Przegląd zamiast wymiany oleju?

Przegląd zamiast wymiany oleju?

W świadomości wielu kierowców, przegląd okresowy samochodu ogranicza się głównie do wymiany oleju. Klienci warsztatów często bagatelizują kontrolę swoich samochodów.

Tymczasem szczegółowe oraz terminowe kontrolowanie samochodu wpływa nie tylko na jego żywotność, ale przede wszystkim na nasze bezpieczeństwo.

Kompleksowy przegląd okresowy powinien obejmować: kontrolę kluczowych elementów pojazdu oraz wymianę materiałów eksploatacyjnych. W dobrym serwisie samochodowym przegląd powinien składać się z od kilkunastu do kilkudziesięciu punktów kontrolnych.

Obowiązkowymi rzeczami do wykonania są: wymiana oleju oraz filtra oleju silnikowego, wymiana filtra powietrza, kontrola układu hamulcowego, układu kierowniczego i zawieszenia, układu wydechowego, ogumienia, oświetlenia oraz instalacji elektrycznej.

Zakres przeglądu oraz jego częstotliwość zależna jest od liczby przejechanych kilometrów, wieku samochodu oraz modelu. Interwały pomiędzy przeglądami w samochodach osobowych wynoszą przeważnie od 10 do 30 tyś kilometrów przebiegu lub raz do roku, jeżeli wymagany przebieg nie zostanie osiągnięty. W niektórych modelach aut czas i przebieg pomiędzy przeglądami określa komputer pokładowy w oparciu o warunki eksploatacji oraz styl jazdy użytkownika. Wówczas konieczność wizyty w serwisie i wykonanie przeglądu sygnalizowana jest kierowcy wyświetleniem informacji na desce rozdzielczej. Ważne jednak, aby stosować się do wytycznych producenta pojazdu.

Pamiętajcie, że z samochodem jest jak ze zdrowiem – lepiej zapobiegać niż leczyć!

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum