Pokrycie lakieru samochodu woskiem zabezpiecza go przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych oraz odświeża auto. Woskując samochód, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, a jeśli lakier jest nieco zniszczony, warto go również wypolerować.

Ręcznie umyte, wysuszone i nawoskowane auto wygląda olśniewająco, nawet jeśli nie jest najnowsze. Woskowanie samochodu warto powtarzać od 2 do nawet 4 razy w roku. Aby uzyskać zadowalający efekt, należy zwrócić uwagę na: dobór odpowiednich kosmetyków, techniki wcierania wosku oraz wykonanie wszystkich etapów woskowania samochodu w odpowiedniej kolejności i z należytą dokładnością.

Jak wybrać odpowiedni wosk i od czego to zależy?

Do najpopularniejszych wosków należą: pasty, mleczka oraz olejki, a każdy z nich najlepiej stosować do innej karoserii.

Na dobór wosku ma wpływ:

 • wiek samochodu i stan karoserii auta (do nowej karoserii najlepiej stosować mleczka i olejki, do tej nieco starszej – pasty);
 • to, czy będziemy woskować świeżo umytą, jeszcze mokrą, czy dokładnie wysuszoną karoserię auta.

Jak woskować auto, czyli najlepsze metody:

Wybór metody woskowania samochodu również nie jest przypadkowy. Zależy on od preparatu, który zdecydujemy się zastosować. Woskujemy na mokro lub na sucho – od czego to zależy?

Woskowanie samochodu na mokro – przebiega szybciej niż woskowanie na sucho i – dzięki zastosowaniu płynnej formy wosku – mamy szansę dotrzeć we wszystkie zakamarki karoserii. Co ważne, woskowanie na mokro można przeprowadzić chwilę po umyciu auta.

Woskowanie samochodu na sucho – stosuje się przy użyciu pasty, zazwyczaj na nieco starszej i zniszczonej karoserii. Chociaż woskowania na sucho jest bardziej pracochłonne, efekty działania są lepsze, a pasta pozwala lepiej kontrolować ilość wykorzystywanego wosku i sposób polerowania. Nakłada się ją, rozpoczynając od góry karoserii. Jeśli zdecydujemy się na woskowanie samochodu na sucho, należy go dokładnie osuszyć po myciu, aby pozbyć się nawet najdrobniejszych zanieczyszczeń.

Woskowanie samochodu krok po kroku, czyli jak woskować auto dobrze

Precyzyjne wykonanie każdego etapu woskowania gwarantuje doskonały wygląd auta i zabezpieczenie karoserii przed czynnikami zewnętrznymi.

Dokładnie umyj i wysusz auto

Po pierwsze, umyj ręcznie (dobrej jakości szamponem) i wysusz samochód. Postaraj się, aby po umyciu auta na lakierze pozostało możliwie najmniej zanieczyszczeń. Pomoże Ci w tym wyposażenie się w ścierki z irchy i mikrofibry, które nie zostawiają na karoserii drobin i nadają się idealnie do polerowania.

Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze nakładania wosku

Planowanie woskowania samochodu w upalny dzień nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ temperatura lakieru nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza. Istnieją jednak preparaty, których aplikacja możliwa jest na rozgrzany lakier, warto zatem zapoznać się z instrukcją. W słoneczne dni woda szybko zasycha na karoserii, a woskowanie samochodu na mokro staje się niemożliwe. Wysoka temperatura powoduje także topienie się wosku, a co za tym idzie, woskowanie samochodu na sucho również okazuje się utrudnione.

Odmierzaj wosk i postępuj zgodnie z wytycznymi

Najczęściej do wybieranych preparatów dołączone są gąbki do aplikacji wosku na karoserię.

 1. Odmierz niewielką ilość wosku na gąbce.
 2. Dokładnie rozprowadź wosk po nadwoziu.
 3. Pozostaw wosk na kilka minut (sprawdź w instrukcji preparatu, jak długo musisz czekać) i obserwuj, czy na karoserii pojawi się charakterystyczne zamglenie.
 4. Wypoleruj wstępnie samochód w taki sposób, aby usunąć powstałe zamglenie (świadczy ono o zbyt dużej ilości wosku na lakierze).
 5. Rozpocznij delikatne polerowanie auta przy użyciu ścierki z mikrofibry.

O czym należy pamiętać, woskując samochód:

 • warstwa wosku powinna mieć wszędzie taką samą grubość;
 • woskowanie samochodu zaczynaj od ciemniejszych części karoserii, tych, do których nie dociera światło słoneczne;
 • nie naciskaj na gąbkę zbyt mocno, aby na karoserii nie powstały smugi;
 • wosk nakładaj na oczyszczoną karoserię, upewnij się, że nie pozostały na niej drobiny pyłu, kurzu etc.;
 • pamiętaj, że wosk w paście pozwala dotrzeć do ubytków w karoserii, dlatego jego stosowanie zaleca się do starszych aut;
 • polerowanie samochodu wykonuj zawsze ruchem z góry na dół;
 • jeśli środek nie wchłania się tak, jak tego oczekujesz, spróbuj polerować samochód ręcznikiem;
 • pamiętaj, że do polerowania możesz wypożyczyć szczotkę mechaniczną.

Samodzielnie woskując auto, masz gwarancję najlepiej wykonanej pracy.

Glinkowanie karoserii – sposób na jeszcze czystsze auto

Pomiędzy myciem i woskowaniem samochodu warto wykonać także tzw. glinkowanie karoserii, które pozwoli na usunięcie brudu mocno przylegającego do lakieru (np. drobin asfaltu). W efekcie tego zabiegu powłoka lakiernicza staje się gładka. Glinkowanie sprawia również, że do karoserii w mniejszym stopniu przyczepiać się będą zanieczyszczenia. Zabieg glinkowania można wykonać w serwisach Norauto.

 Sprawdź też, jak wyczyścić spryskiwacze.

Nowa gama boosterów i prostowników