Wycieraczki w samochodzie pozostają niezauważonym elementem dopóty, dopóki nie przestaną spełniać swojego zadania. Wówczas okazuje się, że właściwie uniemożliwiają jazdę w deszczu i znacząco obniżają poziom bezpieczeństwa. Warto więc zwrócić uwagę na wycieraczki, jeszcze zanim odmówią posłuszeństwa.

Wycieraczki samochodu mają zapewnić nam odpowiednią widoczność przez przednią szybę. Powinny efektywnie i bezgłośnie oczyszczać ją z zabrudzeń i wody oraz pracować tak, aby nie rozpraszać naszej uwagi. Pracownicy serwisów Norauto podczas rutynowych przeglądów samochodu stwierdzają jednak, że w niemal 70 proc. przypadków wycieraczki posiadają mniejszy lub większy defekt. Kierowcy raczej nie zwracają uwagi na kondycję gumowych piór wycieraczek, jeśli te spełniają swoją funkcję. Tymczasem zużywają się one dosyć szybko, szczególnie w zimie, i najczęściej wymagają wymiany przynajmniej raz do roku. Po czym poznać, że pora pomyśleć o nowych piórach wycieraczek?

Nie wymieniaj wycieraczek zbyt pochopnie

Podstawowymi objawami świadczącymi o konieczności wymiany piór wycieraczek jest pogorszenie efektywności ich pracy. Zużyte wycieraczki pozostawiają smugi i niedokładnie oczyszczają powierzchnię szyby. Pamiętajmy jednak, aby przed wydaniem ostatecznego osądu dotyczącego stanu wycieraczek sprawdzić, czy powierzchnia szyby nie uległa zabrudzeniu tłustą substancją, np. woskiem z myjni automatycznej. Powłoka tego typu na szybie sprawia, że wycieraczki rozmazują wodę i może się wydawać, że są już zużyte, tymczasem wystarczy jedynie odtłuścić szybę.

Dowiedz się, jak dobrać wycieraczki do samochodu

Nie tylko pióra wycieraczek ulegają zużyciu

Kolejnymi symptomami świadczącymi, że pora pochylić się nad stanem wycieraczek, jest ich głośna i nierówna praca. Jeżeli wycieraczki przeskakują po powierzchni szyby, a przy ruchu wydają niepożądane odgłosy, powinniśmy pomyśleć o ich wymianie. W tym przypadku problem nie musi tkwić w samych piórach, lecz w stelażu. Stosowane w starszych modelach samochodów stelaże metalowe, dociskane do szyby sprężyną, mogą korodować i stawiać opory, co objawia się powyższymi symptomami.

Zużyte wycieraczki mogą zniszczyć szybę

Musimy pamiętać, że zniszczone pióro wycieraczki nie tylko pogarsza widoczność w czasie trudnych warunków atmosferycznych, lecz także przyczynia się do powstawania na szybie mikrozarysowań. Z tego powodu nie warto nadmiernie eksploatować wycieraczek i trzeba regularnie je wymieniać.

Eksperci zalecają wymianę piór przynajmniej raz w roku, przed zimą lub po niej. W Norauto oferujemy bogaty asortyment piór wycieraczek, a nasi serwisanci pomogą w ich doborze.

Sprawdź ofertę wycieraczek dostępnych w Norauto,

Nowa gama boosterów i prostowników