Jeżeli wybierasz się w dłuższą, wakacyjną podróż –  dowiedz się, co musisz sprawdzić w samochodzie, aby podróż była bezpieczna i komfortowa. Pewne czynności możesz przeprowadzić we własnym zakresie, ale niektóre wymagają przeglądu samochodu dzięki specjalistycznym narzędziom dostępnym tylko w serwisie.

Wielogodzinna podróż autem to duży sprawdzian dla poszczególnych podzespołów w samochodzie. Zanim wyjedziesz w podróż własnym pojazdem, poznaj sprawność działania poszczególnych podzespołów, a także dokonaj przeglądu samochodu, by mieć pewność, że nie zawiodą podczas jazdy w trasie.

  1. Sprawność działania hamulców

Układ hamulcowy to element konstrukcji samochodu, który ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo podróżowania. Tarcze, klocki, bębny i szczęki to elementy układu hamulcowego ulegające zużyciu podczas użytkowania samochodu. Duży wpływ na ich zużycie ma styl jazdy, ale także pokonywane przebiegi. Zwłaszcza te w mieście, gdyż naprzemienne ruszanie i zatrzymywanie samochodu doprowadza do przyspieszonego zużycia układu hamulcowego. Przed wyruszeniem w trasę warto na przeglądzie samochodu skontrolować tarcze i klocki.

To czynność, którą należy przeprowadzić w serwisie.

  1. Poziom oleju w silniku

Silnik to serce samochodu, a nowoczesne konstrukcje silników z bezpośrednim wtryskiem paliwa są coraz bardziej wrażliwe na jakość oleju. Nowoczesne silniki wyposażone w turbosprężarkę wymagają specjalistycznej obsługi i diagnostyki. Przed dłuższą podróżą warto skontrolować poziom oleju, aby mieć pewność, że wielogodzinna jazda nie uszkodzi jednostki napędowej, a także jej osprzętu np. układu doładowania.

O kontroli poziomu oleju należy pamiętać również w przypadku silników starszej generacji. Olej nie tylko smaruje silnik i chroni go przed zatarciem,  lecz także chłodzi, co okazuje się szczególnie ważne podczas podróżowania latem.

O ile kontrolę poziomu można przeprowadzić we własnym zakresie, o tyle wymianę należy zlecić w serwisie w czasie przeglądu samochodu przed wyjazdem.

  1. Poziom płynu chłodniczego w zbiorniczku wyrównawczym

Właściwe chłodzenie jednostki napędowej to niezwykle ważny element odpowiadający za niezawodność działania silnika. Zwłaszcza w miesiącach ciepłych, kiedy silnik znacznie szybciej osiąga temperaturę roboczą 90 stopni Celsjusza. W czasie przeglądu samochodu przed wyjazdem, należy skontrolować ilość płynu chłodniczego w zbiorniczku wyrównawczym. Odpowiednia ilość powinna się mieścić pomiędzy minimum a maksimum na podziałce zbiorniczka wyrównawczego. Jeśli płynu jest zbyt mało, trzeba go uzupełnić, aby nie doprowadzić do poważnej awarii silnika. W przypadku dolewki należy się kierować kodem kolorystycznym i dolać płyn chłodniczy o tym samym zabarwieniu.

Czynność można przeprowadzić we własnym zakresie lub skorzystać z pomocy serwisu w trakcie przeglądu samochodu.

  1. Sprawność układu klimatyzacji

Chłodne wnętrze samochodu podczas podróży w wysokiej temperaturze dobrze wpływa na komfort, a także bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Klimatyzacja samochodowa oprócz schładzania wnętrza pełni również funkcję osuszacza powietrza. Przed podróżą warto skontrolować poziom czynnika chłodzącego, aby mieć pewność, że nie zawiedzie nas podczas wielogodzinnej jazdy.

Kontrolę poziomu można przeprowadzić we własnym zakresie, ale jego wymianę należy zlecić w serwisie w czasie przeglądu samochodu przed wyjazdem.

  1. Stan oświetlenia

Niezwykle ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa jest stan oświetlenia zewnętrznego pojazdu. Dla bezpieczeństwa należy sprawdzić stan oświetlenia samochodu i wymienić przepalone lub przepalające się żarówki. Po wymianie najlepiej skorygować ustawienie reflektorów. Pamiętajmy, że sprawne oświetlenie zwiększa widoczność i bezpieczeństwo na drodze. Jazda z niewłączonymi lub niesprawnymi światłami mijania stwarza niebezpieczeństwo, a poza tym grozi mandatem.

O czynność wymiany żarówki można zadbać we własnym zakresie lub skorzystać z pomocy serwisu podczas przeglądu samochodu.

Umów się na bezpłatny przegląd samochodu w serwisie Norauto.

Nowa gama boosterów i prostowników