Serwis i kalibracja alkomatów. Kiedy je przeprowadzać?

kalibracja alkomatu

Alkomat jak każde urządzenie pomiarowe musi być poddawany raz na pewien czas serwisowaniu. W szczególności chodzi o tzw. kalibrację czyli podanie alkomatowi kontrolnej dawki stężenia alkoholu i kontrolę dokładności jego wskazań. Pamiętajmy, że przy odpowiednio częstym serwisowaniu urządzenia, będzie ono nam służyło wiele lat.

Kalibracja alkomatu polega na przywracaniu oprogramowaniu urządzenia bazy danych pomiarów wzorcowych. W efekcie tego procesu zostaje wykonana kontrola i optymalizacja alkomatu, która ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania urządzenia.

Nie jest możliwe samodzielne skalibrowanie alkomatu w warunkach domowych. Urządzenie należy oddać do autoryzowanego serwisu  kalibracja jest bowiem wykonywana na specjalistycznych maszynach (tzw. symulatorach). Podczas kalibracji podaje się do alkomatu działającego w trybie serwisowym próbki o określonym, stałym stężeniu alkoholu. W efekcie dochodzi do wyznaczenia prawidłowej odpowiedzi czujnika na wielkości stężenia pobranych próbek wzorcowych.

Jak często kalibrować?

W zależności od zastosowanej technologii alkomaty trzeba kalibrować średnio raz na 6 miesięcy lub raz do roku. Alkomaty półprzewodnikowe należy kalibrować częściej niż te z sensorem elektrochemicznym: zazwyczaj raz na pół roku lub co 300-500 pomiarów (w zależności, co nastąpi szybciej). Natomiast alkomaty z czujnikiem elektrochemicznym należy poddawać kalibracji rzadziej, zazwyczaj raz na rok lub co 1000 pomiarów. Choć zdarzają się również alkomaty elektrochemiczne z wyższej półki, których kalibracja jest wymagana co 1500 lub 2000 pomiarów.

Kiedy wiadomo, że alkomat jest rozkalibrowany?

O konieczności kalibracji urządzenia świadczą wyraźne symptomy, np. wskazywanie wysokiej zawartości alkoholu, gdy w ogóle nie spożywaliśmy alkoholu. Dodatkowo, alkomat należy skalibrować, gdy na wyświetlaczu pojawi się jeden z komunikatów: CAL, SEN, E. Wyniki zdecydowanie odbiegające od rzeczywistości również mogą wskazywać na potrzebę skalibrowania urządzenia.

 

Zobacz również: Jaki alkomat kupić?

 

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum