Samochodem na wakacje

Samochodem na wakacje

Według danych Instytutu Turystyki aż 38% Polaków wybiera samochód jako główny środek transportu podczas zagranicznych wyjazdów. Przygotowaliśmy dla Was infografikę z przydatnymi wskazówkami dla kierowców dotyczącymi cen paliwa, wyposażenia samochodu, dozwolonych prędkości oraz opłat drogowych w poszczególnych europejskich krajach.

Podróż własnym samochodem daje poczucie niezależności, gdyż nie trzeba dostosowywać się do narzuconych ram czasowych i można w każdej chwili zmodyfikować ułożony wcześniej plan. Dodatkowo, jedynym dokumentem wymaganym do przekroczenia większości granic w Europie jest dowód osobisty. Wybierając się samochodem na wakacje warto jednak pamiętać, że na europejskich drogach obowiązują różne przepisy w zakresie maksymalnych prędkości, dozwolonej zawartości alkoholu we krwi oraz elementów wyposażenia samochodu, które należy mieć ze sobą. Na przykład w Niemczech kierowcy powinni mieć w samochodzie kamizelkę odblaskową, trójkąt, apteczkę, gaśnicę oraz naklejkę klasy emisji spalin. Warto również sprawdzić ceny paliwa i opłaty drogowe. Przykładowo dowiadując się wcześniej jakie są ceny benzyny w kraju docelowym oraz w państwach, przez które będziemy przejeżdżać, można ekonomicznie tankować. Zestawienie cen paliw przygotowane przez Norauto pokazuje, że najwięcej zapłacimy we Włoszech, gdzie litr Pb095 kosztuje 7,38 zł, a najmniej w Czechach, gdzie kosztuje on 5,43 zł. Z kolei w Czechach trzeba liczyć się z opłatą za drogi, która wynosi około 50 zł za 10 dni. W Niemczech nie ma żadnych opłat, a we Włoszech tylko część autostrad jest płatnych. Co ważne, sprawdzając informacje należy wziąć pod uwagę nie tylko kraj docelowy, ale również państwa tranzytowe.

W ramach przygotowań wakacyjnych należy również zadbać o pojazd. Przed wyruszeniem na wakacyjną wyprawę kierowcy powinni upewnić się, że samochód jest sprawny technicznie. Często do naszych warsztatów trafiają osoby, które są w czasie podróży i potrzebują natychmiastowej pomocy. Z doświadczenia wiemy, że lepiej zadbać o to wcześniej i umówić się na przegląd w warsztacie. Wtedy mamy większą pewność, że nieprzyjemne przygody nie zepsują nam wakacyjnego wypoczynku.

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum