Czas ferii to przede wszystkim podróże w góry, gdzie warunki drogowe najczęściej nie sprzyjają kierowcom. Poza gruntownym przygotowaniem samochodu do zimy, powinniśmy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo, zwłaszcza naszych pociech.

Dla kogo fotelik?

Odpowiedź na to pytanie jasno określają przepisy o ruchu drogowym. Aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa, w foteliku powinny być transportowane dzieci poniżej 150 cm wzrostu. Zakazane jest przewożenie dzieci do lat 3, w przypadku gdy w samochodzie nie ma pasów bezpieczeństwa. Ponadto wyjątkiem od reguły jest przewożenie 3 dzieci na tylnej kanapie. Jeżeli dwójka dzieci jest zabezpieczona w fotelikach, trzecie dziecko może być zapięte jedynie w pasy bezpieczeństwa, jeżeli nie ma możliwości instalacji 3 fotelika a dziecko ma ponad 3 lata. Prawo o ruchu drogowym jest właściwie zunifikowane z prawem obowiązującym w Unii Europejskiej.

Jaki fotelik wybrać?

Foteliki winny nam towarzyszyć już w momencie powrotu do domu, po narodzinach dziecka. Nosidła, które są  częścią większości wózków dla noworodków spełniają podwójne funkcje. Zarówno jako gondola wózka, jak i fotelik z odpowiednimi mocowaniami do samochodu. W tym przypadku, podobnie jak w każdym innym należy zapoznać się z certyfikatami urządzenia. Większość fotelików renomowanym firm przechodzi testy w formie crash-test. Na podstawie wyników, przyznawane są odpowiednie noty.
Najczęściej w okolicach pierwszych urodzin dziecka czas pomyśleć o zmianie gondoli (nosidła) na fotelik z I grupy, który może posłużyć nawet do 4 roku życia naszej pociechy lub wagi do 18 kg. W II i III kategorii foteliki są przeznaczone do 36 kg.
Za każdym razem należy dobrać fotelik do budowy dziecka. Nie zawsze polecany przez innych fotelik, w naszym przypadku może zdać egzamin. Dziecko powinno siedzieć wygodnie, zaś plecy idealnie przylegać do oparcia. Osłony boczne także nie powinny być zbyt szerokie lub zbyt wąskie. Foteliki są wyposażone we wkładki redukcyjne, które wraz ze wzrostem dziecka będzie można usunąć. Jeżeli nie możemy zdecydować, jaki model konkretnie wybrać, warto porozmawiać ze specjalistą w sklepie. Nawet w tym przypadku, jeżeli pojawią się wątpliwości a wybranych kilka modeli spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa, ostateczny wybór można pozostawić maluchowi, który jako jedyny będzie w nim spędzał czas.

Nowy czy używany?

Wszystko zależy od zasobności portfela kupującego. Większość użytkowników decyduje się jednak na nowy produkt z uwagi na mnogość wyboru i możliwość ewentualnego zwrotu lub wymiany.
Używane foteliki niewiadomego pochodzenia należy od razu wykluczyć, mogą bowiem pochodzić z samochodów powypadkowych. Mimo, że zewnętrznie może wyglądać idealnie, jego konstrukcja niewątpliwie jest naruszona. Tym samym nie spełnia już swojej roli.

Gdzie mocować?

Konkretne modele fotelików często dedykowane są do konkretnych modeli samochodów, więc warto zwrócić na to uwagę. Foteliki zazwyczaj mocowane są zarówno do pasów bezpieczeństwa lub systemu isofix, o ile samochód posiada na wyposażeniu ten system. W przypadku gondoli, zaleca się mocowanie ich na przednim fotelu pasażera, z głową dziecka skierowaną do tyłu pojazdu. PAMIĘTAJMY WÓWCZAS O WYŁĄCZENIU PODUSZKI POWIETRZNEJ PASAŻERA. Gondole posiadają specjalny pałąk, który stabilizuje je na fotelu, ale również zwiększa bezpieczeństwo w przypadku stłuczki. Z kolei foteliki dla starszych dzieci, należy montować na tylnej kanapie. Jeżeli mamy jedno dziecko, powinno ono siedzieć w foteliku, na miejscu za pasażerem. Pamiętajmy również, że wszystkie pasy – zarówno mocowania samego fotelika, jak i pasy bezpieczeństwa powinny być napięte, w żadnym wypadku nie mogą swobodnie wisieć. Ponadto, przed zabezpieczeniem dziecka w foteliku powinniśmy pamiętać, aby zdjąć kurtkę lub kombinezon, gdyż te niwelują przyleganie dziecka do kształtu fotelika.

Nowa gama boosterów i prostowników