Pokrowce samochodowe chronią tapicerkę przed zabrudzeniem, zwiększają estetykę wnętrza i sprawiają, że podróż staje się jeszcze bardziej komfortowa zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów. Jak wybrać pokrowce na fotele samochodowe, czym się kierować i na co zwrócić szczególną uwagę?

Producenci oferują dziesiątki wzorów, kolorów i rodzajów tkanin. Jedni dostosowują pokrowce do koloru lakieru lub wnętrza, inni chcą nadać swojemu samochodowi sportowego charakteru lub czuć się w nim bardziej luksusowo. Pokrowce na fotele samochodowe podzielić można na kilka rodzajów o różnych właściwościach, zaletach, wadach, jakości wykonania i – co za tym idzie – zróżnicowanych cenach.

Rodzaje pokrowców na fotele i ich właściwości

 1. Pokrowce samochodowe uniwersalne tworzone są w taki sposób, aby możliwie najlepiej dopasowywały się do kształtów foteli. Pozwalają na to przede wszystkim zamki błyskawiczne wszyte w część na oparciu i siedzisku tylnej kanapy. Ich największą zaletą jest duża dostępność i niska cena, jednak nie zawsze dokładnie opinają siedzisko.
 1. Pokrowce samochodowe szyte na miarę są najlepiej dopasowane do konkretnego fotela samochodowego i do potrzeb właściciela. Można wybrać ich kolor, materiał, z jakiego są wykonane, zlecić podszycie pokrowców dodatkową gąbką lub poprosić o wyhaftowanie monogramu. Tego typu produkty są wprawdzie droższe od uniwersalnych, wynika to jednak z dokładnego i precyzyjnego dopasowania do siedziska.
 1. Maty na siedzenia to nakładki mocowane do foteli samochodowych za pomocą gumek. Pasują praktycznie do wszystkich modeli siedzeń – również tych z poduszkami powietrznymi. Obejmują bowiem jedynie oparcie i siedzisko fotela. Istnieje również możliwość zakupu mat grzewczych lub magnetycznych, które jeszcze bardziej podniosą komfort jazdy..
 1. Koszulki na siedzenia nie zmieniają zbyt mocno wyglądu wnętrza samochodu, chociaż doskonale sprawdzają się w modelach aut z bocznymi poduszkami powietrznymi. Są najtańszym najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem.

Jak krok po kroku wybrać pokrowce na fotele samochodowe?

 Pokrowce na fotele podnoszą walory estetyczne wnętrza, dlatego wybór koloru okazuje się tak istotny. Neutralne odcienie beżu lub szarości nadadzą wnętrzu klasycznego wyglądu. Żywe kolory sprawdzą się natomiast w połączeniu z czarnym lakierem auta. O czym pamiętać, aby dokonać najlepszego wyboru pokrowców?

Po pierwsze: zastanów się, który model pokrowców samochodowych chcesz wybrać – uniwersalny, który nie zawsze będzie dokładnie dopasowany do siedzenia, czy szyty na miarę.

Po drugie: wybierz model, styl, wzór, kolor i materiał.

Po trzecie: zawsze zwracaj uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa (najważniejszy jest wydawany przez Przemysłowy Instytut Motoryzacji).

Skóra, welur czy alkantara – dlaczego wybór materiału ma aż takie znaczenie?

Pokrowce najczęściej wykonuje się z:

 • żakardu, który szybko pochłania kurz, jednak jest praktyczny w utrzymaniu i wytrzymały;
 • weluru – miękkiej, puszystej i bardzo rozciągliwej tkaniny. Warto przy tym pamiętać, że welur nie należy do materiałów łatwych w czyszczeniu;
 • ekoskóry – odpornej na zabrudzenia, nieprzemakalnej, miękkiej, wytrzymałej podczas czyszczenia;
 • skóry naturalnej, która reguluje wilgoć i nie pochłania zapachów. Pokrowce samochodowe ze skóry naturalnej są drogie, jednak elegancki wygląd i najwyższa jakość zapewniają doskonały komfort podróżowania;
 • poliestru, który jest wytrzymały i łatwy w konserwacji;
 • alkantary, czyli sztucznego odpowiednika zamszu. Pokrowce samochodowe z materiału odpornego na ścieranie można z łatwością czyścić – w przypadku drobnych zabrudzeń wodą i miękką ściereczką;
 • winylu – wodoodpornego, trwałego i łatwego w czyszczeniu;
 • materiałów łączonych.

Podczas wyboru materiału pokrowców samochodowych kierowcy powinni kierować się nie tylko względami estetycznymi, lecz także funkcjonalnością. Wszystko zależy bowiem od tego, czy autem podróżują regularnie m.in. dzieci i zwierzęta.

Upewnij się, że wiesz, jak przygotować samochód do zimy!

 

Nowa gama boosterów i prostowników