Przepisy drogowe dotyczą również najmłodszych pasażerów, których mamy pod opieką. Jasno sprecyzowane wymogi prawne w kwestii fotelika dla dziecka wpływają na to, aby życiu i zdrowiu maluchów nie zagrażało niebezpieczeństwo. Czy wiesz, jakie są zasady przewożenia dzieci w samochodzie? Sprawdź swoją wiedzę.

Z tekstu dowiesz się:

  • kiedy należy przewozić dziecko w foteliku i od kiedy dziecko może jeździć na podstawce,
  • czy można posadzić dziecko na przednim fotelu,
  • jakie standardy musi spełniać fotelik samochodowy,
  • w jaki sposób zamontować fotelik w aucie.

Żeby dziecko było bezpieczne podczas jazdy autem, a także aby uniknąć mandatu podczas kontroli, warto dowiedzieć się, jak prawidłowo przewozić dziecko w samochodzie. Pamiętaj, że bezpieczeństwo i komfort pasażerów to jedna z najważniejszych rzeczy, o które musi zadbać kierujący autem. O bezpieczeństwo dziecka w trakcie jazdy zadbają foteliki i podstawki. Pamiętaj – przewożenie dziecka bez fotelika to niedopuszczalne zaniedbanie i duże ryzyko dla zdrowia i życia Twojej pociechy!

Przewożenie dzieci w samochodzie – wymogi

Podstawowym wymogiem, który musimy spełnić dla bezpieczeństwa dziecka, jest usadzenie go w foteliku. Od 2015 roku obowiązkowo każde dziecko niższe niż 150 cm powinno być przewożone w foteliku dziecięcym, na tylnym siedzeniu samochodu. Dzieci, które osiągnęły już wymagany wzrost, dla bezpieczeństwa powinny siedzieć na specjalnej podstawce do jazdy samochodem.

Aby dowiedzieć się więcej o wymogach dotyczących fotelika dla dziecka i do kiedy dziecko w foteliku musi być przewożone, zobacz tekst: Fotelik dla dziecka – aktualne przepisy.

Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu – czy jest bezpieczne?

Niestety, często zdarza się, że rodzice, chcąc lepiej widzieć dziecko i pilnować go w czasie jazdy, wybierają przewożenie dziecka na przednim siedzeniu auta, w foteliku ustawionym tyłem do kierunku jazdy. Jest to jednak surowo zabronione. Ze względu na fakt, że w większości aut w schowku przedniego siedzenia pasażera znajduje się poduszka powietrzna, w razie wypadku zagraża ona życiu usadzonego na przednim siedzeniu dziecka.

Jeśli jednak nie posiadasz w swoim aucie poduszki powietrznej lub też ją dezaktywujesz, dozwolone jest przewożenie dziecka na przednim siedzeniu we wskazany sposób. Lepiej jednak przyzwyczajać dziecko do jazdy na tylnym siedzeniu, aby – gdy będzie większe – nie przeszkadzało kierującemu na przednim siedzeniu.

Chcesz wiedzieć, co dzieje się z tyłu u Twojego dziecka, lub też chcesz zadbać o to, aby ono widziało Cię w trakcie jazdy? Najlepiej zaopatrz się w specjalne lusterko do obserwacji dziecka. Umieszcza się je na zagłówku fotela w aucie. Lusterka te często mają kształt zwierzątek, doczepione są do nich zabawki lub ozdoby, dzięki czemu dziecko w trakcie jazdy ma dodatkową rozrywkę.

Jaki fotelik dla dziecka wybrać?

Ze względu na to, że fotelik to jedyna ochrona dziecka w samochodzie podczas wypadku, musi on spełniać określone standardy. Wybierając konkretny model, dostosuj go do masy i wzrostu dziecka, a także sprawdź, czy spełnia on warunki techniczne określone w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ. Następnie zwróć uwagę na to, czy fotelik po włożeniu do auta dopasowuje się do kształtu siedzenia samochodowego. To bardzo ważne, aby był on mocno przymocowany i przylegał do profilu siedziska. Kolejną kwestią są pasy bezpieczeństwa w foteliku. Po włożeniu dziecka do fotelika musisz sprawdzić, czy są one wystarczająco długie i pozwalają mu siedzieć komfortowo.

Jak montować fotelik w pojeździe?

Każdy samochód wyprodukowany po 1999 roku jest wyposażony w system ISOFIX. Składa się on z dwóch uchwytów za siedzeniem, do których za pomocą przyczepów znajdujących się w foteliku można przypiąć siedzisko. Jeśli jednak posiadasz starszy samochód, fotelik należy przypiąć pasami.

Instrukcję, jak krok po roku zamontować fotelik samochodowy, znajdziesz na naszym blogu.

Nowa gama boosterów i prostowników