Kierowcy, którzy decydują się na kupno używanego auta z zagranicy, coraz chętniej wybierają też inne kraje niż Niemcy. Oprócz wyboru auta, najbardziej problematyczną i kosztowną kwestią okazuje się sprowadzenie samochodu z zagranicy do Polski oraz załatwienie formalności po zakupie.

Możesz zdecydować się na samodzielne sprowadzenie auta lub skorzystać z pomocy firm specjalizujących się w tego typu usługach. Drugie rozwiązanie z pewnością będzie droższe, dlatego jeżeli wybrałeś opcję przywiezienia do kraju auta własnym sumptem, zobacz krok po kroku, jak to zrobić.

 1. Sprowadzanie auta z zagranicy: na kołach czy na lawecie?

 Pierwsza opcja jest najkorzystniejsza, ponieważ za wynajęcie lawety możesz słono zapłacić. Oczywiście, jeśli kupujesz auto, które jest niesprawne lub wymaga naprawy, laweta będzie dla Ciebie koniecznością.

W przypadku powrotu do kraju kupionym autem pamiętaj o:

 • tymczasowych tablicach rejestracyjnych (uzyskasz je w kraju, w którym nabywasz auto);
 • ważnym ubezpieczeniu.
 1. W kraju – wizyta u tłumacza

 Wszystkie dokumenty nowego auta, które są napisane w obcym języku, trzeba przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego (czyli osoby, która zdała egzamin, otrzymała świadectwo Ministra Sprawiedliwości i została wpisana na listę tłumaczy przysięgłych). Koszt takiego tłumaczenia wynosi średnio od 100 do 150 zł.

 1. Zapłata akcyzy

 W ciągu 14 dni należy zgłosić się do urzędu celnego celem opłacenia akcyzy (ewentualnie również cła, jeśli auto sprowadzane było spoza UE). Na jej uregulowanie kierowca ma 30 dni. Jeżeli sprowadziłeś samochodów z zagranicy o pojemności silnika do 2 l, podatek akcyzowy wyniesie 3,1% wartości pojazdu. Natomiast dla aut o silnikach większych niż 2 l – 18,6 %.

 1. Podatek VAT

 Samochody używane kupione na terenie Unii Europejskiej nie podlegają obowiązkowi opłacenia VAT (jeżeli kupujesz auto od osoby fizycznej). Natomiast w sytuacji zakupu samochodu z zagranicy od przedsiębiorstwa (np. dealera samochodowego), należy uiścić VAT, który obowiązuje w kraju zakupu auta. Wtedy nie płaci się już VAT-u w Polsce.

 1. Przegląd techniczny

 Jeżeli sprowadzone auto z zagranicy nie ma aktualnego przeglądu technicznego, należy pojechać do stacji diagnostycznej i wykonać badanie.

 1. Rejestracja auta z zagranicy w urzędzie

 Do wniosku o rejestrację pojazdu w wydziale komunikacji należy dołączyć m.in.

 • dowód zakupu (przetłumaczoną na język polski umowę sprzedaży i inne dokumenty);
 • dowód rejestracyjny, dowód zapłaty opłaty recyklingowego w wysokości 500 zł);
 • dowód zapłaty akcyzy (lub zaświadczenie o zwolnieniu z tego obowiązku).

Pamiętaj, że rejestrację auta sprowadzonego z zagranicy należy przeprowadzić w ciągu 30 dni od daty jego zakupu.

Kupujesz samochód używany? Przeczytaj koniecznie artykuł: Zakup samochodu używanego – co trzeba sprawdzić

 

Nowa gama boosterów i prostowników