Światła samochodu – przednie i tylne reflektory – to element niezwykle istotny dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Niestety klosze reflektorów w czasie eksploatacji żółkną oraz matowieją, przez co zmniejsza się skuteczność działania świateł. Rozwiązaniem problemu może być polerowanie kloszy reflektorów. Czy oby na pewno skutecznym?

Podczas użytkowania auta z reflektorami wykonanymi z tworzywa sztucznego klosze ulegają stopniowemu zużyciu. Czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV, tłuszcz, piasek czy chemia z dróg, przyczyniają się do utraty właściwości estetycznych i użytkowych świateł. To problem, który dotyka wszystkie samochody, a jego przyczyną jest matowienie kloszy reflektorów.

Matowe klosze znacząco pogarszają skuteczność reflektorów, światło jest bowiem rozpraszane na boki, zmniejsza się zasięg snopu, a jazda takim samochodem po zmroku staje się nie tylko uciążliwa, lecz także niebezpieczna. W takim przypadku mamy dwa wyjścia.

  1. Możemy po prostu wymienić cały reflektor.
  2. Znacznie tańszą i dającą podobne efekty alternatywą jest regeneracja, czyli polerowanie reflektorów.

Jak wygląda proces polerowania reflektorów?

  • Najpierw za pomocą szlifierki oscylacyjnej z klosza reflektora usuwana jest stara, zmatowiona powierzchnia.
  • Nową, przejrzystą powierzchnię klosza uzyskuje się w trzech etapach przy użyciu papieru do szlifowania o coraz drobniejszej gradacji.
  • Następnie klosze są polerowane.
  • Na koniec zabezpiecza się je przed promieniami UV oraz drobnymi uszkodzeniami. Uzyskana w ten sposób powierzchnia przypomina właściwościami i przejrzystością nową.

Dlaczego warto powierzyć regenerację reflektorów serwisowi?

Odpowiednio przeprowadzony proces regeneracji z zastosowaniem profesjonalnych środków przywróci kloszom fabryczną przejrzystość. Eksperci oraz liczne testy potwierdzają, że to niedroga i skuteczna alternatywa zakupu nowych lamp do samochodu.

Samodzielna próba szlifowania oraz polerowania reflektora może się zakończyć niepowodzeniem, a skutki będą trudne do usunięcia. Właśnie dlatego warto wykonać tę czynność w serwisie samochodowym. W punktach Norauto korzystamy z narzędzi specjalnie przygotowanych do polerowania. Jeżeli oddajesz samochód w ręce specjalistów, zyskujesz pewność, że reflektory zostaną zabezpieczone, sprawność klosza przywrócona zaś w 100% a to wszystko bez konieczności demontażu lampy.

Nowa gama boosterów i prostowników