Załatwianie wszystkich niezbędnych spraw administracyjnych jednoznacznie kojarzy nam się z męczącym, długim oczekiwaniem w kolejkach. Jednak dzięki rozwojowi technologii wszyscy kierowcy, którzy nie lubią stać przy urzędniczym okienku, mogą teraz dokonać rejestracji samochodu przez internet. Wyjaśniamy, jak zrobić to krok po kroku.

Z tekstu dowiesz się:

 • na jakich witrynach można zarejestrować pojazd,
 • jakie dokumenty należy posiadać, aby dokonać rejestracji samochodu online,
 • jakie opłaty trzeba pokryć przy internetowej rejestracji samochodu,
 • czy można przerejestrować auto przez internet.

Wygodne i proste w użyciu systemy internetowe umożliwiają kierowcom łatwiejszą administrację związaną z posiadaniem pojazdu. Aby wiedzieć, jak zarejestrować samochód online, przeczytaj nasz krótki przewodnik.

Na jakich stronach dokonamy rejestracji pojazdu przez internet?

Jeśli chcesz zarejestrować auto przez internet, wejdź na stronę urzędu, któremu terytorialnie podlega Twoje miejsce zameldowania. Na stronie należy sprawdzić, czy urząd ten posiada elektroniczną skrzynkę podawczą. Jeśli tak, oznacza to, że właśnie w tym miejscu możesz zacząć rejestrację samochodu online. Niezbędne do tego jest jednak założenie tzw. profilu zaufanego. Więcej na temat profilu zaufanego dowiesz się na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Gdy już masz profil zaufany, na stronie urzędu w katalogu spraw elektronicznej skrzynki podawczej wybierz opcję: rejestracja pojazdu. Na tym etapie należy wypełnić gotowy formularz i wysyłać wniosek online. Dokładne informacje, które pomogą Ci w przejściu przez tę procedurę, znajdziesz na stronie ministerstwa w zakładce „kierowcy i pojazdy”.

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji auta przez internet?

Aby zarejestrować samochód przez stronę internetową, uprzednio należy zeskanować wszystkie wymagane do tego dokumenty. Są to, podobnie jak przy rejestracji standardowej:

 • dokument tożsamości – np. dowód bądź paszport,
 • dowód własności pojazdu – taki jak umowa sprzedaży auta, umowa darowizny, faktura VAT czy prawomocne orzeczenie sądu,
 • karta pojazdu (jeśli została ona wydana oraz w przypadku, gdy kupujesz samochód używany, który był już wcześniej rejestrowany).

Z jakimi opłatami musimy się liczyć przy rejestracji samochodu online?

Wszystkie wymagane do opłacenia kwestie rejestracji pojazdu mieszczą się w łącznej kwocie niecałych 180 zł:

 • tablice rejestracyjne – 80 zł,
 • dowód rejestracyjny – 54 zł,
 • pozwolenie czasowe – 13,50 zł,
 • nalepka kontrolna – 18,50 zł,
 • nalepka legalizacyjna – 12,50 zł.

Więcej o wymaganych dokumentach i opłatach przeczytasz w artykule: Rejestracja samochodu.

Przerejestrowanie samochodu przez internet

Zarówno rejestracja nowego, jak i przerejestrowanie używanego samochodu jest możliwe do przeprowadzenia przez internet. Procedury, które towarzyszą temu działaniu, nie są skomplikowane. Założenie profilu zaufanego, wypełnienie formularza, a następnie zeskanowanie wymaganych dokumentów oraz uiszczenie opłat w zaciszu własnego domu przed ekranem komputera jest zaś szybsze i łatwiejsze niż oczekiwanie w kolejkach w urzędzie. Po uzyskaniu pozytywnie zweryfikowanego wniosku złożonego drogą elektroniczną  tablice rejestracyjne czy nalepka kontrolna mogą być wysłane pocztą na koszt właściciela pojazdu. Można także udać się do odpowiedniego organu rejestrującego w celu odebrania niezbędnych dokumentów i tablic osobiście.

Nowa gama boosterów i prostowników