrze.

Nie ulega wątpliwości, że samochody również przyczyniają się do powstania smogu. Choć w nowych autach różnorodne rozwiązania minimalizują wydzielanie do atmosfery CO2, liczba samochodów na drogach sprawia, że przed smogiem nie ma ucieczki. Jeżdżące po drogach pojazdy podnoszą pyły przemysłowe, które zalegają na ulicy – cząsteczki wilgoci, tlenków siarki i tlenku węgla składające się na smog. Właśnie dlatego na jego negatywne oddziaływanie szczególnie narażeni są kierowcy.

Czym jednak ten smog jest? Smog to zjawisko atmosferyczne, które występuje w okolicznościach bezwietrznej pogody lub (i) wysokiego zamglenia. Jednak największym problemem jest to, co zawiera on w środku. Należy tutaj wyróżnić:

  • PM10, czyli tzw. pył zawieszony o średnicy cząstki mniejszej niż 10 mikrometrów (ok. jednej piątej grubości ludzkiego włosa), które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Tych zanieczyszczeń mamy w Polsce najwięcej, a odpowiedzialne są za to lokalne kotłownie opalane paliwami stałymi oraz domowe piece i kotły grzewcze;
  • PM 2,5, czyli pył zawieszony o średnicy cząstki mniejszej niż 2,5 μm mikrometrów, który zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych;
  • benzopiren, czyli organiczne związki chemiczne z grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Warto wiedzieć, że są związkami silnie rakotwórczymi!

Smog niebezpieczny dla kierowców

W ciągu godziny do samochodu dostaje się nawet ponad 500 l powietrza, a niektórzy kierowcy spędzają w autach nawet kilka godzin dziennie, dlatego zanieczyszczenia mogą być dla nich szczególnie uciążliwe i szkodliwe. Według różnorodnych statystyk w Polsce każdego roku dochodzi do kilku tysięcy zachorowań oraz zgonów, których przyczyną może być smog. Na co dzień zwiększa on ryzyko wystąpienia astmy, utrudnia oddychanie, a także może doprowadzić do raka płuc.

Nie ulega więc wątpliwości, że aby zadbać o swoje zdrowie, należy chronić się przed smogiem. Podczas spacerów warto używać masek antysmogowych, a w domu zaś uprawiać rośliny oczyszczające powietrze. W warunkach domowych efektywnym rozwiązaniem są też domowe oczyszczacze powietrza, których popularność w ostatnim czasie dynamicznie rośnie. Ich działanie oparte jest na wielowarstwowych filtrach wyłapujących różnorodne cząsteczki zanieczyszczeń

Podobną rolę w samochodzie pełnią filtry kabinowe z wkładem węglowym, które oczyszczą powietrze i zminimalizują negatywne skutki oddziaływania smogu na kierowcę i pasażerów auta.

Filtr kabinowy w walce ze smogiem

Filtr kabinowy oczyszcza powietrze, które przedostaje się do samochodu z zewnątrz. Choć jest on niewielki, jego specjalna budowa sprawia, że może zatrzymać naprawdę dużo zanieczyszczeń. Do wyboru masz dwa rodzaje filtrów.

  • Tradycyjny – jest tani, wykonany z materiału i zatrzymują zanieczyszczenia takie jak pyłki czy grzyby.
  • Filtr węglowy – kosztuje zwykle kilkadziesiąt złotych, jednak jego możliwości oczyszczania powietrza są znacznie większe. Pochłania on nie tylko pyłki, drobnoustroje czy kurz, ale też niezdrowe dla człowieka gazy – takie jak tlenek węgla, dwutlenek siarki, benzol czy ozon. Dodatkowo neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Filtr z wkładem węglowym jest szczególnie polecany dla osób, które regularnie jeżdżą autem, a przy tym są alergikami.

Obowiązkowa wymiana filtra kabinowego

Jeśli chcesz, by filtr kabinowy działał prawidłowo i rzeczywiście wyłapywał jak najwięcej zanieczyszczeń, powinien być regularnie wymieniany – co najmniej raz w roku. Jednak jeśli samochód jest używany często i intensywnie, szczególnie w dużych miastach, można zastąpić go nowym nawet dwa razy do roku lub też po przejechaniu 10–15 tys. km. Filtr kabinowy warto też wymienić przed sezonem zimowym, kiedy ilość smogu w powietrzu drastycznie się zwiększa.  Gdy jest on zanieczyszczony zmniejsza się przepływ powietrza przez co siła nawiewu jest mniejsza i częściej mogą parować szyby.

Jak wymienić filtr powietrza kabinowy?

Wymiana filtra jest stosunkowo łatwa. Większość producentów aut załącza dokładną instrukcję z informacjami o tym, gdzie znajduje się filtr oraz w jaki sposób należy go wymienić. Najczęściej są one montowane pod deską rozdzielczą – między kabiną a komorą silnika, po stronie pasażera lub kierowcy. W niektórych modelach aut dostęp do filtra może być utrudniony i wówczas wizyta u mechanika jest niezbędna.

Samochodowe oczyszczacze powietrza

Do sprzedaży trafiły niedawno także samochodowe oczyszczacze powietrza marki Philips. Oczyszczacze powietrza GoPure Compact 100 Airmax i GoPure SlimLine 230 wyposażono w potrójną warstwę filtrującą zasysane powietrze. W pierwszej fazie działa filtr wstępny, w której są eliminowane większe cząsteczki, np. kurz czy sierść zwierząt, w drugiej usuwający mniejsze cząstki (takie jak cząstki PM 2,5, pyłki, wirusy czy bakterie) filtr HEPA, w trzeciej eliminujący gazy (lotne związki organiczne, nieprzyjemne zapachy, formaldehydy, benzol) filtr HESA. Taka konstrukcja pozwala na wyłapanie niemal wszystkich alergenów i zanieczyszczeń. Urządzenia pracują z wydajnością oczyszczania od 10 do 14 m3 na godzinę. Dla porównania – średnia pojemność kabiny samochodu osobowego to 3 m3.

Dodatkowo model SlimeLine 230 posiada wbudowany czujnik monitorujący jakość powietrza. W przypadku wzrostu zanieczyszczenia, np. w korku miejskim, zwiększa się więc intensywność filtrowania. Oczyszczacze zostały wyposażone we wskaźnik zużycia filtrów, ich wymiana jest bardzo prostą czynnością, do której nie potrzeba żadnych narzędzi.

Jeśli nie wiesz, gdzie zamontować taki oczyszczacz samochodowy – to tak naprawdę wszędzie. Ogranicza Cię jedynie długość kabla zasilającego. Urządzenie podłączysz np. do tradycyjnego gniazdka 12 V lub do portu USB. Dzięki temu nie musisz za każdym razem wyłączać filtra. Podpięty do zasilania działa wyłącznie podczas pracy silnika. Aby je wyłączyć wystarczy odpiąć kabel zasilający

Oba modele oczyszczaczy można zamówić w sklepie norauto.pl

Jak widać, jako kierowca skutecznie ochronisz się przed zanieczyszczonym powietrzem dzięki wyposażeniu samochodu w odpowiednie filtry i oczyszczacze powietrza. Przy okazji wymiany filtra warto zaś zdecydować się też na odgrzybianie klimatyzacji, aby we własnym samochodzie móc oddychać pełną piersią.

Sprawdź także: Filtry samochodowe – jak często je wymieniać?

Nowa gama boosterów i prostowników