Niezależnie od tego, czy kupujesz auto nowe, czy używane, rejestracja samochodu jest obligatoryjna. Gdzie załatwić formalności, jakie dokumenty są potrzebne i z jakimi kosztami wiąże się cały proces? Wyjaśniamy, jak zarejestrować auto kupione w Polsce.

Po zakupie samochodu nabywca ma 30 dni na to, by zgłosić się do urzędu i zarejestrować auto. Taka procedura jest dość czasochłonna i może zająć nawet do dwóch, trzech tygodni. Część urzędów udostępnia jednak możliwość wypełnienia formularzy przez internet, co znacznie przyspiesza proces. Odpowiednie informacje otrzymasz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Twojego miasta.

Przeczytaj też: Zakup używanego samochodu – co trzeba sprawdzić?

Rejestracja samochodu w 3 krokach

Krok 1:

Na początek należy złożyć odpowiedni wniosek w starostwie powiatowym właściwym dla miejsca zamieszkania. W przypadku miast na prawie powiatu jest to wydział komunikacji w urzędzie miasta.

Wniosek nie musi być złożony osobiście – możesz udzielić pełnomocnictwa i skorzystać z pomocy bliskich. Jeśli wybierzesz osobę spoza najbliższej rodziny, za usługę trzeba będzie zapłacić 17 zł. W dokumencie należy zawrzeć informacje dotyczące właściciela oraz osoby upoważnianej (imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, PESEL i numer dowodu tożsamości).

Krok 2:

Po złożeniu wniosku otrzymasz od urzędnika tymczasowe dopuszczenie pojazdu do ruchu. Tzw. miękki dowód jest wystawiany na 30 dni. Dzięki temu nabywca może posługiwać się zakupionym pojazdem do wydania ostatecznej decyzji.

Krok 3:

Kolejnym krokiem będzie już odebranie decyzji o zarejestrowaniu auta i karty pojazdu. Urzędnik poprosi jednocześnie o zwrot pozwolenia czasowego. Należy też przedstawić polisę OC z danymi nowego właściciela samochodu.

Tzw. twardy dowód rejestracyjny można odebrać już po kilku dniach w przypadku aut nowych lub rejestrowanych w tym samym mieście, którym mieszkał poprzedni właściciel. Rejestracja auta sprowadzanego z innych regionów Polski, a tym bardziej Europy i krajów poza UE będzie wymagała więcej cierpliwości, nawet do kilku tygodni.

Rejestracja samochodu – jakie dokumenty są niezbędne?

Wybierając się do urzędu, trzeba zabrać ze sobą kilka niezbędnych dokumentów. Są to:

 • wypełniony wniosek na rejestrację pojazdu, który można pobrać ze strony urzędu;
 • dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (np. paszport);
 • dowód własności pojazdu, np.: umowa sprzedaży, umowa darowizny, faktura VAT, prawomocne orzeczenie sądu;
 • karta pojazdu, jeśli była wydana;
 • dowód rejestracyjny pojazdu, jeżeli był wcześniej rejestrowany;
 • dowód uiszczenia opłaty rejestracyjnej.

Rodzaje tablic rejestracyjnych

Istnieje kilka dostępnych wariantów tablic. Na czas otrzymania właściwego oznaczenia otrzymuje się wspomnianą tablicę tymczasową. Jakie jeszcze rodzaje tablic rejestracyjnych występują w Polsce?

 • zwyczajna – najbardziej powszechne; zawierają czarne litery i cyfry na białym tle;
 • indywidualna – można ją nabyć, tylko jeśli przerejestrowuje się auto po zakupie, przy zmianie miejsca zamieszkania lub gdy nadaje się numery nowemu pojazdowi; jeśli nie wystąpiły wymienione okoliczności, wniosek nie zostanie przyjęty;
 • dla pojazdów zabytkowych – prezentują czarne litery i cyfry na żółtym tle;
 • dyplomatyczna – zarezerwowane dla przedstawicieli dyplomacji; zawierają białe litery i cyfry na niebieskim tle.

Ile kosztują tablice rejestracyjne?

Tablice rejestracyjne zwykłe, czyli te, które spotyka się na drogach najczęściej, kosztują 80 zł. Za indywidualną tablicę rejestracyjną trzeba zapłacić aż 1000 zł.

Pozostałe opłaty rejestracyjne to:

 • dowód rejestracyjny – 54 zł
 • pozwolenie czasowe – 13,50 zł
 • nalepka kontrolna – 18,50 zł
 • nalepka legalizacyjna – 12,50 zł.

Można je uiścić w kasie urzędu lub przelewem na wskazane przez placówkę konto.

Jeśli kupujemy auto od osoby mieszkającej w tym samym powiecie, zmiana tablic nie jest konieczna. Koszt procedury rejestracji samochodu zmniejszy się dzięki temu o 80 zł. Warto jednak pamiętać, że wciąż potrzebne będą nowe znaki legalizacyjne naklejane na starą tablicę.

Trzecia tablica rejestracyjna – ułatwienie dla aktywnych

W 2016 r. wprowadzono możliwość otrzymania trzeciej tablicy rejestracyjnej. Potrzebę jej posiadania odczuwali głównie właściciele rowerów, którzy chcieli przewozić sprzęt sportowy na bagażniku montowanym na haku lub tylnej klapie auta. Mocowane na takim bagażniku rowery zasłaniały tablicę rejestracyjną, a ta według przepisów musi znajdować się bezpośrednio na pojeździe. Część osób korzystała z duplikatów, za takie działania można było jednak otrzymać mandat.

Od 1 stycznia 2016 r. dodatkowe tablice uzyskamy w wydziale komunikacji za opłatą 52,50 zł. Procedura została znacznie uproszczona w stosunku do pozyskania dwóch głównych oznaczeń. O wydanie trzeciej tablicy może wnioskować właściciel lub tylko jeden współwłaściciel pojazdu w urzędzie komunikacji właściwym dla miejsca rejestracji pojazdu.

Ma okazję zrobić to zarówno w trakcie pierwszej rejestracji samochodu, podczas przerejestrowania lub po zarejestrowaniu. Jeśli samochód został już zarejestrowany, do urzędu należy zabrać ze sobą dowód osobisty i dowód rejestracyjny. Do legalizacji tablicy będzie wydawany jeden komplet nalepek legalizacyjnych.

Wiesz już, jak zarejestrować auto kupione w Polsce, a wciąż zastanawiasz się, czy sprowadzić samochód z zagranicy? Zobacz, o czym trzeba pamiętać, nabywając auto poza granicami kraju.

 

 

 

Nowa gama boosterów i prostowników