Jeśli radio samochodowe kojarzy Ci się ze średniej jakości sprzętem służącym tylko do słuchania muzyki, to najnowsze radioodbiorniki powinny zmienić Twoje podejście. W jakim kierunku zmierzają nowinki techniczne dotyczące radia samochodowego? Sprawdź możliwości nowoczesnych sprzętów i zastanów się nad zakupem radioodbiornika.

Nowoczesne radio samochodowe to znacznie więcej niż zwykły odtwarzacz muzyki z radia, płyty CD lub odtwarzacza MP3. Producenci dążą do tego, aby radioodbiornik stał się urządzeniem łączącym w sobie funkcje kilku innych akcesoriów samochodowych: zestaw głośnomówiący, nawigację GPS, tablet czy wzmacniacz audio. Jednak po czym rozpoznać dobrej jakości nowoczesny sprzęt car-audio? Poznaj najnowsze i najlepsze radia samochodowe, które rzeczywiście usprawnią podróż samochodem.

Sprawdź także: Kamera cofania – czy warto ją kupić?

Radio samochodowe nowej generacji – czym się charakteryzuje?

Świetnym przykładem nowoczesnego car-audio jest radio samochodowe Sony XAV-AX100 – wszechstronny radioodbiornik, którego podstawową zaletą jest możliwość zintegrowania z nim smartfona wyposażonego w system Android lub iPhone’a, dzięki Apple Car Play. Na pierwszy rzut oka nie brzmi to innowacyjnie, jednak w rzeczywistości ta opcja oferuje szereg interesujących rozwiązań.

Przede wszystkim dzięki wyświetlaniu interfejsu smartfona na ekranie po podłączeniu telefonu do radioodbiornika możesz sterować nim z poziomu dotykowego, wyraźnego ekranu o przekątnej 6,4 cala (16,3 cm). Oznacza to, że masz dostęp do wszystkich funkcjonalności telefonów nowej generacji: Google Maps, iTunes czy wiadomości tekstowych. Abyś jednak mógł przede wszystkim skupić się na kontrolowaniu sytuacji na drodze, Sony XAV-AX100 pozwala sterować głosowo wieloma funkcjami urządzenia. Polecenia głosowe umożliwiają Ci zarówno wykonanie połączenia czy wysłanie wiadomości sms, jak i włączenie ulubionej piosenki lub znalezienie drogi do najbliższej stacji benzynowej. Co ważne, ze sterowania głosowego na dotykowe możesz przełączyć się za pomocą jednego przycisku.

Radio samochodowe to jednak nie tylko sterowanie głosowe oraz dobrej jakości ekran o stosunkowo dużej przekątnej, lecz także sprzęt usprawniający jakość dźwięku płynącego z głośników. Urządzenie firmy Sony oferuje:

  • wbudowany wzmacniacz Dynamic Reality Amp 2 – dzięki mocy 4 × 55 W radio samochodowe Sony gwarantuje najlepszą jakość muzyki. Z kolei trzecie wyjście RCA do subwoofera wraz z osobnym sterowaniem pozwolą Ci dodatkowo rozbudowywać car-audio o kolejne elementy;
  • Dynamic Stage Organizer (DSO) – system kalibrujący dźwięk tak, aby muzyka płynąca z głośników drzwiowych brzmiała tak, jakby dobiegała z głośników umieszczonych tuż przed kierowcą i pasażerami;
  • zaawansowany korektor dźwięku – umożliwia dostosowanie muzyki do brzmieniowych preferencji nawet w najdrobniejszych aspektach, takich jak regulacja dźwięków niskotonowych, średniotonowych i wysokotonowych

Na końcu warto wspomnieć o jeszcze jednej przydatnej funkcji – otóż jeśli posiadasz kamerę cofania wyposażoną w słabej jakości wyświetlacz, to możesz podłączyć ją do radia samochodowego Sony i zobaczyć widok z kamery znacznie wyraźniej.

Nowa gama boosterów i prostowników