Coraz więcej kierowców decyduje się na zakup samochodów z przyciemnianymi szybami. Jednak tak jak inne kwestie związane z pojazdem, również przyciemnianie szyb jest regulowane przez prawo. Na co możemy sobie pozwolić, a co jest nieprzepisowe na polskich drogach?

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są przepisy dotyczące przyciemniania szyb w samochodzie,
  • ile kosztuje przyciemnianie szyb,
  • czy warto przyciemnić szyby.

Wyróżniamy dwa sposoby przyciemniania szyb samochodowych:

  • nałożenie na szybę ciemnej folii,
  • pokrycie okna tlenkami tytanu i podgrzanie go w specjalnym piecu.

Jeśli zdecydujesz się na przyciemnienie szyb za pomocą jednego z tych sposobów, pamiętaj o regulacjach prawnych, z którymi musisz się liczyć.

Przyciemnianie szyb ­– przepisy

Podstawową kwestią dotyczącą przyciemnionych szyb w aucie jest przepuszczalność światła. Zgodnie z prawem musi ona wynosić co najmniej 70% dla przedniej szyby i szyb bocznych. Oznacza to, że okna możesz przyciemnić maksymalnie o 30%. Wynika to z przepisu mówiącego o dostatecznej widoczności w trakcie prowadzenia pojazdu. Zbyt ciemne szyby mogłyby bowiem w znacznym stopniu ograniczyć pole widzenia kierowcy.

Auto może nie zostać dopuszczone do ruchu, jeśli podczas przeglądu rejestracyjnego okaże się, że przednie szyby są zbyt ciemne. Nawet jeśli zdarzy się, że podczas kontroli ta kwestia zostanie przeoczona, kierowca i tak nie może się czuć usprawiedliwiony. Przepuszczalność szyb może bowiem sprawdzić również policja podczas rutynowej kontroli. Jeśli funkcjonariusz po sprawdzeniu pojazdu uzna, że szyby są za ciemne, może ukarać prowadzącego pojazd mandatem w wysokości od 20 zł do 500 zł, a nawet odebraniem dowodu rejestracyjnego.

Należy pamiętać, że te wszystkie regulacje prawne dotyczą jedynie szyb przednich i bocznych. Według przepisów właściciel pojazdu może przyciemniać tylne szyby do woli i nie wiąże się to z żadnymi sankcjami prawnymi.

Ile kosztuje przyciemnienie szyb samochodowych?

To, ile kosztuje przyciemnianie szyb, zależy przede wszystkim od modelu auta i cen w danym regionie Polski. Średnio musimy liczyć się z kosztami w wysokości 400–500 zł za naklejenie folii. Z kolei za piecowe przyciemnienie szyb zapłacimy nawet 1000–1500 zł.

Niektóre samochody można kupić z już przyciemnianymi szybami. Dlatego często bardziej opłacalne może być wybranie nowego modelu z fabrycznie przyciemnionymi szybami niż późniejsze dopłacanie za tę usługę.

Jakie zalety mają przyciemnione szyby?

Dzięki przyciemnionym szybom samochód wygląda bardziej elegancko, a pasażerowie zyskują większą intymność. Jest to również dobry sposób na zabezpieczenie przez kradzieżą przedmiotów pozostawionych w pojeździe. Ciemne szyby zasłonią wnętrze samochodu, a cenne przedmioty nie będą kusić potencjalnych złodziei. Szyby przyciemniane sprawiają również, że do środka samochodu przenika mniej światła słonecznego oraz promieni UV, co wpływa na mniejsze nagrzewanie się auta w upalne dni.

Dowiedz się jeszcze więcej o szybach samochodowych, m.in. o tym, jak sobie radzić z parującymi szybami w samochodzie.

Nowa gama boosterów i prostowników