Regeneracja to tańszy w porównaniu do zakupu nowego elementu sposób na przywrócenie pełnej sprawności turbosprężarce . Proces wymaga jednak zachowania odpowiednich procedur i musi być przeprowadzony z najwyższą starannością. Na czym polega regeneracja i czy jest skuteczna?

Turbosprężarka jest coraz częściej stosowana w nowoczesnych silnikach benzynowych o mniejszych pojemnościach, a już niedługo będzie stałym elementem każdej jednostki benzynowej, podobnie jak w przypadku silników Diesla. Nic dziwnego, jej zastosowanie oferuje wiele korzyści z poprawą parametrów silnika na czele. Jednocześnie jednak turbosprężarka stanowi newralgiczny element, często ulegający awariom. W przypadku awarii turbosprężarki mamy dwa rozwiązania – możemy zdecydować się na zakup nowej lub starą poddać procesowi regeneracji. To drugie rozwiązanie jest tańsze, a jednocześnie – jeżeli wykonane prawidłowo – równie pewne.

Warto zaznaczyć, że regeneracja turbosprężarki nie równa się jej naprawie. Regeneracja to proces całościowy i obejmuje wymianę wszystkich części, które podlegają zużyciu, nawet jeśli ich stan nie budzi zastrzeżeń. W Norauto na zregenerowane turbiny udzielamy 12-miesięcznej gwarancji.

Po czym rozpoznać, że turbosprężarka nadaje się do regeneracji?

Producenci deklarują, że turbosprężarka powinna być sprawna tak długo, jak sprawny jest silnik. Niestety to element wrażliwy na niewłaściwe warunki eksploatacji i w praktyce jej żywotność wynosi około 100 tys. km.

Jednym z typowych objawów zużycia turbosprężarki jest biały, gęsty dym wydobywający się z rury wydechowej pojazdu przy mocnym obciążeniu silnika (np. podczas dynamicznego ruszania). To symptom obecności oleju w układzie dolotowym silnika, co z kolei stanowi następstwo nieszczelności turbosprężarki. W przypadku silnika Diesla będziemy mieć do czynienia z dymem w kolorze czarnym.

Przy zużyciu turbosprężarki spadają osiągi silnika lub moc jest rozwijana nierównomiernie. Wszelkie nietypowe odgłosy pracy turbiny – np. świst i syk jednocześnie – również powinny nas zaalarmować. W przypadku zaobserwowania takich objawów należy się zgłosić do serwisu, gdzie można usunąć uszkodzenie dzięki procesowi regeneracji.

Na czym polega i jak przebiega regeneracja turbosprężarki?

Proces regeneracji turbosprężarki przywraca jej pierwotne właściwości i sprawia, że odzyskuje ona parametry oraz właściwości nowego podzespołu.

Proces regeneracji przebiega w kilku etapach i różni się w zależności od rodzaju turbo.

  • Elementami wspólnymi w procesie regeneracji jest wymontowanie turbiny i rozłożenie jej na części pierwsze. Wówczas można określić stopień ich zużycia, oczyścić w specjalnym procesie oraz usunąć z nich uporczywe naloty przez tzw. szkiełkowanie lub śrutowanie. To nic innego jak oddziaływanie strumieniem drobnych opiłków szkła lub metalu pod dużym ciśnieniem.
  • Po wymianie elementów i złożeniu turbosprężarki poddaje się ją testowi szczelności, w trakcie którego zostaje podłączona do zewnętrznego źródła oleju. Następnie turbina musi zostać poddana wyważaniu, ponieważ jej rdzeń rozkręca się do 250 tys. obr./min i nawet najmniejsze uchybienie może prowadzić do jej awarii.

Regeneracja turbosprężarki powinna być przeprowadzana wyłącznie w wykwalifikowanym serwisie przy użyciu części najwyższej jakości oraz specjalistycznego sprzętu. Tylko zachowanie odpowiednich procedur pozwala przywrócić jej pełną sprawność. W Norauto spełniamy te warunki, a cena usługi jest uzależniona od marki i modelu samochodu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szczegółowe informacje.

Nowa gama boosterów i prostowników