Każdy posiadacz auta powinien liczyć się z kosztami jego utrzymania. Paliwo, obowiązkowe przeglądy i naprawy to jedna strona medalu. Drugą są ubezpieczenia komunikacyjne, czyli ubezpieczenie OC i ubezpieczenie AC. Które z nich trzeba wykupić, a które po prostu warto mieć? Na co zwracać uwagę przy wyborze ubezpieczeń oraz od czego zależy ich cena?

Ubezpieczenia samochodowe to obecnie jedne z najczęściej wykupywanych polis. Zakup niektórych z nich jest wymagany prawnie, jednak część ubezpieczeń komunikacyjnych jest dobrowolna. Sprawdź więc, co gwarantują Ci poszczególne ubezpieczenia, by dopasować je do swoich potrzeb.

Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie komunikacyjne OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, musi wykupić każdy kierowca. Zasady posiadania tego ubezpieczenia reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Ustawa jasno wskazuje, że każdy posiadacz auta jest zobligowany, by najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu zawrzeć umowę na to ubezpieczenie. Na dodatek aktualne ubezpieczenie OC auto musi posiadać zawsze, nawet jeśli nie jest użytkowane, np. ze względu na awarię. W przeciwnym razie kierowcy grozi kara finansowa.

Ubezpieczenie OC chroni przed skutkami szkód wyrządzonych osobom trzecim – zarówno pasażerom, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego (w tym pieszym czy rowerzystom). Ze względu na obowiązkowy charakter ta polisa ma u każdego ubezpieczyciela taki sam zakres korzyści, dlatego podstawowym kryterium jej wyboru powinna być w tym przypadku cena.

Zobacz także: Czy warto jeździć bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC?

Ubezpieczenie OC – cena

Niestety, cena tego ubezpieczenia nie jest taka sama dla każdego kierowcy. Różnice dotyczą nie tylko tego, u jakiego ubezpieczyciela kupujemy OC. Są one uzależnione od wieku kierowcy i jego historii wypadkowej. Za każdy rok bezszkodowej jazdy zyskujemy 10% zniżki na ubezpieczenie. Maksymalnie można uzbierać 60% zniżki za bezszkodową jazdę.

Niektórzy kierowcy muszą liczyć się także ze zwyżkami. Otrzymują je osoby młode oraz z krótkim stażem za kierownicą. Dodatkowo zwyżki obowiązują także osoby z dużych miast. Kolejnymi czynnikami wpływającymi na wysokość ubezpieczenia OC są wiek i kondycja auta. Właściciele starszych pojazdów zapłacą wyższą składkę OC.

Nieobowiązkowe, ale przydatne – ubezpieczenie AC

AC, czyli autocasco, to dobrowolne ubezpieczenie, które chroni Twój samochódm.in. zapewnia zwrot kosztów wynikających ze zniszczenia auta czy też związanych z jego kradzieżą. W przypadku AC nie ma ustawowo określonej minimalnej czy maksymalnej ochrony, którą gwarantuje to ubezpieczenie.

Gdy decydujesz się na ubezpieczenie AC, przeanalizuj więc, co w ramach niego proponują ubezpieczyciele, by wybrać najkorzystniejszy pakiet z punktu widzenia indywidualnych potrzeb. Być może niektórym wystarczy oferowany przez wielu ubezpieczycieli pakiet minimalny, którego zarówno świadczenia, jak i cena są niskie.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Ubezpieczenie komunikacyjne NNW

Ubezpieczenie NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków kierowcy i pasażerów, zapewnia dodatkową finansową rekompensatę ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego w przypadku doznania przez jadących pojazdem trwałego uszczerbku na zdrowiu lub w razie śmierci.

Warto pamiętać o tym, że ubezpieczenie OC chroni jedynie ofiary zdarzenia, dlatego dla własnego bezpieczeństwa warto wykupić ubezpieczenie NNW, które jest korzystne dla kierowcy będącego sprawcą wypadku.

Pakiet assistance

To kolejne dobrowolne, ale bardzo przydatne ubezpieczenie. Ma ono na celu zapewnienie ubezpieczającemu określonej pomocy na drodze w różnym zakresie. Assistance oferuje w czasie podróży autem pomoc techniczną kierowcy oraz pasażerom. Powodem udzielenia pomocy może być awaria pojazdu czy też wypadek.

W ramach pakietu można skorzystać z takich usług jak:

  • naprawa pojazdu,
  • uruchomienie silnika zimą,
  • holowanie,
  • pomoc w kontynuowaniu podróży, np. poprzez wynajem auta zastępczego czy też zakwaterowanie w hotelu.

Bardzo często ubezpieczyciele oferują ten pakiet jako dodatek do ubezpieczenia OC.

Jak widać, warto zapoznać się z warunkami różnych opcji ubezpieczeniowych i nie kierować się w tym przypadku jedynie ceną ubezpieczenia. Chodzi tu przecież o komfort, zdrowie i życie kierowców i pasażerów auta.

Zobacz też: Awaria samochodu na drodze – jak postępować?

Nowa gama boosterów i prostowników