Samochód elektryczny czy samochód na wodór jeszcze niedawno istniały jedynie w wyobrażeniach reżyserów filmów science fiction. Niektóre z nich możesz kupić już dziś, inne już za kilka lat prawdopodobnie pojawią się w naszych garażach. Nierealne auta przyszłości powoli stają się rzeczywistością.

Wielkie koncerny samochodowe prezentują swoje futurystyczne wersje pojazdów i prześcigają się przy tym w pomysłach i nowoczesnych rozwiązaniach. Niełatwo oderwać od nich wzrok – projekty kuszą nowoczesnymi rozwiązaniami i oryginalną estetyką. Sprawdź, co charakteryzuje innowacyjne projekty samochodów.

Jak wyglądają auta przyszłości?

Japoński producent stworzył już swoją wersje pojazdu jutra. Jest nią Toyota GR HV Sports zaprezentowana w styczniu 2018 r. w stolicy nowoczesności – Tokio. Niezwykle opływowy sportowy coupe pod maską skrywa aż 1000 KM. Jest to pojazd napędzany Hybrid System-Racing (THS-R) z benzynowym silnikiem V6 twin turbo zaczerpniętym z prototypu LMP1 – Toyoty TS050 Hybrid. Łączna pojemność silnika w tym aucie to aż 2400 cm3. Model charakteryzuje dodatkowo małe spalanie i układ mechaniczny przyjazny środowisku.

Samochód elektryczny wśród aut przyszłości

Kolejne znane już auto to Audi PB18 e-tron, przedstawione na Pebble Beach Automotive Week w Monterey w Kalifornii. To wyczynowe auto sportowe napędzane elektrycznie, posiadające akumulator półprzewodnikowy. Wyróżniającym go rozwiązaniem jest też zastosowanie nadwozia samonośnego znanego z bolidów Formuły 1. Ten model umożliwia przemieszczanie siedzenia kierowcy i kierownicy na środek osi auta, ponieważ układ kierowniczy auta wraz z pedałami działają elektrycznie, nie zaś mechanicznie, jak w przypadku tradycyjnych samochodów.

Zobacz także: Samochody elektryczne – przyszłość motoryzacji?

Samochody przyszłości do kupienia już dziś! BMW i8

Nisko osadzone, z futurystycznymi drzwiami unoszącymi się do góry, szybkie i opływowe BMW i8 to nowoczesne auto, które jest już dostępne w sprzedaży. Charakteryzuje je estetyczny kokpit oraz wygodne i przestronne wnętrze dla dwóch osób. Napędzany hybrydą model jest niezwykle cichy, a dodatkowo wyróżnia go niskie spalanie. Pojazd idealnie sprawdzi się podczas miejskich przejażdżek. Czas ładowania akumulatorów auta o wielkości 7,1 kWh to około 2,5 h w przydomowym gniazdku. Sportowy BMW i8 posiada również silnik spalinowy.

Samochody na wodór – Toyota Mirai

Projektanci Toyoty postanowili zaskoczyć swoich klientów i urealnić marzenia reżyserów science fiction. Hasło promujące Toyotę Mirai brzmi „Nowa era w motoryzacji”. Trudno się z tym nie zgodzić, bowiem samochód jest napędzany wodorem. To przełomowe rozwiązanie w masowej produkcji sprawia, że auto wyróżnia zerowa emisja spalin, gdyż napęd elektryczny powstaje w wyniku chemicznej reakcji tlenu z wodorem. W efekcie zamiast spalin z rury wydechowej uwalniana jest jedynie para wodna.

Ten model Toyoty charakteryzuje też wysoki komfort jazdy. Przestronny pięcioosobowy miejski samochód posiada estetyczne wnętrze, a jednocześnie bezszelestnie porusza się po drodze. Tankowanie pojazdu wodorem jest ekspresowe – potrzeba jedynie kilku minut, by 5-kilogramowy bak był pełny. Jedyne, na co polscy klienci będą musieli poczekać, aby poruszać się Mirai po drogach, to wybudowanie w Polsce stacji z możliwością tankowania wodorem. Jak na razie żaden z koncernów w kraju nie oferuje jeszcze takiej możliwości.

Zobacz też: Samochody na wodór – auta przyszłości?

Co charakteryzuje auta przyszłości?

Tak przedstawiają się motoryzacyjne trendy na najbliższe lata, które można zaobserwować u czołowych producentów najlepszych marek. Wielkie koncerny stawiają przede wszystkim na ekologię, wydajność, nowoczesne kształty i innowacyjne rozwiązania technologiczne. Wyścig samochodowy wszystkich marek trwa w najlepsze i w ciągu najbliższych lat na pewno przyniesie jeszcze wiele świetnych pomysłów dla przyszłości motoryzacji.

 

Nowa gama boosterów i prostowników