Wakacje to okres, w którym aktywność kierowców wzrasta nawet trzykrotnie. Podczas długich podróży w słoneczne i ciepłe dni z pewnością przyda się kilka akcesoriów, które zwiększą komfort dla kierowcy i pasażerów. Co zatem zabrać w podróż samochodem i na jakie przydatne akcesoria warto zwrócić uwagę?

  • Boks dachowy

Wśród przydatnych akcesoriów samochodowych należy z pewnością wymienić boks dachowy. Jest on lekarstwem na zbyt małą ilość miejsca w bagażniku, a w zależności od modelu może zwiększyć przestrzeń ładunkową od 300 do nawet 600 litrów. Pamiętaj jednak, że im większa pojemność boksu tym jest on większy. Przed wyborem konkretnego rozmiaru należy sprawdzić, czy dany model będzie pasował do naszego samochodu.

Czytaj więcej o tym, jak wybrać boks dachowy

Do montażu boksu niezbędne są relingi dachowe i belki poprzeczne. O ile relingi są fabrycznym wyposażeniem samochodów typu kombi, SUV i VAN o tyle belki poprzeczne (bagażnik dachowy) należy zaopatrzyć się we własnym zakresie. Warto pamiętać, że posiadanie tego zestawu umożliwia nie tylko montaż boksu dachowego, ale i bagażnika rowerowego.

  • Bagażnik rowerowy

Obecnie masz do wyboru 3 wygodne rozwiązania: bagażnik na dach, bagażnik na klapę oraz bagażnik na hak. Proponowane modele umożliwiają przewóz od 1 do 4 rowerów jednocześnie, różnią się jednak sposobem montażu i wygodą użytkowania. Bagażnik dachowy wymaga siły, aby umieścić rower na dachu, a także ogranicza wjazd do podziemnych garaży. Natomiast bagażnik mocowany do klapy lub haka ułatwia montaż roweru, ale może ograniczać widoczność do tyłu. Niezależnie od wyboru, dzięki bagażnikowi w bezpieczny sposób przewieziesz rowery dla całej rodziny. Jest to z pewnością jeden z  bardziej przydatnych akcesoriów samochodowych na wycieczki.

Wybierając bagażnik rowerowy zwróć uwagę na funkcje dodatkowe. Niektóre z bagażników na hak mają możliwość odchylenia, co ułatwia dostęp do przestrzeni bagażowej. Ważne są również zabezpieczenia, dzięki którym samochód z zamontowanymi na bagażniku rowerami będziemy mogli pozostawić na parkingu bez obaw o kradzież.

Czytaj więcej o tym, jak wybrać bagażnik rowerowy

Jeśli do przewozu rowerów używasz bagażnika przypiętego do klapy lub haka, pamiętaj o tym, żeby tylna tablica rejestracyjna była widoczna. W wydziale komunikacji, w którym rejestrowałeś samochód, możesz uzyskać trzecią tablicę rejestracyjną. Wystarczy wypełnić wniosek, załączyć dowód rejestracyjny oraz dokonać opłaty w wysokości 53 zł.

  • Lodówka samochodowa

Co jeszcze zabrać w podróż samochodem? Oczywiście lodówkę samochodową! Jeśli podczas podróży lubimy mieć pod ręką zimne napoje, niezbędnym i przydatnym akcesorium będzie lodówka turystyczna zasilana z gniazda zapalniczki samochodu. Dzięki urządzeniu zapewnimy sobie i pasażerom schłodzone napoje oraz świeży posiłek. To istotne, jeśli wyruszamy w daleką podróż, a nie chcemy zatrzymywać się w przydrożnych restauracjach. Warto jednak pamiętać, że lodówka samochodowa jedynie schłodzi i utrzyma niską temperaturę. Tego typu urządzenia nie są w stanie utrzymać ujemnej temperatury i zamrozić produktów. Natomiast przygotowane w domu przekąski będą świeże i bezpieczne podczas wielogodzinnej jazdy samochodem.

Nowa gama boosterów i prostowników