Przy cenach benzyny przekraczających obecnie 5 zł i równie drogim oleju napędowym auto na gaz wydaje się idealnym rozwiązaniem. Zimą samochód z instalacją LPG może jednak czasem zawodzić. Sprawdź, jak zadbać o właściwy rozruch auta podczas najzimniejszych miesięcy, aby nie dopuścić do zepsucia samochodu.

Nowe modele samochodów z instalacją gazową są tak skonstruowane, aby w każdych warunkach pogodowych, rozruch samochodu odbywał się na benzynie. W samochodach starszej generacji to od kierowcy zależy, w jaki sposób uruchomi auto z instalacją LPG, ale warto pamiętać o tym, że nieprawidłowy rozruch może być przyczyną awarii auta.

Auto z instalacją LPG – jak to działa?

Żeby zrozumieć jak poprawnie przeprowadzić rozruch auta z instalacją LPG, należy wiedzieć, jak jest skonstruowany samochód z instalacją gazową. Otóż w jego zbiorniku został skumulowany propan-butan w stanie ciekłym. Dopiero w momencie przepompowania go do parownika jego stan skupienia zmienia się w gaz. Ten proces sprawia, że wytwarzają się bardzo duże ilości zimna, dlatego niezbędny jest w nim udział rozgrzanego płynu chłodzącego. Przy „zapalaniu” auta nie krąży on jednak jeszcze po układzie chłodzenia silnika i nie ma właściwej temperatury.

Jeśli wówczas zdecydujemy się na rozruch auta na gazie, możemy doprowadzić do zamarznięcia instalacji LPG i unieruchomienia jej. Dlatego też wszystkie auta posiadają czujnik temperatury, który pozwala na przełączenie się na zasilanie LPG dopiero w tym momencie, gdy temperatura silnika osiąga właściwy poziom. Te zabezpieczenia jasno pokazują, że rozruch silnika na gazie jest poważnym błędem i może się skończyć uszkodzeniem samochodu. Dlatego lepiej, aby rozruch auta odbywał się na benzynie, zaś przełączenie na gaz jest dozwolone, gdy silnik osiągnie równe obroty i będzie dostatecznie rozgrzany.

Auto gaz ­– użytkowanie auta z instalacją LPG zimą 

Zimą pamiętaj przede wszystkim o odpowiednim poziomie benzyny w baku. Jest ona niezbędna nie tylko do tego, aby rozruch auta odbył się bez problemów. Odpowiednia ilość benzyny chroni też pompę paliwową przed uszkodzeniem, a Ciebie przed kosztownymi naprawami. Warto regularnie kontrolować poziom płynu w chłodnicy, niezbędny do zmiany stanu skupienia LPG – z ciekłego w gaz. Również sama praca silnika ma tu znaczenie. Aby nie narazić samochodu na problemy techniczne, należy pozwolić rozgrzać się jednostce napędowej przed ruszeniem w trasę. Nie można również zapomnieć o tym, aby tankować paliwo dobrej jakości, które szczególnie zimą ma duży wpływ na pracę układu napędowego.

Rozruch na LPG

Jeśli chcesz zachować samochód z instalacją LPG w dobrej kondycji, lepiej zapomnieć o rozruchu na gazie. Na wyjątek w tym przypadku mogą sobie pozwolić tylko ci kierowcy, którzy trzymają samochód w ogrzewanym garażu, w którym temperatura powietrza nie zaszkodzi silnikowi. Najlepiej więc zupełnie z tego zrezygnować.