Za trakcję i sterowność samochodu odpowiadają koła wraz z układem zawieszenia. Jeśli któryś z elementów nie pracuje prawidłowo, wpływa to na geometrię zawieszenia, co prowadzi do kłopotów z utrzymaniem właściwego pasa ruchu.

Geometria zawieszenia oddziałuje na położenie koła w czasie jazdy względem zawieszenia, a więc kontroluje siłę nacisku kół na podłoże. Jeśli geometria kół została ustawiona zgodnie z zaleceniami, pojazd prowadzi się pewnie, polepszają się komfort podróżowania oraz precyzja prowadzenia. Najczęściej utrata geometrii zawieszenia jest następstwem uderzenia koła w przeszkodę lub wpadnięcia z dużą prędkością w wyrwę w jezdni. Inną przyczyną może być eksploatacyjne zużycie elementów układu kierowniczego lub zawieszenia.

Jak sprawdzić zawieszenie samochodu i jakie są objawy nieprawidłowej geometrii zawieszenia?

  • Najczęstszym objawem nieprawidłowej geometrii zawieszenia okazuje się wyczuwalne ściąganie samochodu na boki podczas jazdy na wprost. Wymusza to na kierowcy ciągłe kontrowanie kierownicy, aby utrzymać kierunek jazdy.
  • Innym objawem są piszczące opony podczas pokonywania zakrętów nawet z niewielką prędkością. Wówczas należy zwrócić uwagę, czy w aucie nie występuje ścinanie bieżnika opon osi przedniej po wewnętrznej stronie.

Skutki nieprawidłowej geometrii zawieszenia

Warto zapamiętać, że powyższe objawy to oznaka zaawansowanej usterki. Dlatego zaleca się regularne kontrolowanie geometrii zawieszenia. Geometria wpływa zarówno na komfort oraz bezpieczeństwo prowadzenia, jak i na trwałość samochodu. Jeśli przez długi czas jeździmy z nieprawidłową geometrią zawieszenia, to uszkodzimy opony, ale także niektóre elementy układu kierowniczego, co może skutkować kosztownym remontem.

Kiedy należy wykonać geometrię zawieszenia?

Jako że geometria w dużym stopniu wpływa na pracę opon i układu kierowniczego, zgodnie z zaleceniami należy ją przeprowadzić po sezonowej wymianie opon oraz wymianie elementów układu kierowniczego. Dzięki temu zyskamy pewność, że nowo założone opony będą się równomiernie zużywać, a układ kierowniczy – pracować precyzyjnie. Zalecamy, aby ustawienie geometrii zawieszenia traktować jako prewencję w przedłużeniu żywotności opon i zawieszenia.

Poznaj 4 zasady, dzięki którym przedłużysz żywotność opon.

Umów się na kontrolę geometrii zawieszenia w Norauto.

Nowa gama boosterów i prostowników