Samochody terenowe – off-road jako pomysł na ekstremalny prezent

W ostatnich latach kierowcy przesiedli się ze statecznych limuzyn i aut typu sedan do wszelkiego rodzaju SUV-ów i crossoverów. Wygląd tych aut sugeruje często, że mają one potencjał terenowy, z prawdziwą jazdą po bezdrożach nie mają jednak wiele wspólnego. Osoby, którym marzy się jazda samochodem z dala od dróg utwardzonych powinny zainteresować się coraz popularniejszym sportem motorowym – off-roadem.

Przyciąga on do siebie dużą grupę kierowców ze względu na towarzyszącą mu adrenalinę i możliwość spełniania marzeń wielu mężczyzn, którzy od dziecka śnili o terenowej maszynie. Dzięki firmom oferującym szkolenia i jazdy w formie prezentu, sport ten stał się dostępny dla szerszej gamy odbiorców. Nie trzeba posiadać terenowego auta, aby przekonać się, jak taka jazda wygląda z perspektywy kierowcy. Czy, będąc zaliczanym do sportów ekstremalnych, off-road to nadal prezent dla wszystkich? Zapraszamy do lektury.

Czym w ogóle jest off-road?

Pod tytułową nazwą kryje się sport motorowy, którego podstawą jest jazda po nieutwardzonych drogach. Chociaż kojarzy się z samochodami, uprawia się go również na motocyklach, quadach, skuterach śnieżnych, a także rowerach górskich. Gdzie można znaleźć nieutwardzone drogi? W zasadzie wszędzie. Mogą być nimi góry, lasy, poligony, czy specjalnie wybudowane tory. I właśnie ze względu na trasę, po której jeżdżą uczestnicy, wyróżniamy kilka odmian omawianego sportu. To przede wszystkim off-road:

 • przeprawowy,
 • rock crawling,
 • cross country,
 • turystyka 4×4.

Najpopularniejszy jest wariant przeprawowy, w którym atrakcję stanowi pokonywanie podjazdów, rzek i kałuż błotnych. Wykorzystuje się do tego zarówno samochody terenowe z produkcji seryjnej, jak też specjalnie przygotowane pojazdy.

Jazdę w terenie rozróżniamy także ze względu na jej charakter: może to być zabawa rekreacyjna i sposób na ciekawe spędzenie wolnego czasu lub zorganizowane i profesjonalne rajdy.

Trasy off-roadowe

Wyróżniamy kilka odmian nawierzchni off-roadowych:

 • szosowe,
 • szutrowe,
 • piaskowe,
 • błotne,
 • kamieniste,
 • wodne,
 • leśne.

Ich charakter determinuje w dużym stopniu wybór samochodu, który będzie potrzebny do ich pokonania. Inaczej bowiem jeździ się po trasie szutrowej, inaczej po kamienistej.

Samochód terenowy, ale jaki?

Jak wspomnieliśmy przed chwilą, do jazdy w terenie są potrzebne samochody o szerokim spektrum możliwości. Na trasach off-roadowych najczęściej spotkasz takie modele, jak:

 • Nissan Patrol i Terrano,
 • Land Rover Defender i Discovery,
 • Toyota HDJ.

Zakres modyfikacji tych aut często jest jednak tak szeroki, że samochody seryjne przypominają jedynie nazwą. Przeróbek na potrzeby omawianego sportu dokonuje się patrząc na trasy, z jakimi mierzyć się przyjdzie konkretnemu modelowi. Ogólna zasada jest taka, że im drogi będą trudniejsze, tym większych nakładów finansowych wymaga auto.

Rzeczywistość jest jedna taka, że wiele pojazdów spotykanych na off-roadowych trasach, musi posłużyć właścicielowi do jazdy na co dzień. Kompromisem stają się często:

 • Jeep Wrangler i Grand Cherokee,
 • Nissan Navara,
 • Range Rover,
 • Suzuki Vitara,
 • Toyota Hilux.

Ważne jest także, aby, czując bakcyla bezdroży, nie decydować się z marszu na zakup auta terenowego. Przygodę z off-roadem warto rozpocząć od wizyty na jednym ze zlotów, w trakcie których porozmawiasz z właścicielami aut różnych producentów, poznasz ich wady oraz zalety, być może będziesz miał nawet okazję, aby się nimi przejechać. Jedynie jazda pozwoli Ci nabyć podstawy i poznać techniki pokonywania przeszkód, co w konsekwencji przełoży się na świadomą decyzję, jakie auto będzie najlepsze właśnie dla Ciebie.

Jesteś już posiadaczem takiego auta?

Z pewnością docenisz też wagę odpowiedniej pielęgnacji. Dobierz środki do mycia i czyszczenia auta.

Off-road, prezent marzeń?

Jeśli nie chcesz jednak czekać na organizację jakiegoś zlotu, a chciałbyś osobiście przekonać się, jak jazda w terenie wygląda w praktyce, świetnym pomysłem jest zakup jednego ze szkoleń w formie prezentu. Wiele firm oferuje kilkugodzinną jazdę, podczas której instruktorami są osoby ściśle związane ze off-roadem, często biorące udział w terenowych rajdach. Z reguły taki dzień rozpoczyna się od teoretycznego szkolenia, w trakcie którego wykładowca wytłumaczy konstrukcję terenowego pojazdu oraz wyjaśni zasadę działania napędu na wszystkie koła. Następnie rady te przyjdzie Ci wykorzystać w praktyce, pokonując samemu strome podjazdy, błotne i piaszczyste przeszkody oraz wodne przeprawy.

Oprócz masy wrażeń i skoku adrenaliny, jakiej dostarcza jazda w terenie, wpływa też ona na umiejętności kierowcy. Ma on okazję do zapoznania się z zachowaniem auta napędzanego przez wszystkie koła w warunkach ekstremalnych, ćwiczenia refleksu oraz przewidywania zagrożeń. Rozwinięciem umiejętności może być również kurs jazdy odbywający się na specjalnych matach poślizgowych. Opisane szkolenia nie tylko bawią, ale też uczą, są zatem świetnym prezentem dla każdego kierowcy.

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum