Płyn chłodniczy: dlaczego wymiana jest równie ważna latem

Płyn chłodniczy: dlaczego wymiana jest równie ważna latem

Układ chłodzenia jest jednym z ważniejszych elementów silnika, gdzie za odpowiednią pracę silnika odpowiada dobrej jakości płyn chłodniczy. Dzięki sprawnemu układowi chłodzącemu silnik utrzymuje właściwą temperaturę, co jest szczególnie ważne latem, gdy temperatura powietrza wzrasta.

Latem stojąc w korku zamykamy okna i uruchamiamy klimatyzację, a panująca wokół wysoka temperatura powietrza, która dodatkowo rośnie z powodu wzmożonego ruchu ulicznego, dodatkowo obciąża układ chłodzenia. Dlatego płyn chłodniczy odgrywa bardzo dużą rolę podczas procesu chłodzenia silnika.

Płyn chłodzący – dlaczego jest niezbędny do prawidłowej pracy silnika?

Płyn chłodzący ma na celu zapewnienie odpowiedniej temperatury pracy silnika. Latem dodatkowo zabezpiecza metalowe części układu przed korozją, a elementy gumowe przed parceniem. Korzystając ze starego lub niskiej jakości płynu chłodniczego narażamy się na przegrzanie silnika, problemy z głowicą, a nawet jego zatarcie, co w konsekwencji może wiązać się z koniecznością remontu silnika.

Produkt z biegiem czasu traci swoje właściwości, dlatego tak ważna jest regularna kontrola jego stanu oraz wymiana płynu chłodzącego w okresie letnim. Właściwą temperaturę silnika pozwala zachować jedynie płyn o wysokich parametrach  oraz właściwościach termicznych, które jednocześnie pozwolą na utrzymywanie właściwej temperatury silnika.

Wśród kierowców panuje również błędne przeświadczenie, że nie warto wydawać pieniędzy na płyn chłodniczy, a do chłodnicy wystarczy wlać wodę. Niestety woda w przeciwieństwie do płynu chłodniczego ma inne parametry  termiczne niż płyn co może mieć negatywny wpływ na sprawność układu chłodzenia. Wlanie jej do układu chłodniczego może doprowadzić do korozji i uszkodzenia metalowych elementów, a także powodować odkładanie się w nim kamienia. Pamiętajmy, że problemy związane z uszkodzeniami układu chłodzącego zazwyczaj kumulują się, a w rezultacie ich naprawa może okazać się bardzo kosztowna.

Jak często powinno się wymieniać płyn chłodniczy?

Wymiany płynu chłodniczego należy dokonywać do 2 lata. Raz w miesiącu warto także skontrolować jego stan – jest to szczególnie ważne przed dłuższą podróżą, kiedy silnik jest narażony na duże przeciążenia.

Jeśli planujesz kontrolę lub wymianę płynu chłodniczego – skorzystaj z usług specjalistów. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że jest odpowiednio dobrany do typu samochodu i że zachowano odpowiednie proporcje miedzy produktem a wodą destylowaną.

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum